kategoria: Technologia   dodane: 03/11/2021
Prowadzenie działalności gospodarczej w Internecie może być bardzo dochodowe. W czasach, w których rynek e-commerce przeżywa prawdziwy rozkwit, a coraz częściej konsumenci przenoszą swoje stacjonarne przyzwyczajenia do sieci. Niezależnie od tego, czy chcesz założyć własny sklep internetowy, czy zamierzasz prowadzić firmową stronę lub bloga, niezbędne okaże się skorzystanie z hostingu. Warto dowiedzieć się, jak wybrać najlepszego usługodawcę.

 

Firmy hostingowe: jak je znaleźć?

 

 

Rynek usług informatycznych w Polsce rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Sam w sobie jest również bardzo różnorodny. Z jednej strony rośnie liczba podmiotów zajmujących się programowaniem i tworzeniem oprogramowania, z drugiej można znaleźć również wiele rodzimych firm hostingowych, które są konkurencyjne w stosunku do międzynarodowych potentatów nie tylko w kontekście jakości oferowanych usług, ale również ceny.

 

Znalezienie partnera w dogodnej lokalizacji pozwala na zapewnienie zdecydowanie lepszej komunikacji i wsparcia – zwłaszcza w kryzysowych momentach. To zadanie będzie jeszcze prostsze dzięki bazie firm, takiej jak ALEO.com. Pozwoli nie tylko na dotarcie do podmiotów zajmujących się konkretnymi usługami, ale również przyjrzenie się im bliżej, w tym poznanie opinii na ich temat.

 

 

Ile firm zajmujących się hostingiem działa w Polsce?

 

 

Branża IT bez wątpienia jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów rynku. W bazie firm znajdują się 6645 firmy specjalizujące się w usługach hostingowych, a więc w udostępnianiu przestrzeni serwerowej przedsiębiorcom i konsumentom. Oczywiście cały sektor jest jednak zdecydowanie bardziej rozbudowany.

 

Kategorię IT i telekomunikacja reprezentują 189 252 podmioty. Wśród nich można znaleźć przede wszystkim firmy specjalizujące się w szeroko pojętych usługach IT (133 282 firmy), wiele działalności zajmuje się przy tym m.in. doradztwem technicznym (26028) czy sprzętem komputerowym (11 828).

 

 

Szybkie poszukiwania kontrahenta

 

 

Dobry i stabilny hosting to podstawa niezbędna do zaistnienia w sieci. Oczywiście jest szczególnie ważny w przypadku przedsiębiorców, dla których potencjalne problemy techniczne mogą okazać się zagrożeniem dla bezpieczeństwa prowadzonego biznesu oraz wizerunku. Dlatego tak ważne jest zgromadzenie jak najbardziej rozbudowanych informacji na temat firmy hostingowej, z której usług zamierzasz skorzystać.

 

Aby znaleźć przedsiębiorstwa zajmujące się udostępnianiem przestrzeni serwerowej, wystarczy wpisać słowo kluczowe (np. „hosting”) w okno wyszukiwarki lub przejść do odpowiedniej podkategorii w kategorii „IT i telekomunikacja”. W ten sposób uda się dotrzeć do wszystkich firm, które zajmują się hostingiem. W ich przypadku najpopularniejszym kodem PKD jest 63.11.Z — przetwarzanie danych. W następnym kroku możliwe staje się wobec tego przejście do profili wybranych organizacji i dowiedzenie się więcej na ich temat.

 

 

Zweryfikuj najważniejsze informacje

 

 

Dzięki bazie firm uda się ustalić najważniejsze informacje dotyczące wybranego podmiotu gospodarczego. Należą do nich przede wszystkim:

 

 • Dane rejestrowe,

 • numer NIP i REGON (oraz KRS, jeżeli został nadany),

 • forma prawna działalności,

 • data rozpoczęcia wykonywania działalności,

 • dane adresowe,

 • dane kontaktowe, w tym numer telefonu, e-mail, strona www,

 • status działalności gospodarczej,

 • dane przedsiębiorcy odpowiedzialnego za prowadzenie firmy,

 • istnienie małżeńskiej wspólnoty majątkowej.

 

Oprócz tego, jeżeli istnieją takie zależności, niezwykle łatwo ustalisz również powiązania osobowe oraz zyskasz dostęp do danych finansowych spółki, która jest zobowiązana do ich publikacji.

 

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając hosting?

 

 

Hosting opiera się na udostępnianiu przez dostawcę zasobów serwerowni, a więc przekazaniu miejsca niezbędnego np. do umieszczania własnych plików i publikowania ich w Internecie. Oczywiście wyjątkowo dużą popularnością cieszy się web hosting, a więc udostępnianie serwerów HTTP.

 

Dzięki temu możliwe staje się np. stworzenie i rozwijanie własnej strony internetowej, sklepu internetowego czy bloga. Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru firmy hostingowej warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 

 • ograniczenia transferu,

 • oferowaną przestrzeń dyskową,

 • obsługę języków skryptowych,

 • bezpieczeństwo przekazywanych danych,

 • awaryjność serwera i dostępu do Internetu,

 • automatyzację tworzenia kopii zapasowych plików,

 • zabezpieczenia przed różnego typu cyberzagrożeniami.

 

Oczywiście w większości przypadków podstawową cechą hostingu, na którą zwracają uwagę użytkownicy, jest stabilność działania. Im częściej mają miejsce awarie, tym gorsze doświadczenia osób, które odwiedzają Twój serwis. Warto więc zweryfikować te informacje. Pomocne mogą okazać się m.in. opinie klientów widoczne w bazie firm. Dzięki nim bez konieczności odwiedzania innych miejsc ustalisz, czy warto nawiązać współpracę z konkretnym dostawcą usług.