kategoria: Biznes i finanse   dodane: 23/08/2022
Powszechnie wiadomo, że każdy bank posiada w swojej ofercie konto, które charakteryzuje się innymi warunkami. W efekcie wybór optymalnego rozwiązania wymaga porównania wielu ofert oraz przeanalizowania najlepszych promocji. Wskazówki w tym zakresie znajdują się w niniejszym artykule.

Do czego służy nam konto bankowe?

W dzisiejszych czasach trudno jest wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie bez posiadania konta bankowego. Wynika to z faktu, że tego typu rachunku wymagają zarówno pracodawcy, jak i różnego rodzaju instytucje przesyłające obywatelom pieniądze. Co więcej, konto bankowe służy również do dokonywania płatności internetowych, czy płacenia rachunków. Jak pokazują dane statystyczne KIR tylko w lipcu 2022 roku rozliczono łącznie ponad 176 mln transakcji w systemie Elixir (polski system rozliczeń międzybankowych) na łączną kwotę przekraczającą 653 mld złotych. Co więcej, to właśnie funkcjonalność konta bankowego pozwala nam dysponować kartą płatniczą, a co za tym idzie dokonywać płatności bezgotówkowych, które są nie tylko wygodne, ale również bezpieczne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego?

Jak wspomniano we wstępie każdy bank posiada w swojej ofercie rachunki, których warunki w znacznym stopniu się różnią. Jak zatem wybrać najlepsze konto bankowe? Dobrym rozwiązaniem jest porównanie ofert, co umożliwia ranking kont bankowych na  czerwona-skarbonka.pl. Jest to bezpłatne narzędzie, które pozwala w prosty sposób zestawić ze sobą poszczególne konta bankowe uwzględniając różnego rodzaju parametry. Warto również podkreślić, że ranking kont osobistych jest systematycznie aktualizowany, dzięki czemu uwzględnia aktualne promocje bankowe.

Co wziąć pod uwagę porównując konta bankowe? Aspektów z pewnością jest wiele, jednak najważniejsza wydaje się wysokość opłat związanych z prowadzeniem rachunku oraz warunki, które należy spełnić, by konto osobiste było darmowe. Z reguły wymagania dotyczą wpływu na konto w określonej wysokości, czy dokonania odpowiedniej ilości transakcji kartą wydaną do rachunku. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego? Istotne są przede wszystkim darmowe bankomaty, z których można pobierać gotówkę, a czy warunki korzystania z wpłatomatów. Poza tym warto sprawdzić również:

- jakość bankowości elektronicznej oraz aplikacji mobilnej;

- możliwość korzystania z konta, a w zasadzie karty płatniczej za granicą oraz opłaty związane z przewalutowaniem transakcji;

- dodatkowe promocje oferowane przez bank, czego przykładem może być atrakcyjne oprocentowanie na koncie oszczędnościowym, czy usługa cashback;

- ilość placówek stacjonarnych znajdujących się w danej miejscowości oraz jakość obsługi na infolinii.

Oczywiście warto mieć świadomość, że tego typu kwestii jest znacznie więcej. Ich istota zależy jednak przede wszystkim od sposobu korzystania z konta bankowego oraz indywidualnych potrzeb danego użytkownika.

Konto bankowe na całe życie - czy warto być lojalnym wobec jednego banku?

Jeszcze kilkanaście lat temu większość osób otwierających konto bankowe wiązało się z bankiem na długie lata, a w niektórych przypadkach nawet na całe życie. Czy nadal tak to wygląda? Oczywiście niekiedy tak, jednak wiele osób zauważyło, że zmiana rachunku bankowego może przynieść wiele korzyści. Wynika to z faktu, że w ofertach banków systematycznie pojawiają się nowe konta bankowe, które są zdecydowanie atrakcyjniejsze niż te, które były otwierane kilka, czy kilkanaście lat temu. Co więcej, banki w wielu przypadkach premiują nowych klientów, oferując im dodatkowe korzyści, czego przykładem może być np. gotówka za otwarcie konta, czy wyższe oprocentowanie środków. W związku z tym warto co jakiś czas zmienić bank, a migracja klientów z pewnością przyczynia się do rozwoju konkurencji na rynku międzybankowym, a co za tym idzie rozwoju ofert. Korzyści w tym przypadku odnoszą przede wszystkim klienci, którzy potrafią świadomie analizować proponowane rozwiązania.

Podsumowując należy stwierdzić, że konta bankowe mogą znacznie się różnić. W związku z tym warto sprawdzać aktualne promocje bankowe, co zdecydowanie ułatwia internetowy ranking kont osobistych.