kategoria: Technologia   dodane: 19/03/2021
Wybierając sieć komórkową, wiele osób zastanawia się, czy lepiej postawić na ofertę abonamentową, czy na kartę. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Najważniejsze, aby użytkownik zdefiniował własne potrzeby i oczekiwania – dzięki temu będzie mógł podjąć właściwą dla siebie decyzję.

 

Zalety i wady oferty abonamentowej

 

Sieci komórkowe kuszą rozmaitymi ofertami, które z łatwością można dostosować do własnych wymagań. Popularnym rozwiązaniem wciąż pozostaje telefon w tradycyjnym abonamencie. Choć taka opcja ma wielu zwolenników, nie jest pozbawiona wad. Abonament telefoniczny stanowi długoterminowe zobowiązanie. Zazwyczaj umowę z operatorem podpisuje się na 24 miesiące, a 2 lata to naprawdę długi okres. Jeśli w tym czasie na rynku pojawi się lepsze oferta u konkurencji, deklaracji nie można po prostu zerwać. Odstąpienie od umowy przed jej wygaśnięciem wiąże się z koniecznością zapłacenia kary. Co ciekawe, niektóre sieci komórkowe stawiają jednak na pewną elastyczność. Przykładem może być chociażby Virgin Mobile, które oferuje tzw. abonament bezterminowy. Decydując się na tę opcję, użytkownik nie jest zobligowany do przestrzegania umowy przez określoną liczbę miesięcy. Rozwiązanie to łączy więc zalety oferty abonamentowej i na kartę.

Ograniczenia wynikające z posiadania telefonu na abonament wydają się oczywiste. Należy jednak pamiętać, że taka taryfa ma także wiele zalet. Przede wszystkim przez cały okres obowiązywania umowy jej warunki są jasne i nie ulegają zmianie, a użytkownicy mają do dyspozycji tę samą ofertę, której cena nie może wzrosnąć. W jej ramach mogą liczyć na korzystne usługi, m.in. nieograniczone rozmowy telefoniczne oraz nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci komórkowych, a także duży pakiet danych mobilnych.

Zaletą oferty abonamentowej jest również możliwość wprowadzenia automatyzacji obsługi. Użytkownicy bez problemu mogą ustawić cykliczną płatność, dzięki której nie muszą pamiętać o konieczności opłacenia rachunku. To bardzo wygodne rozwiązanie.

 

Kiedy opłaca się telefon na kartę?

 

Telefon na kartę to dobra propozycja dla osób, które cenią sobie swobodę i wolność wyboru. Dzięki niej nie jest się związanym żadną umową z daną siecią komórkową. W każdej chwili można więc przejść do konkurencji, jeżeli inny operator zaoferuje bardziej atrakcyjne warunki lub ciekawsze promocje.

Wybierając ofertę na kartę, użytkownik sam decyduje, jaki pakiet wykupuje. Z łatwością może więc dostosować go do własnych potrzeb. To wygodne rozwiązanie, ponieważ często zdarza się, że w danym miesiącu potrzebny jest duży transfer Internetu mobilnego lub roamingu, a w innym telefon wykorzystuje się wyłącznie do wysyłania SMS-ów lub dzwonienia. Taryfa na kartę pozwala na wygodne modyfikowanie wysokości opłat i zmienianie pakietów w wybranym przez siebie momencie. W takim przypadku operatorzy często oferują też różnorodne bonusy i promocje.

Minusem tego typu oferty jest brak automatyzacji opłat. Trzeba pamiętać o regularnym doładowywaniu karty, co dla niektórych osób może być dość uciążliwe.