kategoria: Ciekawostki   dodane: 04/02/2022
Obecnie na rynku mieszkaniowym deweloperskim przeważają małe mieszkania. Wynika to z dwóch rzeczy: po pierwsze jest coraz mniej miejsca na wybudowanie apartamentowca w dobrej lokalizacji; po drugie ceny mieszkań rosną z roku na rok. Małe mieszkanie nie musi oznaczać niepraktycznej przestrzeni i braku pomysłu na konkretne wnętrze. Wystarczy kilka nowoczesnych rozwiązań, które sprawią, że nasze mieszkanie będzie funkcjonalne i gustowne.

Aranżacja małego mieszkania: wielozadaniowy pokój dzienny

W małym mieszkaniu pokój dzienny nie tylko gra główną rolę, ale bardzo często musi być wielozadaniowy. Coraz więcej z nas wykorzystuje przestrzeń mieszkania do takich czynności, jak praca czy sport. Aranżacja niewielkiego mieszkania musi być przemyślana. Po pierwsze kolorystyka ścian i podłóg powinna być jasna, co nie oznacza, że musi być glamour. Można postawić na beże, szarości z dodatkami drewna czy cegły.

Warto wykorzystać każdą wnękę mieszkania i zdecydować się na meble wielofunkcyjne, proste, bez masywnych ozdób. Szafki w kuchni pod sam sufit pomieszczą o wiele więcej naczyń niż te do połowy ściany. Porządek i brak przesadnych ozdób sprawia, że mieszkanie wydaje się większe, niż jest w rzeczywistości. Najwięcej miejsca w salonie zajmuje stół i kanapa. Nie każdy z nas chce spać na rozkładanym tapczanie. Na szczęście na rynku mamy nowoczesne rozwiązania, które zadowolą każdego.

Praktyczne i nowoczesne łóżko chowane — półkotapczan

Spanie na rozkładanej kanapie z funkcją spania czy zajęcie większej przestrzeni tradycyjnym łóżkiem? Nie musisz wybierać między wygodą a komfortem nocnego odpoczynku. Wiele z mebli możesz dostosowywać do swoich potrzeb, także te związane z wypoczynkiem. Idealnym rozwiązaniem do małego mieszkania jest rozwiązanie, które przechodzi renesans. To półkotapczan.

Czym jest półkotapczan? To składana konstrukcja będąca jednocześnie łóżkiem i szafką. Jest to łóżko chowane do szafki, która posiada półki. Rozłoży staje się wygodnym łóżkiem, a złożony przypomina zwykłą szafę, która nie zdradza swoim wyglądem, co kryje się w środku. Półkotapczany mogą być jednoosobowe lub dwuosobowe, stworzone z najróżniejszych materiałów i pełnej kolorystyki.

Mieszkanie w stylu loftowym

Dobrym pomysłem dla mieszkań o niewielkim metrażu jest styl loftowym. Ma on wiele zalet, nie tylko wizualnych. To po pierwsze wielofunkcyjne i industrialne meble, które są bardzo funkcjonalne. Są solidne i trwałe, przetrwają wiele lat. Wielozadaniowe są nie tylko półkotapczany czy biurka. Wielofunkcyjność kryje w sobie także stolik loftowy. Dzięki niemu możemy ograniczyć ilość mebli w naszym salonie.

Stolik loft to modna i nowoczesna propozycja, łącząca w sobie minimalizm i korzyść. Stolik kawowy loft sprawia, że nasze wnętrze wygląda niesamowicie, a dodatkowo pozwala na wykorzystanie jednego meble na kilka sposobów. Niektóre stoliki tego typu łączą w sobie dwie wysokości, co pozwala na zastosowanie go w formie stołu jadalnianego i kawowego.

Nie tylko meble

Styl loftowy to nie tylko meble, a kilka dodatkowych zasad. To przede wszystkim minimalizm, surowy charakter wnętrza i klimatyczny chłód. Nie może zabraknąć cegły na ścianie, jednolitych kolorów i braku przesytu w dodatkach. Uporządkowana przestrzeń, brak nadmiernych ozdób, które wprowadzają chaos, sprawi, że nasza przestrzeń wyda się większa i bardziej otwarta.

Takie rozwiązania w stylu loftowym mają wiele zalet. Łatwiej utrzymać porządek, posiadamy mniej rzeczy, a te które mamy, przechowujemy w szafach. Niezasłonięte okna wpuszczają do wnętrza więcej światła, możemy postawić na praktyczne rolety dzień-noc, które pełnią funkcję firan. Zamiast stojących ozdób, wybierz te wiszące na ścianach. Styl loftowy to jasne i ciemne kolory, które ze sobą kontrastują, a jednocześnie nadają większej przestrzeni i oddechu w pomieszczeniu.