kategoria: Biznes i finanse   dodane: 28/09/2021
Ubezpieczenie OC to najczęściej wybierana polisa wśród polskich kierowców. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele i właśnie o nich dzisiaj Ci opowiemy. Sprawdź, dlaczego OC jest niezbędne dla każdego kierowcy i co zyskujesz, decydując się na wykupienie tego typu ubezpieczenia.

Korzystaj z Internetu

 

Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie OC, to znak, że powinieneś zajrzeć do Internetu. W sieci znajdziesz szeroki wybór polis posortowanych w zależności od ceny lub innych parametrów, które ustalisz. Internetowe polisy są również widocznie tańsze od ich stacjonarnych odpowiedników. W celu zaopatrzenia się w OC skorzystaj z jednej z ogólnodostępnych porównywarek. Te niepozorne narzędzia w szybki i bezproblemowy sposób dadzą Ci dostęp do szeregu korzystnych ofert ubezpieczeniowych. Dowiedz się więcej o tym, jak działa OC porównywarka www.najtaniejuagenta.pl.

 

Kto musi wykupić OC?

 

Zgodnie z prawem obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC spoczywa na wszystkich właścicielach zarejestrowanych pojazdów. Przepisy mówią o samochodach osobowych, samochodach ciężarowych, przyczepach i naczepach, maszynach rolniczych i motocyklach. Zasadniczo nie ma wyjątku co do obowiązującego prawa. Każdy kierowca musi mieć OC.

 

Jaka jest kara za brak OC?

 

Ustawodawca przewidział karę finansową za brak ważnej polisy. Wysokość kary jest ściśle powiązana z tym, jak w danym roku prezentuje się minimalna krajowa. Na dotkliwość grzywny składa się również okres, w jakim samochód był pozbawiony ochrony. Stawki dla samochodów osobowych w roku 2021 prezentują się w następujący sposób:

 • do 3 dni – 1120 zł

 • od 4 do 14 dni – 2800 zł,

 • powyżej 14 dni – 5600 zł.

 

Ile trwa umowa OC?

 

Przepisy jasno wskazują na to, że standardowa umowa polisy OC powinna trwać 12 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że w uzasadnionych przypadkach nie można zawrzeć umowy na krócej. Jeśli jesteś właścicielem komisu, sprowadzasz auta z zagranicy lub masz pojazd zabytkowy, możesz wykupić OC krótkoterminowe.

 

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

 

Algorytmy, z których korzystają ubezpieczyciele, analizują najważniejsze informacje dotyczące konkretnego klienta. Oznacza to, że każda kalkulacja jest indywidualna. Najważniejsze elementy kształtujące cenę ubezpieczenia to przede wszystkim:

 • wiek kierowcy,

 • stan cywilny,

 • miejsce zamieszkania,

 • dzietność,

 • historia ubezpieczeniowa,

 • rok produkcji pojazdu,

 • przebieg pojazdu,

 • marka i model pojazdu,

 • pojemność silnika.

 

Od czego chroni OC?

 

Ubezpieczenie OC jest bardzo ciekawym produktem, ponieważ gwarantuje ochronę zarówno sprawcy, jak i ofierze wypadku. Oznacza to, że w przypadku, gdy spowodujesz niebezpieczne zdarzenie na drodze, ubezpieczyciel wypłaci wszystkim poszkodowanym należne środki finansowe, a Ty z kolei zostaniesz uchroniony przed materialnymi konsekwencjami swoich czynów. Pamiętaj jednak, że w sytuacji, gdy podczas wypadku będziesz pijany, ubezpieczyciel uzyska prawo do odmówienia Ci pomocy.

 

Wszystko znajdziesz w OWU

 

Szczegółowe zapisy dotyczące zakresu ochrony oraz ewentualnych wyłączeń od odpowiedzialności znajdziesz w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Towarzystwo ma obowiązek przekazać Ci tego typu dokument, a jeśli tego nie robi, możesz śmiało zażądać okazania OWU. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie OC: https://najtaniejuagenta.pl/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu/.

Ubezpieczenie OC jest bardzo przekrojowe i pomimo tego, że każdy kierowca ma prawny obowiązek wykupienia tego typu ochrony, naprawdę warto zaopatrzyć się w polisę. Zakres ochrony oraz wszechstronność OC stoi za popularnością tego produktu. Dodatkowym atutem jest fakt, że każda polisa jest taka sama, ponieważ państwo reguluje zakres gwarantowanej ochrony. W związku z tym przed zakupem sprawdź, czy dane towarzystwo ma renomę, a dopiero potem spójrz na ceny. Skoro wszyscy oferują to samo, to nie ma najmniejszego sensu przepłacać.