kategoria: Zdrowie i medycyna   dodane: 23/05/2020
Decyzja o przeprowadzce seniora do domu opieki jest zwykle trudna zarówno dla niego, jak i całej rodziny. Opiekunowie starają się delikatnie przedstawić taką możliwość osobie starszej, nie wywołując u niej uczucia odrzucenia. Zwykle nie jesteśmy pewni, czy dany moment jest już tym odpowiednim, aby swojego leciwego rodzica umieścić w domu opieki. Skąd wiadomo, że nadszedł już ten czas? Kiedy decyzja ta wydaje się słusznym rozwiązaniem?

Jeżeli senior jest leciwy, jednak nadal dobrze radzi sobie z podstawowymi czynnościami, takimi jak codzienna toaleta, wyjście do sklepu czy gotowanie, nie ma potrzeby, aby został umieszczony w domu opieki. Warunkiem jest jednak to, że nie wymaga on stałej opieki szpitalnej. Jeżeli leczenie może odbywać się ambulatoryjnie, a pacjent pozostaje wówczas w domu, umieszczenie go pod stałą opieką nie jest konieczne. Kiedy natomiast warto zdecydować się na umieszczenie go w placówce?

 

Gdy senior nie jest bezpieczny w swoim własnym otoczeniu

 

Jeżeli osoba starsza nie jest bezpieczna w otoczeniu, do którego jest przyzwyczajona, należy rozważyć opcję umieszczenia jej w domu opieki. Wówczas będzie miała zapewnioną pomoc przez całą dobę. Co oznacza, że senior nie jest bezpieczny w swoim otoczeniu? Przykładowo cierpi on na demencję, jednocześnie funkcjonując ogólnie stosunkowo dobrze. Istnieje jednak uzasadniona obawa, że choroba może zagrażać jego bezpieczeństwu. Dodatkowo mieszkanie seniora może być nieprzystosowane do jego obecnego stanu zdrowia, co znacznie pogarsza komfort życia.

 

Gdy opieka nad osobą starszą przekracza możliwości fizyczne i psychiczne opiekunów

 

Opieka nad seniorem, wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, podawanie leków oraz wsparcie psychiczne spada zwykle na innych członków rodziny. Jeżeli czynności te wymagają dużego zaangażowania ze strony opiekunów, mogą okazać się one zbyt obciążające. Opiekun staje się wówczas przemęczony i nerwowy. Kiedy to następuje? Gdy obserwujemy u niego stałe uczucie napięcia, drażliwość, zaburzenia snu oraz symptomy depresyjne. Jeżeli opieka nad seniorem wpływa bardzo negatywnie na zdrowie członka rodziny oraz przerasta jego możliwości, należy zastanowić się nad umieszczeniem osoby starszej w domu opieki. Dodatkowo w warunkach domowych członkowie rodziny mogą nie być w stanie zapewnić seniorowi odpowiednich warunków bytowych oraz poświęcić potrzebnego czasu.

 

Gdy senior czuje się samotny

 

We własnym domu senior może czuć się odizolowany i samotny. Brak towarzyskich kontaktów z osobami w podobnym wieku lub z rodziną sprawia, że osoba starsza czuje się źle psychicznie, co z kolei przełoży się na niekorzystny stan fizyczny. W domu opieki senior zyska możliwość kontaktu z rówieśnikami oraz uczestnictwa w przeróżnych zajęciach. Jego aktywizacja polepszy stan zdrowia oraz samopoczucie. To ważne, aby senior czuł się dobrze w środowisku, w którym przebywa.

 

Dom opieki wrocław