Wiadomości:
Telepraca uregulowana przez Sejm
utworzono: 22-08-2007
Autor: Dziennik Internautów - mm
Sejm uchwalił dziś nowelizację Kodeksu pracy, która - co najważniejsze dla internautów - reguluje kwestie zatrudnienia zdalnego. Za przyjęciem ustawy głosowało 425 posłów. Teraz trafiła ona do Senatu - podaje Onet.pl za Polską Agencją Prasową.

Znowelizowana ustawa pozwoli osobie ubiegającej się o prace na wybranie nowej formy zatrudnienia, jaką jest telepraca. Będzie to możliwe wtedy, gdy stanowisko pracy nie będzie wymagało obecności w jakimś konkretnym miejscu (np. w okienku na poczcie). Również osoby już zatrudnione będą mogły zmienić formę zatrudnienia na telepracę.

Jak podaje Onet.pl, pracodawca będzie miał obowiązek dostarczenia telepracownikowi niezbędnego sprzętu, pokrycia kosztów jego instalacji, serwisu i konserwacji. Będzie musiał również zapewnić ubezpieczenie.

Na przepisy dotyczące telepracy czekali zarówno pracodawcy jak i pracownicy. Dla tych pierwszych ta forma zatrudnienia jest korzystna, gdyż nie muszą oni ponosić niektórych kosztów związanych z organizowaniem stanowiska pracy. Poza tym badania potwierdzają, że pracownicy zatrudnieni zdalnie są bardziej produktywni.

Osoby zatrudnione również skorzystają na pracy zdalnej. Będąc ciągle w domu można łatwiej pogodzić życie rodzinne z zawodowym. Taka forma zatrudnienia jest też idealna dla niepełnosprawnych.

Telepraca jest już w Polsce stosowana, choć nie była w pełni uregulowana. Najczęściej zatrudnia się w ten sposób w małych firmach (do 9 pracowników). Według badań sporządzonych dla projektu PBS branże, w których najczęściej wprowadza się tę formę zatrudnienia to: poligrafia i reprodukcja zapisanych nośników informacji, produkcja maszyn biurowych i komputerów, pośrednictwo finansowe.
Źródła
di.com.pl
Zobacz też:
wiadomosci.onet.pl/1594114,10,1,0,120,686,item.html
Komentarze
Brak komentarzy