Witaj na Forum Oli Leśniewskiej...

Nick:kama Dodano:2004-03-29 23:22:51 Wpis:czesc
do radus: z twojego opisu widze ze nasze dzieciaki maja podobne problemy, moj dawidus leciutkim usmiechem reaguje tylko na dotyk, a dokladniej na zabawy w stylu kizia-mizia i kosi-kosi, nic innego go nie rusza jak na razie, tez jeszcze nie kontroluje glowki (czasami mu sie uda, jak mu sie chce); czasami mam wrazenie ze oprocz zmian w mozgu do jego opoznienia bardzo przykladaja 'reke' leki ktore bierze, bo momenty jego aktywnosci niestety nie trwaja zbyt dlugo, wiekszosc dnia po prostu lubi sobie przespac i to tak gleboko, ze czasami nie jestem w stanie go dobudzic, macie moze to samo?
do tomek: dolaczam sie do pytania radus o preparaty stymulujace rozwoj naszych dzieciakow, dawidek nigdy nic takiego nie bral, ostatnio nasza doktor powiedziala ze dopoki nie wycisza sie zupelnie jego napady nie ma szans na dostawienie czegokolwiek o takim dzialaniu; mam jeszcze pytanie odnosnie terapii clenbuterolem, ktora stosuje sie w mikoszowie, wiesz moze cos wiecej na ten temat? podobno poprawia sprawnosc ruchowa, prawda to?
pozdrawiam, pa
Nick:raduś Dodano:2004-03-29 20:45:45 Wpis:Do Kama; Mam synka z zespołem Westa(15mies), chociaż ostatnio nasz neurolog odbiega od tej diagnozy. Mój Radus tez jest na Sabrilu(1,5 0 1,5). Poczatkowo był wprowadzany razem z nitrazepamem ale w jego przypadku nie zadziałał, jednak w grudniu do zestawu dołaczyłam Lamictal. Zaczynaliśmy od 0,5 tabletki i po 6 dniach był efekt zero!! napadów po dzień dziśiejszy.Obecnie jest na dawce 1,5 0 1,5. Jego rozwój troche sie poprawił zaczął się uśmiechać i troszkę poprawił sie kontakt. Niestety na tym stanęło.Życze szybkich i trwałych efektów.
Do Dr Tomka. Do tego co napisalm wczesniej dodam ze raduś ma zmiany w mózgu m.inposzerzenie układu komorowego, zwłaszcza nadnamiotowego,poszerzenie pzrestrzeni podpajenczynówkowych.Widoczne zmniejszenie płatów zwłaszcza czołowych. Mial wykonane badania metaboliczne wszystkie wyniki są prawidlowe.Czekamy na kariotyp.Ostatnie EEG duzo lepsze nie ma napadów uogulnionych i neurolog mówi ze to nie West a ciężka padaczka miokloniczna.(nie na 100% za 3 mies kolejne EEG zobaczymy wtety) Od 6 miesiaca zycia ma padaczkę. Objawy opóźnienia było widać od samego początku. Jest bardzo opóźniony psychoruchowo i tej kwestii dotyczy moje pytanie. Czy można mu coś podać aby troszkę drgnal w kwesti psychicznej i ruchowej. Myslałam o Neotropilu ale nie wiem zcy odnosi on jakieś efekty. Jest wiotki chociaż nie jest z tym az tak tragicznie jednak nie mogę ruszyć jego rąk cały czas trzyma je przy sobie. Pozatym nie ma jeszcze pełnej kontroli główki, nie podniesie jej podciagany do góry za raczki ale siedząc na kolanach ją trzyma.
Jeszcze jedno pytanie czy jego opóźnienie w rozwoju mozna wytłumaczyć jego zmianami w mózgu, padaczką, i działaniem leków czy trzeba szukać innych przyczyn. A może brakuje mi cierpliwości. wiecej szczegółów jakie byłyby potrzebne moge przesłać an priva.Mój e-mail reczekj@op.pl
Dziekuję za odpowiedź.
Nick:Tomek Dodano:2004-03-29 15:52:09 Wpis:odp.Rafał Zalewski. Jeśli tylko potrafię?
Nick:Rafał_Zalewski Dodano:2004-03-29 13:36:34 Wpis:Witam Wszystkich. Mam pewna prośbę, dostałem na forum Dar Życia link do tej strony abym mógł skontaktować z lekarzem neurologem - Panem Tomaszem, który mógłby rozwiać lub potwierdzić moje wątpliwości dotyczace mego 7 tygodnowego synka Macieja.
pozdrawiam wszystkich
Nick:mama Kuby Dodano:2004-03-29 10:34:45 Wpis:Ja tez bym sie pogubiła.Dotychczasowa forma jest ok i sądzę,ze zmiany są niepotrzebne.!
Swietnie byłoby gdyby dodać tu wiadomości o świadczeniach dla niepelnosprawnych.To problem,ktory dotyczy nas a przepisy mają to do sibie,ze sie często zmieniają a my jesteśmy przeważnie niedoinformowani.W zasadzie też nie wiem co się i od jakiej instytucji należy prócz zasiłku pielegnacyjnego w " bajecznej"kwocie....!!!
Michał,nie znalazłam niestety zadnej placowki w moim regionie,która za darmo sluzy uslugi rehabilitacyjne.
"Idę" teraz poczytać o rehabilitacji domowej i terapii dzwiekowej.Pozdrawiam serdecznie,Małgorzata.
Nick:Tomek Dodano:2004-03-29 10:10:51 Wpis:Odp.Do Michała i Mateusza. Na Neuronecie jest cała strona poświęcona świadczeniom dla osób niepełnosprawnych.Może Dr Zwoliński wyrazi zgodę i będzie możliwość przeniesienia tych danych na stronę Oli.( oczywiście jak wszystko w tym kraju wymaga sprawdzenia ( w ZUS,PFRONie)czy te świadczenia są nadal aktualne.
Nie zmieniałbym dotychczasowej formy forum-przykład- jeśli u tego samego dziecka stwierdza się padaczkę,mpd,opóźniony rozwój psychoruchowy czy niepełnosprawność intelektualną to byłaby konieczność w sprawie jednego dziecka odwiedzania np.trzech forum.( Ja mam zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi.Ja się pogubię. :) .
Odp.AnnieRz. W przypadku dzieci autystycznych zarówno komunikacja słowna( werbalna) i bezsłowna( niewerbalna) jest zaburzona i nie służy do kontaktów międzyludzkich. U dziecka upośledzonego jest inaczej -jej rozumienie zależy od stopnia upośledzenia.Porozumiewanie niewerbalne kompensuje ograniczone możliwości ekspresji słownej. Napisz proszę czy psycholog rozpoznaje autyzm wczesnodziecięcy czy pewne zachowania autystyczne? Ale niezależnie od tego potwierdzam to co napisałaś? Pzdr.
Nick:anna2405@onet.pl Dodano:2004-03-27 20:37:05 Wpis:ok., ok., ok !
Przegrałam tą bitwę i rozumiem wszystkich tych, którzy mają kłopot ze znalezieniem czegogolwiek na Forum gdzie jest podział tematyczny. Rozumiem, bo do niedawna także komputer był dla mnie bardzo daleki - dziś, nie chwaląc sie nabrałam nieco wprawy, co powoduje,ze przynajmniej nie boję się tego urządzenia, a metodą prób i błedów (niechętnie likwidowanych przez małżonka !) zawsze coś znajdę !
Skoro dostałam przyzwolenie pisania takze o radościach - piszę - z radością !
Julka wciąż bez napadów (od 12.02), odkładamy uparcie depakinę, maskujemy, raczkujemy, prowadzimy teraopię dźwiękową. Największą radość sprawia jej program czytania globalnego - robimy go od tygodnia. Radosć wielka. Wiem,ze nauczyła się czytać conajmniej 10 wyrazów! Skąd wiem ? Pokazując jej wyraz, czasami nie zdąże go przeczytac - Julka robi to pierwsza.
Tomku, czy prawdą jest to,że im więcej dziecko zdobędzie umiejętnoeci (np. czytania) tym lepiej funkcjonuje mózg, co zmniejszać może choćby zachowania autystyczne ? A jak się to ma do napadów?
Pamiętam,jak jeden ze sławnych polskich profesorów - neurologów (z Poznania), 6 lat temu powiedział nam,że na walkę z Westem mają wpływ 3 czynniki - leki, rozrost mózgu i nabywana wiedza, umiejętności. Czy tak rzeczywiście jest ?
Pozdrawiam wszystkich, nie siedzcie dziś zbyt długo bo krócej tej nocy śpimy !!!
Ania
Nick:kama Dodano:2004-03-27 19:22:28 Wpis:czesc
dolaczam sie do taty oli! nie zmieniajcie forum i nie dzielcie go na watki; jest wiele stron gdzie forum podzielone jest na watki tematyczne i tam to dopiero nie mozna sie w niczym polapac, a tu jest wszystko na miejscu; fakt, ze piszemy glownie o chorobach jakie dotykaja nasze dzieciaki, ale mozna przeciez dzielic sie i tymi weselszymi wydarzeniami, o tym jakie dzieci robia postepy itp; ja osobiscie bardzo chetnie czytam takie posty, bo daja mi nadzieje na to, ze z moim misiem tez bedzie kiedys lepiej; jak tylko bede miala sie czym pochwalic to nie omieszkam was poinformowac, ale jak na razie u nas bez zmian
pozdrawiam wszystkich, buzka
Nick:Tata Oli Leśniewskiej Dodano:2004-03-27 13:33:16 Wpis:Witam serdecznie wszystkich forumowiczów
Sorki Aniu ale nie zgadzam się z tobą co do nowej formuły forum. Podzielenie forum na grupy tematyczne znacznie zuborzy naszą stronkę.Przynajmniej dla mnie te forum jest jak Fakty w TVN, codziennie muszę tu zajrzeć i przeczytać wpisy.I tutaj jest wszystko , opisy nowych dzieci, odpowiedzi Tomka,informacje o rehabilitacjach o nowych metodach leczenia,o sukcesach naszych dzieci czyli to wszystko czym żyjemy na codzień.Tutaj wszyscy jesteśmy jak rodzina i rozmawiajmy o wszystkim, nie dzielmy się na grupki i podgrupki bo się pogubimy.
Dzisiaj Mateusz powinien wstawić na stronkę dwa ciekawe referaty dotyczące metod rehabilitacji, tym samym otwieramy nową podstronkę o nazwie Rehabilitacja. Jeżeli ktoś z Was ma materiały dotyczące nowych metod rehabilitacji, proszę ślijcie mi na prv to je zamieścimy.
Wczoraj Karina z Olą wyjechały na turnus rehabilitacyjny do Rusinowic, to pierwszy taki turnus Oli ciekawy jestem jak sobie poradzą?
Chciałbym się zapytać Was drodzy forumowicze jak to jest z rentami dla naszch dzieci?Czy zasiłek pielęgnacyjny z ZUS to wszystko na co możemy liczyć od państwa?Od kiedy i czy w ogóle można się starać o rentę ?
Pozdrowienia dla wszystkich Michał
Kiedy przyjdzie prawdziwa wiosna?
Nick:annaRz Dodano:2004-03-26 21:50:01 Wpis:Mateusz !
Były już przymiarki do Forum, gdzie możliwy byłby podział tematyczny. Domyślam się,że problemy techniczne uniemożliwiły kontynuowanie tego zamysłu, jednak ZWRACAM SIĘ Z UPRZEJMĄ PROŚBĄ, abyś wciaż próbował podzielić nas na wątki.
Z tego co zauważyłam głównie na Forum Oli przeważają tematy ściśle związane z chorobą epi. A przecież nasze dzieci, to owszem leki,napady, terapia, ciężka codziennosć - ale nie tylko !!! Na pewno są takie chwile, kiedy nasze dzieci robią postępy - to są bardzo budujące sytuacje ! Sądzę,że w tej formie Forum, trudno jest pisać o czymś innym jak sama choroba, więc z niecierpliwością czekam na podział strony na wątki tematyczne.
Pozdrawiam wszystkich z radością - jesteśmy bez napadów ponad 6 tygodni !!! - mimo odkładania depakiny )
Ania z Julką
Nick:mama Kuby Dodano:2004-03-26 21:24:26 Wpis:Cześć wszystkim!!
Muszę dołączyć do wypowiedzi "poprzedników",że to forum jest coraz fajniejsze.Oczywiście nie chodzi o rozrywkę....Wszystkie wypowiedzi,pytania,opinie ( w których rzeczywiście nieraz się można poplątać) są bardzo istotne i wnoszą coś każdemu z nas.Pozwalają dostrzec nowe fakty,czy też problemy,o których nawet sie wcześniej nie myślało. Ale też,co najważniejsze wiele tu pogody ducha,wsparcia i pociechy.
Wsoaniale,ze jest to forum,wszyscy jesteście otwarci i serdeczni !!
To przeciez nasz wspólny "dramat",podobne troski i niepokoje....
Pozdrawiam serdecznie i całuję mocno ( hahaha ) , Małgorzata.
P.S. Do Tomka: byłam dziś u pani doktor,zostawiłam wiadomośc na priv.papa
Nick:Tomek Dodano:2004-03-26 15:06:18 Wpis:Odp.Anna Sz. Wiotkość wiotkości nie równa. U jednego przyczyna mózgowa, u drugiego przyczyna obwodowa( nerwy obwodowe, mięśnie, stawy) a u trzeciego np. polekowa a jeszcze u innego "uroda". Coś czuję że nie zaznasz spokoju jak nie zastosujesz Uteplexu. To wprowadzaj.Myślę, że leczenie nie powinno być gorsze od choroby Adasia, ale proszę wybaczyć, jak będzie faktycznie nie wiem.
Odp. Racheli. Co raz lepiej na tym forum , dochodzimy do wirtualnych całusków ,dziękuję bardzo . No a teraz poważnie - Nikt nie da ci gwarancji że nie będzie napadów i odwotnie. Czas to będzie weryfikował i raczej pracuje na korzyść dziecka. Staram się nie używać określeń typu "na 100%" szczególnie w temacie epi. Trzeba wierzyć że nadal będzie dobrze. papapa
Nick:asia Dodano:2004-03-26 00:41:07 Wpis:Witam Serdecznie!!!,dawno nie zaglądałam na strone Oli,tak to jest,jak się wali i psuje to wszystko razem -internt siadł,problemy stomatologiczne, żle wyglądająca wysypka Pati,dzieki Bogu wszystko już opanowane,t.z prawie wszystko.Szykuje mi sie następny długi pobyt w szpitalu z Patrycją,tak się cieszyłam a wygląda na to ,że napady wracają,ostatnio -sporadycznie występują dziwne odruchy nie są typowo zgięciowe,raczej wygląda to na odruch poj.słabego drgnięcia coś jak odruch morro tylko nie w trakcie snu ,także nie jest za ciekawie.Jak tylko uporam sie z opuchlizną i zębem jade na konsultacje.Ps.do Taty Oli ,piszcie jak tam kuracja B6,jeszcze nie rozmawiałam na ten temat z lekarzem ,ale postaram sie też włączyć ją do leczenia.Jeszcze raz pozdrawiam ,mama Pati.
Nick:AnnaSz. Dodano:2004-03-25 19:47:59 Wpis:Mam prośbę, jak sądzisz dr.Tomku, czy lek UTEPLEX, można dac dziecku wiotkiemu, ja wiem , czytałam ,że nie ma potwierdzenia skuteczności tego leku u dzieci z problemami mięśni , ale może spróbować.Jak wiesz dr.Tomku Adas jest wiotki choc nie aż tak b.wiotki , bo sam siedzi i raczkuje.Ale mi ciągle mało, chce doprowadzić go do chodzenia, nawet gdyby była to trutka. No może nie tak dobitnie.Kiedys dostał w Centrum Karnigen Tropffen(krople kupione w Niemczech) ale jak przeczytałam ulotke ,że jest to lek na poprawę krażenia i pracy serca to mu poprostu nie dałam, a radośc z tego ,że jest jednak lek na wiotkość spłynęła po mnie i znikła. Cały czas szukam.Lek UTEPLEX dostała moja znajoma , daje dziecku wiotkiemu i ma rezultaty. Choć tez trzeba się zastanawiac czy to po leku czy w wyniku rehabilitacji.Pa. pa ...
Nick:kama Dodano:2004-03-25 19:25:04 Wpis:czesc
odp.tomek - wiem ze ciezko jest cokolwiek powiedziec na temat dawidka bez analizy calej jego dokumentacji; przez pierwszy miesiac zycia lezal na oddziale intensywnej terapii w czmp i mial tam robione wszystkie niezbedne badania, lekarze zgodnie stwierdzili ze urodzilby sie zdrowy gdyby nie niedotlenienie przy porodzie, akurat na ten odzial nie moge powiedziec ani jednego zlego slowa i mam nadzieje ze sie nie mylili (z drugiej strony medycyna to jednak nie matematyka); nasza neurolog tez twierdzi, ze depakina bylaby w tej chwili jednym z lepszych rozwiazan, ale istnieje duze ryzyko ze sytuacja moze sie powtorzyc, malemu zostalo wtedy tylko 20tys plytek, mial juz wybroczyny na dloniach i stopkach, po odstawieniu taka sytuacja nigdy sie nie powtorzyla, wrecz przeciwnie - ma gorna granice albo wiecej; topamax, oprocz typowych drgawek, bardzo cofnal go w rozwoju, z dziecka ktore obracalo sie na boczki, prawie caly czas kontrolowalo glowke i ladnie podnosilo sie do siadania po 2 mcach mielismy prawie roslinke, z ktora trzeba bylo wszystko zaczynac od nowa, nie wspomne juz o jadlowstrecie, ktory mial byc niby przejsciowy a wcale nie minal; zdecydowanie najlepszy byl sabril, od sierpnia do listopada nie bylo napadow w ogole (na samym sabrilu, przy dawce 1/2-0-1/2, czyli podobno bardzo niskiej), ale niestety nie sprawdzil sie chyba, chociaz niewiadomo jak to bedzie w przyszlosci; w kazdym razie od jutra dostawiamy lamictal i zobaczymy
pozdrawiam, pa
Nick:rachela Dodano:2004-03-25 18:59:31 Wpis:witajcie!!!!
kochani szczerze wam powiem ze juz sie pogubilam w tych waszych wpisach.piszecie tyle i tak obszernie ze ciezko to wszystko spamietac ale to bardzo dobrze bo widac ze forum spełnia swoja role doskonale!podziwiam Tomka ze tak potrafi wszystko doskonale ogarąć i udziela takich fochowych odpowiedzi mi dzis tez bardzo pomogł!!!
Tomku przeczytałam to co mi przysłałes i jestem ci za to bardzo wdzieczna.Rzeczywiscie jest to napisane trudnym jezykiem ale to co mialam zrozumiec to zrozumialam!!!!! jesli tylko moge zapytac to czy twoim zdaniem istnieje zagrozenie ze u mojej oli moze nastapic nagły powrót choroby?całuje cie mocno i jeszcze raz dziekuje za szczera pomoc
Nick:Tomek Dodano:2004-03-25 17:33:14 Wpis:Odp. Kama. Ta nasza "rozmowa" o twoim dziecku jest dobrym przykładem dla innych forumowiczów jak trudno się odnieść z mojego lekarskiego p-ktu widzenia do wielu kwestii o które pytacie -nie znając dobrze wywiadu,nie badając dziecka, przy braku wglądu do dokumentacji lekarskiej, analizie istniejących danych etc.etc. Na temat Oli Leśniewskiej ( sorki-Karina i Michał)to mogę dyskutować z każdym, wszędzie i o każdej porze ( bo znam to dziecko i "czuję") o innych dzieciaczkach to tak ledwie jarzę( jak to mówi moja córka).
Pytałem dlatego o badania metaboliczne bowiem bywa i tak że ( niezależnie od przyczyn okołoporodowych o których piszesz)dziecko rodzi sie z cechami ciężkiej encefalopatii niedotl-niedokrwiennej jako wynik zaburzeń metabolicznych. Mimo że obraz dziecka i wyniki badań najprawdopodobniej odpowiadają zamartwicy to te badania metaboliczne o których piszę nie sa wielką filozofią( badanie z krwi i moczu)a może okażą się pomocne w ocenie dotychczasowego niepowodzenia w leczeniu.Dlaczego dziecko tak reaguje na leki? Wracając do leczenia. Były problemy i niestety najwyraźniej będą z opanowaniem epi gdyż istnieją cechy znacznego uszkodzenia mózgu( jamy malacyjne zaniki korowo-podkorowe), zespół neurologiczny, zapisy eeg mogą sugerować że pewne leki mogą prowokować napady choć w trakcie leczenia tylko luminalem obserwowano już różne napady. Mam parę wątpliwości ( ale mogą wynikać z braku informacji). Depakina( kwas walproinowy) owszem może obniżać płytki - teraz - albo współistniała np. infekcja i dała taki obraz krwi, albo problem metaboliczny itd itd. wcale bym tego leku nie przekreślał w przyszłości. Topamax co raz częściej stosowany już w 1 roku życia. albo faktycznie sprowokował napady toniczno- kloniczne( jeśli wcześniej nie było takich?, albo nałożyło się to na "naturalny" przebieg epi? również bym go nie skreślał. Sabril - racja może ( nie musi) prowokować mioklonie ale mioklonie były przed sabrilem, albo faktycznie z czasem brania wystymulował mioklonie albo naturalny przebieg padaczki ( a nie wina leku). Luminal pełna zgoda nie stosować w skłonach ,choć czasem trudno go odstawić jak dziecko bierze od okresu noworodkowego). Nitrazepam -zgoda- wiotkość,senność, zaleganie śliny, zaparcia itd,itd, ale są dzieci z takimi katastroficznymi padaczkami które na tym leku przez jakiś czas sobie radzą. Z wyjątkiem reakcji alergicznych, jest możliwośc powrotu do leku który był wcześniej nieskuteczny-- a może akurat pomoże. I to by było na tyle. Do jutra. papa.
Nick:Edyta mamabliź Dodano:2004-03-25 16:43:23 Url:www.master.pl/~cinek74 Wpis:odp. Tomek- Tak- Janek od początku układał się asymetrycznie (preferował lewa stronę, na początku nie obracał główki na prawo). Stopniowo podczas rehabilitacji zaczęło to się zmieniać. Rehabilitant faktycznie nie widzi potrzeby podawania leku a nasze spotkania-teraz kontrolne raz na 1,5mce-wynikają z postępów jakie poczynił młody.
Wielkie dzięki za wirtualne uspokojenie mego ducha Bedę w kontakcie
Nick:kama Dodano:2004-03-25 15:44:24 Wpis:czesc
odp.tomek - nigdy nie stwierdzono u dawidka potrzeby przeprowadzenia badan metabolicznych; urodzil sie w zamartwicy, apg. 0/1/5/6, byl niedotleniony okolo 20 min (wczesniej 3krotny spadek tetna i brak reakcji lekarza, decyzja o cesarce za pozno); usg przezciemiaczkowe z 3 doby zycia stwierdza - znaczne wzmozenie echogenicznosci struktur nadnamiotowych, szczegolnie okolic wzgorz i zwojow podstawy, przewaga zmian po stronie lewej, typowy obraz uogolnionych zmian o charakterze niedokrwienno-niedotlenieniowym, uklad komorowy waski zacisniety, patologiczny charakter przeplywu w naczyniach tetniczych mozgu z niska amplituda skurczowo-rozkurczowa, przeplyw niesymetryczny (tu wskazniki ri); kolejne w 3 tyg zycia - rogi przednie zaokraglone, maja szerokosc po okolo 8mm, zatarcie rysunku struktur mozgu, widoczna csp o szerokosci do 7mm; kolejne w 5mcu zycia - uklad komorowy jest poszerzony w wiekszym stopniu niz w badaniu poprzednim, glownie rogi czolowe, ktore sa zaokraglone, symetrycznej szer po 13mm, komora III w przekroju poprz jest szer 14mm, przestrzen podoponowa nieposzerzona; i nastepne po 2 tygodniach - rogi czolowe komor bocznych poszerzone do 15mm, komora II - 11mm, przestrzen podoponowa szer 4,5mm, szczelina podluzna mozgu szer 5,5mm, echogenicznosc tkanki mozgowej wzmozona; tomografia glowy - 5mc - obustronne zmiany zanikowe mozgowia z poszerzeniem przestrzeni podpajeczynowkowej i z poszerzeniem komor bocznych pkb-17mm, lkb-19mm, szeroka szczelina mozgu, obustronne podkorowe ogniska malacyjne tkanki mozgowej, obszar tk odpowiada zmianom poniedotlenieniowym; rezonansu nigdy nie mial
pozdrawiam i dziekuje
Nick:tomek Dodano:2004-03-25 15:19:36 Wpis:Odp.Edyta( mama bliźniaków). Nie widzę "wirtualnie :) " wskazań do podawania Uteplexu,. Czy jak był młodszy nie układał sie asymetrycznie( nie preferował układania głowy w jedną stronę??). Dziecko robi postępy w rozwoju, rehabilitant-rozumiem że widzi poprawę ( spotyka się okresowo bo nie widzi konieczności częściej czy problem finansowy?),z opinii neurologicznej bez zespołu.Spokojnie. Może z tą konsultacją u mnie poczekać?. Proszę o kontakt na priv.pzdr.