kategoria: Ciekawostki   dodane: 18/05/2020
Długowieczność to zagadnienie, które przewija się od wieków. Tak samo jak pytania o sens życia, jest jednym z fundamentalnych rozważań na temat ludzkiej egzystencji. Czy da się żyć wiecznie? Jeżeli tak, to czy naprawdę tego chcemy? Życie wieczne to podstawa filozofii wielu religii. Niektóre z nich dają nam konkretne odpowiedzi. Jednak to, czy je uznajemy, zależy jedynie od wiary. Tymczasem od paru lat naukowcy są coraz bliżej rozwiązania zagadki nieśmiertelności. Czy technologia pozwoli nam na nieskończoność życia? A może osiągniemy ją w inny sposób?

Wieczne życie na ziemi nie jest celem samym w sobie. Nikt nie chce przecież w stanie ograniczonej, starczej ruchomości egzystować przez wieki. Chodzi bowiem o zachowanie nieprzemijającej młodości.

 

Dla niektórych dożywotnie zdrowie fizyczne jest wyznacznikiem szczęścia. Wigor i energia 20-latka oraz sprawność umysłowa 30-latka. To właśnie ten okres uważany bowiem jest za najlepszy w naszym życiu. Jednak, czy niestarzenie się, a zatem wieczna sprawność to wystarczający powód, aby żyć szczęśliwie. Przecież każdy z nas, mając na myśli długowieczność, myśli o niej w kontekście dożywotniej szczęśliwości. Czy zdrowie nam to zapewni?

 

Okazuje się, że ludzkie pragnienie nieśmiertelności zależy od stanu, w jakim dany człowiek się znajduje. Kto chce żyć wiecznie? Ludzie zadowoleni ze swojego życia, ci, którzy mają dużo do stracenia, a także wszyscy bojący się śmierci. Osoby z chorobami psychicznymi oraz cierpiący na inne dolegliwości niezwiązane ze starzeniem się, z pewnością nie chciałby cierpieć wiecznie.

 

Wątpliwość wzbudza jeszcze jedna kwestia. Co mielibyśmy robić w czasie tej wieczności? Wszystko, czego dusza zapragnie! Okej, ale ilość atrakcji, jakie może zapewnić świat, jest ograniczona. Jak wyglądałoby życie potem? Czy nie stalibyśmy się zblazowani, znudzeni, a w końcu sfrustrowani bezradnością? Czy zatem długowieczność oraz nieskończona młodość to klucz do szczęścia? Miałby ono wówczas sens, jeżeli posiadalibyśmy gwarancję wiecznego szczęścia.

 

Wiele religii, między innymi chrześcijaństwo w ten sposób rozwiązuje wątpliwości związane z długowiecznością. Życie wieczne jest tam nagrodą. Dlaczego? Ponieważ w Raju doświadczymy jedynie szczęścia. Jednak warunkiem koniecznym jest śmierć. To nie spodoba się natomiast jednej z wcześniej przytaczanych, zlęknionych grup.

 

Rozważania na temat nieśmiertelności nie mają jednak większego sensu bez cienia nadziei na możliwość wystąpienia tego zjawiska. Czy będziemy kiedyś w stanie zatrzymać młodość?

 

Od lat trwają badania oraz eksperymenty, mające na celu zatrzymanie procesu starzenia się. Do tej pory wysnuto parę teorii dotyczących sposobu, w jaki przetrwamy. Mówi się o biotechnologii jako o dziedzinie, która może wnieść najwięcej. Jak zatem zyskamy nieśmiertelność? Poprzez zamrożenie, przeniesienie umysłu do komputera, a także zmianę kodu genetycznego. Czy jakakolwiek metoda zadziała? Trwają badania.