kategoria: Ciekawostki   dodane: 12/10/2020
Zarówno kawa jak i herbata to napoje uwielbiane przez Polaków. W wielu domach do każdego posiłku pije się aromatyczny napar, zaś pracownicy biur nie wyobrażają sobie poranka bez kubka kawy. Choć zarówno jeden jak i drugi napój to wręcz obowiązkowy element każdego dnia, czy zastanawiałeś się kiedyś, jak bardzo są dla nas szkodliwe? Czy jeżeli faktycznie negatywnie wpływają na nasz organizm, to który z nich jest bardziej inwazyjny? Co wybrać? A może zrezygnować z obydwu? Odkryj nagą prawdę o przysmakach Polaków.

Kawa, tak jak herbata, zaliczana jest do używek. Obok alkoholu obok papierosów plasuje się na najniższym miejscu pod względem szkodliwości na ludzki organizm. Jednak negatywne skutki spożywania obydwu istnieją. Jakie są i czy powinny być powodem rezygnacji z codziennych przyjemności?

 

Obydwa napoje mają swoje wady. Ich negatywny wpływ na organizm można nieraz zauważyć gołym okiem. Jednym z przykładów może być problem natury estetycznej. Zarówno kawa jaki herbata powodują przebarwienia na zębach. Pierwsza z nich sprawia, że żółkną, druga zaś wywołuje ich szarzenie. Oprócz tego, silnie wpływają na organizm od wewnątrz. Są bowiem przyczyną jego demineralizacji. Wypłukują ważne składniki, takie jak wapń, magnez oraz żelazo. Każdy z napojów ma również swoje własne skutki niepożądane.

 

Herbata, tak samo jak kawa, zawiera kofeinę, która może prowadzić do uzależnienia. Oprócz tego silnie wpływa na wchłanianie żelaza. Osłabia ten proces, a także powoduje wypłukiwanie tego składnika. Przez to osoby chorujące na anemię powinny zminimalizować lub całkowicie ograniczyć spożywanie herbaty. Dodatkowo, napój tej przyjmowany w zbyt dużych ilościach, przez zawartą w nim teinę, osłabia pamięć oraz może powodować uczucie lęku. Dodatkowo reaguje z niektórymi lekami, np. przeciwdepresyjnymi.

 

 

Kawa również zawiera kofeinę, lecz jej ilość jest aż dwa razy większa. Oprócz znacznego wypłukiwania z organizmu magnezu, wpływa również na wyższe ciśnienie. Powoduje szybszą pracę serca, przez co mocna kawa nie jest polecana osobom chorującym na nadciśnienie. Oprócz tego posiada odczyn kwasowy, w związku z czym jest niebezpieczna dla osób posiadających problemy z układem trawiennym (np. refluks lub wrzody żołądka). Zbyt duża ilość kawy powoduje problemy ze skupieniem się oraz rozkojarzenie.

 

Optymalne, dzienne ilości obydwu napojów nie wpływają jednak krzywdząco na organizm. Aby zachować dobrą kondycję zdrowotna należy przyjmować do 400 mg kofeiny. Ilość ta odpowiada 4 kubkom herbaty oraz 3 lub 4 kubkom kawy. Przy takiej ilości możemy doświadczyć ich pozytywnych właściwości.

 

 

Herbata znana jest z zawartości związków przeciwutleniających oraz przeciwnowotworowych, które minimalizują ryzyko zachorowalności na raka. Oprócz tego usprawnia pracę układu trawiennego, dzięki czemu wspomaga odchudzanie. Zawarta w niej teina pobudza. Długo parzona może działać podobnie jak kawa. Oprócz tego świetnie smakuje oraz poprawia nastrój.

 

Kawa również zapobiega niektórym chorobom. Dzięki niej zmniejsza się ryzyko miażdżycy oraz cukrzycy typu 2. Oprócz tego kawa działa przeciwzapalnie na cały organizm. Największą dla większości zaletą jest jednak występujący po niej wzrost koncentracji oraz poprawa nastroju. Podczas picia kawy wydzielana jest bowiem dopamina, czyli hormon odpowiadający za poczucie szczęścia.