kategoria: Biznes i finanse   dodane: 29/03/2020
Odpowiedzialne i mądre zarządzanie swoimi pieniędzmi to droga do osiągnięcia finansowej satysfakcji. Od tego ile i na co wydajesz, zależy również twój komfort życiowy oraz psychiczny. Czy jesteś przygotowany na nagłe wypadki? Co miesiąc ledwo starcza ci do „pierwszego”? Nie masz głowy do finansów? Oto 6 podstawowych zasad, dzięki którym odzyskasz równowagę.

 

Niech zarobki górują nad wydatkami

 

Jeżeli pieniądze wciąż uciekają ci przez palce, a ty pod koniec miesiąca orientujesz się, że zapożyczyłeś się u części swoich przyjaciół oraz rodziny, prawdopodobnie masz problem z przestrzeganiem tej zasady. Wydawałoby się, że jest ona oczywista. Niektórzy jednak mają tendencję do tak zwanego „życia ponad stan”. Twoje wydatki nie powinny być większe, niż wypłata, którą dostajesz co miesiąc. Zaplanuj je więc tak, aby nie przekraczały wyznaczonej kwoty. Przede wszystkim jednak monitoruj, na co wydajesz pieniądze. Nieświadomość to największy wróg finansowego dobrobytu.

 

Zaplanuj domowy budżet

 

Drugim, bardzo ważnym nawykiem, który warto w sobie wyrobić, jest comiesięczne planowanie domowego budżetu. W praktyce oznacza to zliczenie własnych zasobów (wypłata) oraz zastanowienie się nad ich mądrym rozdysponowaniem. Należy zaplanować jaką kwotę w danym miesiącu przeznaczysz na opłaty, jedzenie oraz przyjemności. Następnie ważne jest postępowanie według wcześniejszych ustaleń. Tym sposobem „czarno na białym” zobaczysz, na co najwięcej wydajesz. Bogatszy o nową wiedzę wyciągniesz wnioski i zmienisz swoje postępowanie.

 

Stwórz fundusz „na czarną godzinę”

 

W planowaniu domowego budżetu warto uwzględnić również kwotę, którą co miesiąc będziesz odkładać na poczet „funduszu awaryjnego”. Co to jest i dlaczego warto coś takiego posiadać? Fundusz awaryjny to pieniądze, które posłużą ci w przyszłości w razie nieprzewidzianych wydarzeń, takich jak zepsuty samochód czy utrata pracy. Wówczas nie będziesz zmuszony zaciągać szybkich pożyczek, za które nadpłacisz. Rezerwowe pieniądze zapewnią ci również komfort psychiczny. Wiele osób w chwili niespodziewanego wydarzenia załamuje się, gdyż ich regularne finanse nie przewidują dodatkowych wydatków. Odkładane co miesiąc mniejsze sumy mogą przerodzić się w solidne zabezpieczenie na przyszłość.

 

Nie zapożyczaj się

 

Długi to najczęstsza przyczyna frustracji związanej z finansami. Dlatego też, w miarę możliwości unikaj chwilówek oraz zapożyczania się u rodziny i znajomych, szczególnie jeżeli twoje potrzeby związane są z bieżącą konsumpcją. Przykładem takich sytuacji są na przykład święta (kupno prezentów, przygotowanie jedzenia) czy wakacyjny wyjazd. Kieruj się zasadą numer jeden: nie żyj ponad stan. Jeżeli twoje bieżące dochody nie starczają na pokrycie kosztów wakacji w Grecji, zrezygnuj z wyjazdu. Być może dzięki oszczędnościom będziesz mógł pojechać tam za rok. Teraz jednak musisz zaczekać. Biorąc pożyczki znacznie uszczuplasz swój domowy budżet, gdyż nadpłacasz za odsetki.

 

Ubezpiecz się, ale z głową

 

Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia to bardzo odpowiedzialne posunięcie. Ubezpieczenie to inwestycja w przyszłość, podobnie jak samodzielnie stworzony „fundusz awaryjny”. Przypadki losowe takie jak wypadek oraz związane z nim leczenie, kradzież czy pożar mieszkania oraz śmierć aktywnego zawodowo członka rodziny, bez wcześniej zgromadzonego zaplecza finansowego mogą prowadzić do bankructwa. Dlatego warto zdecydować się na odpowiednie pakiety ubezpieczeniowe. Ich rodzaj zależy głównie od sytuacji życiowej oraz materialnej. Minimum to jednak OC, ubezpieczenie nieruchomości oraz polisa na życie.

 

Odkładaj na swoją emeryturę

 

Obecnie odprowadzane składki, które następnie mają posłużyć ci jako emerytura są bardzo mało warte. Za parę lat możesz dostawać jedynie podstawowe, najniższe wynagrodzenie. Dlatego też warto jest zadbać o swoją przyszłość na własną rękę. Na podstawie comiesięcznych przychodów, ustal kwotę, którą przeznaczysz na „składkę emerytalną”. Odprowadzaj ją regularnie. W przyszłości na pewno sobie podziękujesz.