kategoria: Ciekawostki   dodane: 26/05/2023
Zależy Ci na dobrym wyniku z egzaminu ósmoklasisty? Sprawdź, jak się do niego przygotować i co zrobić, by nauka szła gładko. Na szczęście te proste rozwiązania są dostępne dla każdego — jeśli się postarasz, możesz osiągnąć wynik, który sprawi Ci wiele satysfakcji i otworzy drzwi do wymarzonej szkoły średniej.

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy ważny egzamin w Twoim życiu. Warto dobrze się do niego przygotować, bo choć tego egzaminu nie da się „oblać”, wynik może zaważyć na rekrutacji do szkoły średniej. Im więcej punktów uzyskasz na egzaminie, tym większa szansa, że dostaniesz się do liceum lub technikum, na którym Ci zależy. Poniżej znajdziesz porady, jakie pomoce naukowe warto mieć i co zrobić, by nauka poszła gładko.

Egzamin ósmoklasisty — jak się przygotować?

Egzamin ósmoklasisty obejmuje cztery przedmioty: język polski, matematykę, język nowożytny (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski lub rosyjski) oraz wybrany przedmiot dodatkowy (historię, biologię, chemię, fizykę lub geografię). Z pewnością już wiesz, które przedmioty będziesz zdawać. To dobry moment, by ułożyć plan.

Przygotuj materiały

Pierwszym krokiem do skutecznej nauki jest przygotowanie wszystkich niezbędnych materiałów — zaopatrz się w repetytorium ósmoklasisty (repetytoria w dobrej cenie znajdziesz w księgarni taniaksiazka.pl), zbiory zadań, arkusze próbne, podręczniki i notatki. Przygotuj także coś do pisania (zeszyty, ołówki i długopisy). W przeciwnym razie będziesz co chwilę odrywać się od nauki w poszukiwaniu potrzebnych przedmiotów i nie zdołasz się skoncentrować. Jeśli podczas nauki lubisz mieć pod ręką wodę, herbatę czy przekąski, przygotuj je, zanim usiądziesz do biurka i rozpoczniesz naukę.

Sprawdź, na czym stoisz

Materiały gotowe? Teraz warto ułożyć plan — możesz poprosić o pomoc rodziców lub starsze rodzeństwo. W końcu to Twój pierwszy egzamin! Sprawdź, ile masz nauki i oceń, czy któryś z przedmiotów sprawia Ci szczególne trudności. A może już teraz wiesz, że masz sporo zaległości np. z matematyki? W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest zapisanie się na korepetycje lub dodatkowe zajęcia. Możesz także poprosić o pomoc w wyjaśnieniu trudnych tematów przyjaciół ze swojego rocznika. Jeśli chcesz, możesz wypisać tematy i zagadnienia, które wymagają powtórzenia. Odhaczanie kolejnych punktów z listy będzie bardzo motywujące i pokaże Ci, jakie robisz postępy.

I do dzieła!

Z pewnością wiesz, że jedynym sposobem na dobry wynik na egzaminie ósmoklasisty jest zostać laureatem konkursu lub… po prostu dużo się uczyć. Na szczęście obecnie masz do dyspozycji tyle sposobów nauki, że z pewnością znajdziesz odpowiedniego coś dla siebie. Na dodatek wiedza o tym, jak się uczyć, przyda Ci się w szkole średniej i na studiach. Oto kilka rad, które pomogą Ci w skutecznej nauce:

  • Wypróbuj naukę o różnych porach dnia i oceń, kiedy uczy Ci się najlepiej. Zaplanuj swój czas w taki sposób, by zawsze o tej porze móc się pouczyć.
  • Podczas nauki zostaw wszelkie rzeczy, które mogą Cię rozpraszać (np. telefon, tablet, komputer) w innym pomieszczeniu. Badania dowodzą, że telefon, nawet odłożony na biurku obok, pogarsza skuteczność nauki, ponieważ rozprasza ucznia.
  • Próbuj różnych metod nauki — rób notatki, podkreślaj ważne informacje w podręczniku lub repetytorium ósmoklasisty, nagrywaj swój głos na dyktafon i odsłuchuj w wolnych chwilach, powtarzaj głośno swoimi słowami zapamiętane informacje, twórz mapy myśli i wieszaj je na ścianie, rób fiszki z obcymi słówkami i trudnymi definicjami.
  • Korzystaj z różnych źródeł wiedzy. Jeśli nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia z matematyki, na pewno znajdziesz pomocny filmik w internecie. Jeśli chcesz lepiej przyswoić lektury, obejrzyj filmy, odsłuchaj audiobooki i przeczytaj streszczenia, sprawdź także takie materiały, jak repetytorium ósmoklasisty.
  • Systematyczność wygrywa. Poświęć na naukę nawet pół godziny dziennie — ale codziennie! To znacznie lepsze rozwiązanie niż planowanie całodniowej nauki w wolny weekend. Odkładanie nauki z zamiarem uczenia się np. cały weekend rzadko się udaje — zawsze znajdą się ciekawsze plany, a wizja ślęczenia przy biurku przez cały dzień jest bardzo demotywująca. Dlatego łatwiejszym (i bardziej wydajnym) sposobem jest ustawianie codziennie minutnika np. na godzinę — i uczenie się przez ten czas. Wraz z alarmem czas nauki mija, a Ty masz wolne. Oczywiście częstotliwość i długość nauki musisz dopasować do ilości materiału i własnych potrzeb.
  • Rozwiązuj jak najwięcej próbnych egzaminów. Dzięki temu oswoisz się z formułą egzaminu i rodzajami pytań. Kiedy nadejdzie dzień Twojego egzaminu ósmoklasisty, będziesz wiedzieć, czego się spodziewać.
  • Pamiętaj o odpoczynku i dbaniu o siebie! Postaraj się zdrowo jeść, śpij 7-8 godzin dziennie i nie zarywaj nocy, np. oglądając seriale. Zamiast spędzać czas przed telewizorem — wyjdź na spacer, na rower lub na rolki. W ten sposób dotlenisz mózg, dzięki czemu łatwiej będzie Ci się uczyć.
  • Jeśli nie rozumiesz jakiegoś tematu, nie odkładaj go na ostatnią chwilę. Jak najszybciej poproś o pomoc korepetytora, nauczyciela lub znajomych.

Egzamin ósmoklasisty nie musi być wcale strasznym, stresującym wydarzeniem. Jeśli dobrze się do niego przygotujesz, możesz spać spokojnie — prawdopodobnie uzyskasz wynik, który Cię zadowoli. Pamiętaj jednak, by rzeczywiście przyłożyć się do nauki — tylko tyle i aż tyle. Zaopatrz się w dobre repetytorium ósmoklasisty, stwórz plan i do dzieła! Trzymamy za Ciebie kciuki.