kategoria: Technologia   dodane: 04/04/2022
Jaki powerbank solarny wybrać? Na co zwrócić uwagę, kupując urządzenia tego rodzaju? Jakie w ogóle wady i zalety mają powerbanki solarne? W jaki sposób się je ładuje? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury!
  1. Czym jest powerbank solarny?

  2. Jakie zalety i wady mają powerbanki solarne?

  3. Na co zwrócić uwagę kupując powerbank solarny?

  4. Jak ładuje się powerbanki solarne?

Masz problem z często rozładowującym się telefonem i to w momencie, kiedy podłączenie go do prądu jest problematyczne? Najlepszym rozwiązaniem na tego typu sytuacje są powerbanki. Dziś na rynku można znaleźć urządzenia w przeróżnych wariantach. Coraz większą popularnością cieszą się tak zwane powerbanki solarne? Czym są i jak wybrać ten odpowiedni? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Czym jest powerbank solarny?

Czym właściwie jest powerbank solarny? To nic innego jak standardowy powerbank, różniący się od tego klasycznego obecnością paneli słonecznych. To one odpowiadają za to, że ultrafioletowe promieniowanie przekształca się w prąd. Natężenie dostępnych na rynku powerbanków solarnych wystarcza do tego, aby naładować wszystkie sprzęty mobilne, w tym tablety oraz smartfony.

Gdzie kupić urządzenia tego rodzaju w atrakcyjnej cenie? Polecamy sprawdzić powerbanki solarne w RTV EURO AGD, gdzie znajdziesz rozwiązania różniące się między sobą pojemnością baterii, liczbą portów wyjściowych czy technologią szybkiego ładowania. 

Jakie zalety i wady mają powerbanki solarne?

Jakie zalety mają najlepsze powerbanki solarne? Do plusów zalicza się przede wszystkim niezawodność, chociażby z tego względu, że do działania nie potrzebują żadnych bodźców zewnętrznych. Powerbank solarny jest w stanie ładować urządzenie, dopóki pozostanie w nim ładunek, w porównaniu do ładowarek solarnych, który do działania potrzebują słońca. Kolejną zaletą jest to, że są lekkie i małe. Nie zajmują sporo miejsca i bez problemu można zabierać je ze sobą w każdą podróż.

Niestety powerbanki solarne nie są pozbawione wad. Do nich zalicza się przede wszystkim ograniczoną liczbę ładowań. Przy pojemności około 10000 mAh urządzenie jest w stanie naładować telefon od 3 do 5 razy, zanim powebank się wyczerpie. Ponadto, nieużywany powerbank solarny traci energię, którą wcześniej udało mu się zmagazynować.

Na co zwrócić uwagę kupując powerbank solarny?

Na co zwrócić uwagę, kupując powerbank solarny? Ważna jest przede wszystkim pojemność, ilość oraz rodzaj portów, obudowa oraz ewentualne dodatkowe rozwiązania. W przypadku pojemności warto brać takie urządzenia, w których wartość ta będzie dwu, a nawet trzykrotnie większa niż pojemność Twojej baterii. Na przykład, jeśli w przypadku Twojego smartfona podaż wynosi około 2500 mAh, najlepszą opcją będzie powerbank solarny o pojemności 5000 mAh przenośnej mocy i więcej. Specjaliści polecają, aby decydować się na urządzenia, które będą w stanie naładować telefon przynajmniej dwa razy, bez konieczności doładowywania samego powerbanku. Większa pojemność przyda się również w sytuacji, gdy będziemy chcieli ładować jednocześnie kilka urządzeń. 

Standardowe powerbanki solarne wyposaża się w dwa lub trzy porty USB. Dzięki temu możemy ładować jednocześnie kilka urządzeń. Z reguły jednak wtyczki te mają różne symbole, a mianowicie 1 A czy 2.1 A. 1A oznacza ładowanie standardowe, natomiast 2.1 A błyskawiczne. 

Kupując powerbank solarny, zwróć uwagę również na obudowę. Ważne, aby wybierać kompaktowe rozwiązania, które zmieszczą się nawet w kieszeni. Oczywiście istotny jest także materiał, z którego dane urządzenie zostało wykonane. Aby mieć pewność, że powerbank solarny będzie wytrzymały, postaw na obudowę z twardszego materiału – na przykład aluminium. Z tego względu, że powerbanki wykorzystuje się w podróży, warto decydować się także na te urządzenia, które pokryto antypoślizgową gumą czy tworzywem, dzięki któremu produkt wykazuje odpowiednią odporność na ewentualne zachlapania. 

Na rynku można znaleźć powerbanki solarne wyposażone w różnego rodzaju dodatki. Mamy tu na myśli breloczki czy uchwyty, dzięki którym urządzenia bez problemu przymocujemy do – na przykład – paska. Jeśli chcesz mieć kontrolę nad poziomem naładowania powerbanka solarnego, koniecznie wybierz urządzenia z wbudowanymi wskaźnikami naładowania. 

Jak ładuje się powerbanki solarne?

W jaki sposób ładuje się powerbanki solarne? Oczywiście, że za pomocą energii słonecznej. Ale to nie jedyna metoda, ponieważ powerbank można naładować również przy użyciu energii elektrycznej. Wystarczy podłączyć do gniazdka lub komputera urządzenie przez kabel USB. Przy wyborze nowego sprzętu warto zwróci uwagę na czytelny wskaźnik naładowania oraz to, aby w miarę możliwości pomyśleć o jak największej pojemności powerbanku. Dzięki temu solarny powerbank za pomocą złącza usb pozwoli naładować baterię litowo polimerową nawet kilka razy. Dostęp do prądu ładowania może okazać się kluczowy, gdy nie będzie można skorzystać z ładowarki sieciowej. Takie z tego jest podsumowanie: powerbank solarny wyposażony we wskaźnik naładowania powerbanku, który oferuje jednoczesne ładowanie prędzej czy później na pewno się przyda. Jeżeli przy pomocy sieci elektrycznej nie da się naładować urządzenia wyposażonego w gniazda usb, to prąd ładowania zapewni panel słoneczny.