kategoria: Technologia   dodane: 01/03/2021
Kolokacja serwerów to usługa coraz częściej wybierana przez przedsiębiorców z różnych branż. Oferta bazuje na efekcie skali – wiele serwerów utrzymywanych w jednym miejscu zapewnia dostęp do nowoczesnych rozwiązań i bezpieczeństwo. Dodatkowo umożliwia obniżenie kosztów związanych z ich obsługą. Dowiedz się, czy kolokacja serwerów to dobry wybór do Twojej firmy.

1. Czym jest kolokacja?
2. Usługi kolokacji – czy warto się zdecydować?
3. Kolokacja nie tylko dla dużych firm
4. Usługi kolokacji – co jeśli firma przetwarza dane wrażliwe?

Czym jest kolokacja?

Kolokacja to outsourcing usług związanych z utrzymywaniem serwerów. Mówiąc w skrócie, jest to utrzymywanie serwerów wielu firm w jednym miejscu. W miejsce tworzenia i obsługiwania własnej serwerowni umożliwia wynajęcie szafy rack lub powierzchni w dedykowanym centrum danych.
Dzięki temu nie ma konieczności zatrudniania w swojej firmie specjalistów IT, a także wydawania pieniędzy na rozbudowanie dodatkowej powierzchni z przeznaczeniem na serwery.

Usługi kolokacji – czy warto się zdecydować?

Usługi kolokacji to nie tylko możliwość trzymania serwerów w centrum danych, ale szereg zalet z tym związanych. Do takich należy m.in. niezależność, a przy tym stabilność. Oznacza to, że firma ma zapewnioną długoterminową możliwość utrzymywania serwerów w centrum danych. Jednocześnie w każdym momencie może zdecydować się na powiększenie lub pomniejszenie wynajmowane powierzchni, dzięki czemu bez problemu można skalować rozwój swojego biznesu.
Korzystanie z usługi kolokacji to również niższe koszty energii i łącza internetowego. Centrum serwerów jest dużym odbiorcą usług energetycznych, dzięki czemu można liczyć na preferencyjne stawki dostarczyciela energii.
Koszty energii, a także innych niezbędnych zabiegów, takich jak chłodzenie, łączność, czy ochrona, dzielone jest na wiele firm, korzystających z tego samego centrum danych. W efekcie także w takim przypadku liczyć można na obniżenie wydatków na utrzymanie serwerów.

To jednak jeszcze nie wszystko. Duża liczba serwerów w jednym miejscu to również większe możliwości rozwoju. Centrum kolokacji inwestuje w nowe rozwiązania technologiczne, w tym światłowody, które oferują lepsza przepustowość internetu.

Kolokacja nie tylko dla dużych firm
Usługi kolokacji sprawdzą się nie tylko w przypadku dużych firm, które korzystają z dużej ilości serwerów. Zaletą centrum jest elastyczność – firma może wynająć miejsce w dzielonej z innymi firmami szafie rack lub zdecydować się na wynajem większej, samodzielnej powierzchni ze spersonalizowanymi, dopasowanym do potrzeb firmy zabezpieczeniami. Co więcej, dużym atutem korzystania z usług kolokacji jest elastyczność i możliwość skalowania wynajmu. To zatem dobry wybór dla biznesów na etapie rozwoju.

Kolokacja w centrum danych to także gwarancja bezpieczeństwa, w tym fizycznej. Na miejscu obecny jest nowoczesny monitoring CCTV, śluzy osobowe, systemy wykrywania i likwidowania pożarów. Dodatkowo dostępna jest całodobowe zdalne wsparcie techniczne.

Usługi kolokacji – co jeśli firma przetwarza dane wrażliwe?

Usługi kolokacji to rozwiązanie również dla firmy, które przetwarzają dane wrażliwe. Centrum danych oferuje pełne bezpieczeństwo gwarantowane umową SLA. Na życzenie klienta powstać dopasowane mogą zostać indywidualne sposoby ochrony, w tym systemy ochrony perymetrycznej, dostęp za pomocą skanów lub kart biometrycznych, a także rozbudowane systemy przeciwpożarowe. Dodatkowo oferowane są także tzw. Remote Hands, czyli zdalne wsparcie techniczne przez całą dobę.