kategoria: Technologia   dodane: 15/05/2020
Okres jesienno-zimowy to czas, w którym zaopatrujemy się w „ciepłe” swetry, szaliki, czapki i kurtki. Staramy się wybierać ubrania, które jak najlepiej będą spełniały swoją funkcję, jaką jest zatrzymanie ciepła. Głównym kryterium naszej oceny staje się wówczas wygląd zewnętrzny danego swetra czy kurtki. Okazuje się jednak, że nie każde grubo wyglądające ubranie będzie „ciepłe”. Często wpadamy w tą pułapkę, przez co zima staje się dla nas udręką. Jak zatem nie marznąć, gdy na dworze szaleje wiatr, a ulice spowite są mrozem? Kluczem do rozwiązania zagadki jest dobranie odpowiedniej garderoby. Najważniejsze kryterium stanowić powinien materiał, z którego wykonane jest dane ubranie. Jakie tkaniny są „najcieplejsze”?

Wielu z nas marznie zimą. Nie mamy pojęcia, dlaczego niedawno kupiony, gruby sweter nie grzeje nas tak, jak powinien. Wyglądał przecież na bardzo solidny i „ciepły”. Sekret tkwi w materiale, z którego został wykonany. To bowiem właśnie odpowiednia tkanina sprawia, że termoregulacja pomiędzy ciałem człowieka a otoczeniem zachodzi w prawidłowy sposób. Należy zatem przykładać szczególną uwagę do jakości oraz materiału danego ubrania. Jakie tkaniny najlepiej poradzą sobie z zimnem?

 

Puch

 

Jeżeli myślisz nad zakupem kurtki, koniecznie wybierz tą puchową. Okazuje się bowiem, że to właśnie mieszanka pierza oraz piór ptaków najlepiej sprawdzi się na zimowe mrozy. Dlaczego? Puch zatrzymuje w swoim trójwymiarowym wnętrzu powietrze, dzięki czemu produkowane przez nasze ciało ciepło nie ucieka na zewnątrz. Dodatkowo jest on bardzo lekki, przez co noszenie go nie jest uciążliwe. Jest to jednak materiał, który pozyskuje się ze zwierząt, co nie wszystkim przypadnie do gustu. Alternatywną, sztuczną wersją puchu jest puch syntetyczny, wykonany z poliestrowych włókien, sklejonych sylikonem. Choć materiał ten swoją strukturą naśladuje puch naturalny jest w rzeczywistości cięższy i nieco gorzej zatrzymuje ciepło.

Puch najlepiej sprawdzi się w połączeniu z izolującym materiałem syntetycznym. Kurtka wypełniona pierzem musi być dodatkowo zabezpieczona wierzchnią warstwą tworzywa, które nie przepuści wiatru ani deszczu. Wówczas puch zapewni nam odpowiednią wymianę ciepła, a materiał syntetyczny nie pozwoli, aby mroźne podmuchy przeszyły ubranie.

 

Wełna

 

Wełniane skarpety, swetry czy szaliki od zawsze uważane są niezwykle „ciepłe”. Ubrania wykonane z tego materiału posiadają jednak jedną, poważną wadę, przez którą niektórzy z nas nie są w stanie z nich korzystać. Tak zwane „wełniaki” gryzą. Wełna pozyskiwana jest z owiec. Jej łuskowate włókna oraz naturalny tłuszcz, który je pokrywa sprawiają, że jest idealnym izolatorem ciepła. Ubrania wykonane z wełny są jednak nieprzyjemne w dotyku, przez co niektórzy zmuszeni zrezygnować z ich noszenia. Jak rozwiązać ten problem? Jeżeli uczucie „gryzienia” nie jest dla ciebie bardzo uciążliwe, wybierz sweter zrobiony z innego materiału, jednak zawierający domieszkę wełny. Wówczas nie będzie on niestety aż tak „ciepły”, jednak na pewno sprawdzi się lepiej niż ubranie wykonane z akrylu. Co ciekawe istnieją również rodzaje owiec, których wełna nie powoduje nieprzyjemnych odczuć. Mowa o merynosach australijskich, z których pozyskuje się specjalną wełnę czesankową. Niezwykle ciepły oraz elegancki materiał dają również kozy kaszmirskie. Kaszmir jest bardzo delikatny, cienki, a przy tym zachowuje wszystkie właściwości wełny.

 

Polar

 

Polar to materiał syntetyczny, wytworzony sztucznie przez człowieka. Potocznie mówi się, że wszelkie ubrania wykonane z poliestru są „plastikowe”. Jest w tym ziarno prawdy. Włókna poliestrowe wykorzystywane są bowiem także do produkcji butelek oraz folii. Nie ulega jednak wątpliwości, że poliester to jeden z najlepszych materiałów, które skutecznie chronią przed zimnem. Ma on właściwości odpychające nadmiar wody, izolacyjne oraz wspomagające wymianę powietrza. Choć plastik kojarzy nam się raczej z czymś śliskim i stosunkowo twardym, to polar jest bardzo miękki i przyjemny w dotyku. Polarowe bluzy, swetry i szlafroki idealnie sprawdzą się w chłodne, zimowe dni.