kategoria: Ciekawostki   dodane: 03/06/2020
Własny dom jest marzeniem wielu rodaków będących na różnym etapie swojego życia. Zainteresowanie domem jednorodzinnym wyrażają osoby, które dopiero założyły rodziny. Różne projekty domów przeglądają także starsze małżeństwa, których dzieci właśnie się wyprowadziły. Również zmiana pracy czy przeniesienie się do innego rejonu może być impulsem do budowy domu.

 Pojawia się więc pytanie, jaki projekt domu wybrać, aby nasz wymarzony dom okazał się takim w rzeczywistości. Warto zwrócić uwagę między innymi na:

  • wielkość i wygląd domu,
  • ilość i rozłożenie pomieszczeń,
  • taras i przestrzeń wokół obiektu,
  • koszt materiałów budowlanych.

 

Wielkość i wygląd domu

Szukanie idealnego domu nie jest wcale łatwe i przejrzenie dziesiątek projektów może nie rozwiązać naszych problemów. Często projekty domów wybieramy oczami i wybieramy budynki, które najbardziej się nam podobają. Tymczasem nie jest to najlepsze kryterium wyboru. Zazwyczaj w parze z urodą nie idzie funkcjonalność naszego domu.

 

W pierwszej kolejności warto określić jaka wielkość domu nas interesuje. Jeśli nie mamy ogromnej wielopokoleniowej rodziny, warto zdecydować się na projekt domu opierający się o obliczenia ekonomiczne. Obecnie największą popularnością cieszą się obiekty o powierzchni niespełna stu pięćdziesięciu metrów kwadratowych. Spore zainteresowanie wzbudzają też obiekty o zbitych i w miarę jednolitych bryłach. Takie budynki są łatwe do ogrzewania i energooszczędne.

 

Ilość i rozłożenie pomieszczeń

Bezpośrednio z wielkości domów najczęściej wynika także ilość pomieszczeń, na jakie został podzielony. Zanim zaczniemy przeglądać różnorodne projekty domów , powinniśmy określić swoje potrzeby. Jeśli w skład naszej rodziny wchodzą trzy pokolenia domowników, warto pomyśleć o budynkach wielokondygnacyjnych. Wówczas każdy będzie miał dla siebie odrobinę przestrzeni i prywatności. W rodzinach, które lubią spędzać ze sobą czas, warto postawić na duży pokój dzienny, w którym będzie można wspólnie spędzać popołudnia i weekendy. Z kolei w rodzinach, w których każdy z członków dobrze czuje się we własnym warsztacie czy gabinecie, lepiej postawić na więcej mniejszych pokoi.

 

Decydując się na projekt domu  , warto wziąć pod uwagę także nasłonecznienie. Ustawienie okien konkretnych pomieszczeń w wybraną stronę może mieć wpływ na wygodę funkcjonowania w nich. Rozłożenie okien warto zestawić także z warunkami, jakie występują na działce. Pod uwagę należy wziąć inne zabudowania, zadrzewienie czy ukształtowanie terenu. Doskonale położone okna kuchenne na wschodnią stronę mogą nie zdać egzaminu, jeśli będzie przez nie widać oborę lub zakład produkcyjny.

 

Taras i przestrzeń wokół obiektu

Obecnie wiele modnych projektów domów stawia na rozbudowane zadaszenia tarasów. W ten sposób nawiązuje się do modnych domów znanych z cieplejszych krajów położonych w obrębie Morza Śródziemnego. Pojawia się pytanie, czy podążanie za modą jest rozsądnym rozwiązaniem?

 

To, co jest doskonałe na innych obszarach, nie zawsze zdaje egzamin w naszych warunkach. Polskie lato trwa niespełna trzy miesiące, a dni, w których pogoda pozwala na spędzanie czasu na tarasie, często jest znacznie mniej. W związku z tym zadaszenie tarasu nie jest zbyt rozsądne, choć pięknie podkreśla bryłę domu.

 

Koszt materiałów budowlanych

Wielu inwestorów wybierając projekty domów, zwraca uwagę na ich koszt. Oczywiście jest to ważne, jednak warto mieć na uwadze, że budowa domu to jednorazowy wydatek. Tymczasem obiekt będziemy zamieszkiwać jeszcze przez wiele lat. W związku z tym oszczędzanie na materiałach czy elementach wyposażenia może odbić się czkawką. Przyszłe remonty mogą być kosztowne i jeszcze bardziej dotkliwe w połączeniu z ratami kredytu mieszkaniowego.

 

Wybierając projekt domu lepiej nie oszczędzać także na materiałach izolacyjnych, którymi zabezpieczymy obiekt. W głównej mierze chodzi tu o izolację termiczną, która będzie miała bezpośredni wpływ na koszty ogrzewania. Inwestycja w lepsze materiały będzie widoczna w rachunkach, a często także w czystości zimowego powietrza. Równie ważna jest dobrze wykonana izolacja przeciwwilgociowa w obrębie fundamentów i dachu. Wilgoć jest największym wrogiem budynków, a remonty związane z izolacją należą do niezwykle kosztownych.

 

Jak wybrać odpowiedni projekt w MG Projekt

Jeśli już wiemy, w jaki sposób wybierać projekt domu , pora owe kryteria wcielić w życie. Pierwsze kroki warto skierować w stronę firmy o niezwykle bogatej ofercie projektów, czyli MG Projekt. Na stronie można znaleźć inspirację i garść porad w fachowych artykułach blogowych.

 

Intuicyjny panel na stronie firmy sprawia, że z łatwością wybierzemy interesujący nas obiekt. Możemy wybrać wielkość domu, określając zakres powierzchni. W kolejnych krokach możemy określić ilość pokoi, a także kondygnacji, które mają znaleźć się w naszym wymarzonym domu. Następnie pozostaje nam już tylko przebierać w projektach i cieszyć się wizualizacjami nowego obiektu. Osoby poważnie zainteresowane projektami powinny odwiedzać stronę regularnie, ponieważ często pojawiają się oferty promocyjne i obniżki cen projektów.