kategoria: Technologia   dodane: 01/12/2020
Światłowód to dziś jedyna sensowna opcja, jeśli zależy nam na Internecie szybkim i niezawodnym. Światłowód to obecnie najlepszy rodzaj połączenia kablowego urządzeń cyfrowych. Żyjemy w czasach, gdy w sieci robimy niemalże wszystko, zwłaszcza w czasach pandemii i lockdownów- pracujemy zdalnie, uczymy się zdalnie, widujemy się na konferencjach online, robimy zakupy, oglądamy filmy i seriale, gramy w gry, etc. Biorąc pod uwagę, iż nawet w jednym domu z Internetu korzysta nieraz 3-5 osób na różnych urządzeniach, Internet musi być bezdyskusyjnie jak najszybszy i efektywnie działać, musi mieć, mówiąc krótko, ponadprzeciętne parametry, by podołać wymaganiom każdego domownika. Jak działa światłowód i dlaczego warto go mieć?

 

Czym jest światłowód?

 

Światłowód brzmi bardzo nowocześnie i innowacyjnie, ale tak naprawdę często nie wiemy nawet czym on jest. Światłowód jest to przewód wykonany z włókna szklanego- tym właśnie włóknem dociera do nas Internet zamiast zwykłym miedzianym kablem, jak to jest w przypadku zwykłego, stacjonarnego Internetu. Włókno szklane światłowodowe zbudowane jest z dwóch warstw- z rdzenia oraz z otaczającego go płaszcza. To właśnie w rdzeniu porusza się światło i rdzeń jest tym medium transmisyjnym światłowodu. Średnica światłowodu może mieć od 8 do 1000 mikronów. Zarówno rdzeń jak i płaszcz światłowodu otoczone są dodatkowo warstwą/ warstwami ochronnymi. Wyróżniamy światłowody jednomodowe oraz światłowody wielomodowe. Światłowód umożliwia przesyłanie danych bez żadnych zakłóceń przy udziale fali świetlnej- przesył danych może mieć prędkość nawet kilku terabitów na sekundę. Porównując Internet światłowodowy ze zwykłym Internetem możemy mówić o nieporównywalnie lepszej stabilności sygnału sieciowego, wyższym poziomem wydajności, optymalnej przepustowości łącza oraz o maksymalnie szybkim transferze danych. 

W Polsce dostępność sieci światłowodowej wciąż rośnie i się rozbudowuje, lecz nadal jest to technologia skupiona głownie w dużych miastach, czasem mniejszych, jednak wciąż skupiona jedynie na ośrodkach miejskich. Zasięgi światłowodu można sobie sprawdzić na stronach poszczególnych operatorów- od razu będziemy wiedzieli jakie są możliwości montażu pod naszym adresem, można także od razu zazwyczaj taki montaż zamówić. 

 

Jak działa światłowód?

 

Działanie światłowodu można zamknąć w stwierdzeniu, iż jego działanie opiera się na prostym prawie fizycznym polegającym na całkowitym wewnętrznym odbiciu. Promień światła, który znajduje się w rdzeniu światłowodu co jakiś czas napotyka (zderza się) z powierzchnią styku rdzenia oraz płaszcza. W wyniku tego dochodzi do powstania zjawiska całkowitego wewnętrznego odbicia- światło odbite ma te same parametry, co światło padające na tą powierzchnię. Co za tym idzie, informacja niesiona w światłowodzie nie zmienia się.

Czytaj również: https://technologia-internetowa.pl/jak-dziala-internet-swiatlowodowy/.

Minusem łącza światłowodowego jest to, że jest ono niestety dość delikatne- światłowód posiada niski promień gięcia, co znaczy, że gdy ugnie się zbyt mocno zostanie zniszczony. Nic jednak nie jest przesądzone- tak wynika z obecnego stanu wiedzy, aczkolwiek trwają liczne prace nad udoskonalaniem parametrów materiału z jakiego tworzy się światłowody. 

 

Światłowodowe łącze symetryczne- co to takiego?

 

Jeśli zdecydowaliśmy się na montaż instalacji światłowodowej i mamy wybór pomiędzy łączem symetrycznym i niesymetrycznym, zdecydowanie wybierzmy symetryczne. W takim przypadku prędkość wysyłania i odbierania danych będą sobie równe. To bardzo istotne zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam nie tylko na szybkim poborze danych, ale i na szybkim transferze tychże danych dalej. Łącze symetryczne będzie więc szczególnie istotne w przypadku firm i instytucji, który współpracują z wieloma partnerami czy klientami. 

Korzystanie ze światłowodu to całe spektrum wymiernych korzyści, a wśród nich m.in. małe opóźnienia w dostępie do serwera (kwestia bardzo istotna zwłaszcza dla miłośników gier), błyskawiczne pobieranie i wysyłanie plików (tyczy się to nawet płynnego odtwarzania obrazu w najwyższej jakości 4K) oraz bezawaryjność.