kategoria: Biznes i finanse   dodane: 20/08/2020
Myśląc o budowie domu, zastanawiamy się nad tym, ile zdołamy zrobić sami, a do jakich prac trzeba będzie zatrudnić specjalistów. Wówczas w głowie pojawia się postać architekta, ekipy budowlanej i...? No właśnie. Często zapominamy o geodecie, który przy budowie domu jest niezbędny. Czym zajmuje się ten specjalista i kiedy trzeba skorzystać z jego usług?

Budowa domu dla wielu osób to wielkie przedsięwzięcie. Wymaga przygotowania, nie tylko finansowego, ale i prawnego. Dokumenty to ta część inwestycji, w której szczególnie ciężko jest się odnaleźć „zwykłemu Kowalskiemu”. Aby wszystko „w papierach” było jak należy, pomoc geodety jest niezbędna. Kiedy będziesz potrzebował jego wsparcia?

 

Pierwszy kontakt z geodetą może nastąpić już na etapie wybierania działki. Przed decyzją o zakupie warto jest poprosić specjalistę, aby ten sprawdził jej granice. Zdarza się bowiem tak, że sprzedający ma błędne założenia, co do terenu, która ona obejmuje lub jej granice nie są w ogóle wytyczone. Wówczas z pomocą przyjdzie geodeta, który jasno określi, gdzie zaczyna się, a gdzie kończy dana działka.

 

Tuż po ustaleniu granic, geodeta(we współpracy z architektem) sporządza mapę do celów projektowych. Posłuży ona do zlokalizowania domu na wytyczonej działce oraz zaprojektowania przyłączy mediów, czyli gazu, prądu czy wody.

 

Następny etap to uzyskanie pozwolenia na budowę. Gdy urząd wyda stosowną decyzję, można spotkać się z geodeta po raz kolejny. Wówczas, posiłkując się wcześniej stworzoną mapą, specjalista przeniesie sporządzony projekt na działkę. Wytyczy granice budynku oraz innych elementów, które zostały uwzględnione na mapie.

 

Kolejne spotkanie z geodetą będzie dotyczyć wyznaczenia przyłączy mediów. Według sporządzonego przez architekta projektu, specjalista wskaże, gdzie powinno znaleźć się przyłącze gazu, wody czy prądu.

 

Ostatnia wizyta geodety może się odbyć, gdy budowa domu jest już nieco bardziej zaawansowana. Wówczas specjalista pojawia się, aby wykonać mapy powykonawcze. Tym razem znajdą się na nich zaznaczone, gotowe przyłącza oraz nieco później, sam budynek. Ważne jest, aby geodeta dotarł na miejsce przed zasypaniem przyłączy, by jego pomiar był rzeczywisty i dokładny. Na etapie, gdy dom jest już w pełni zbudowany, geodeta sporządza pomiary oraz mapę powykonawczą budynku. Wszystkie te dokumenty muszą znaleźć się we właściwym starostwie, które wyda decyzję o możliwości zamieszkania w nowo powstałym domu. Czasami zachodzi również konieczność zmiany statusu prawnego działki z użytku rolnego czy pastwiska na działkę zabudowaną, mieszkalną.

 

Może się również zdarzyć tak, że konieczne będzie wytyczenie dojazdu do działki przez geodetę. Wówczas wszelkie formalności przebiegają podobnie. Wytyczenie granic, przyłączy oraz sporządzenie map wykonuje specjalista.

 

Usługi geodezyjne w przypadku budowy domu to koszt ok. 50 tys, zł. Choć nie jest to cena niska, pomoc specjalisty to rzecz niezbędna. Aby wszelkie dokumenty były sporządzone w sposób poprawny, a granice budynku i działki wyznaczone jak należy, trzeba poprosić o pomoc geodetę. Pomoże to uniknąć błędów, które w skrajnych przypadkach, mogą prowadzić nawet do konieczności przeprowadzenia rozbiórki obiektu.

 

Artykuł utworzony przy współpracy z Geodeta Olsztyn