kategoria: Technologia   dodane: 11/10/2021
Wiosną roku 2022 zostanie zmieniony standard nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej. DVB-T zostanie zastąpiony przez nowy standard, a mianowicie DVB-T2/HEVC. Dla wielu z nas oznacza to zmiany w sprzęcie do odbioru telewizji naziemnej, ale zanim wybierzemy się na zakupy, warto zorientować się kogo te zmiany będą dotyczyć.

Co to jest sygnał DVB-T2/HEVC?

 

Dekoder DVB-T2 HEVC to standard, który umożliwi nam odbiór telewizji w dużo lepszej jakości. Zmiany dotyczą tylko telewizji cyfrowej naziemnej. Nowy standard nie będzie natomiast wprowadzany w telewizji satelitarnej i kablowej.

 

Kiedy dokładnie nastąpią zmiany?

 

Dekoder DVB-T będzie wymagał zmiany w różnych terminach, w zależności od województwa, w którym odbieramy sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. Grafik zmian;

  • 28.03.2022 r.: województwo opolskie, dolnośląskie i lubuskie
  • 25.04.2022 r.: województwo wielkopolskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie
  • 23.05.2022 r.: województwo małopolskie, łódzkie, śląskie, świętokrzyskie, podkarpackie
  • 27.06.2022 r.: województwo mazowieckie, lubelskie warmińsko-mazurskie, podlaskie

Czy będziemy musieli kupić nowy telewizor?

 

W pierwszej kolejności zorientujmy się czy nasz telewizor posiada funkcję obsługi nowego standardu DVB-T2 wraz z tunerem HEVC/H265. Informacje takie powinniśmy bez problemu znaleźć w internecie lub bezpośrednio od producenta naszego odbiornika. Warto zajrzeć do dokumentów, które otrzymaliśmy przy zakupie telewizora.

 

Jeżeli nasz odbiornik nie ma odpowiednich funkcji i tym samym obsługuje tylko DVB-T2 bez HEVC, należy wtedy zakupić nowy odbiornik, który będzie obsługiwał DVB-T2 albo odpowiedni tuner (tzw. "set-up box"), który spełni obydwa wymagania. Odbiór programów telewizyjnych nadawanych w systemie DVB-T2 z użyciem odbiorników telewizyjnych przystosowanych jedynie do systemu DVB-T nie będzie już możliwy. Jeżeli nasz odbiornik umożliwia już odbiór nowej generacji naziemnej telewizji cyfrowej (czyli właśnie DVB-T2/HEVC) to w czerwcu 2022 roku z powodu zmiany standardu będziemy zmuszeni do ponownego wyszukania kanałów.

 

Jeżeli nie korzystasz z cyfrowej telewizji naziemnej, to nie musisz wymieniać telewizora, ponieważ przejście na nowy standard (czyli DVB-T2) nie będzie miało wpływu na funkcjonowanie telewizji satelitarnej czy kablowej. Ponadto, jeżeli masz w domu nowy telewizor, kupiony w ciągu dwóch ostatnich lat, to powinien on mieć wbudowany tuner DVB-T2 (HEVC). Oznacza to, że posiadasz urządzenie przystosowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji.

 

Nawet jeżeli twój telewizor nie jest telewizorem przystosowanym do odbierania telewizji cyfrowej nowej generacji, to wcale nie musisz go wymieniać. Wystarczy kupić przystawkę lub dekoder DVB-T2, który po prostu z łatwością podepniesz do telewizora przez kabel HDMI. Koszt takiego sprzętu nie jest wysoki, a już na pewno sporo niższy od ceny nowego telewizora. Będzie to kilkadziesiąt, maksymalnie 100 zł. 

 

Ile gospodarstw domowych będzie musiało wymienić swój sprzęt?

 

Związek Cyfrowa Polska przeprowadził badania, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że mniej więcej co trzeci telewizor w Polsce nie jest przystosowany do odbierania telewizji naziemnej nowej generacji. Ponadto, należy zainteresować się tym tematem odpowiednio wcześniej, ponieważ niedługo może zabraknąć sprzętu w sklepach, jeśli wszyscy nagle zaczną robić zakupy, celem dostosowania swoich sprzętów. Czasu zostało już niewiele, warto więc sprawdzić swój sprzęt.