kategoria: Technologia   dodane: 12/08/2020
Potrzebujesz myszki o dużym czy małym DPI? Czym jest częstotliwość próbkowania? Grasz, używając chwytu Palm, Claw czy Fingertip? A może tak naprawdę szukasz tylko prezentu dla kogoś bliskiego? Jeżeli już nie wiesz, o co chodzi, to nie załamuj się. Wybór odpowiedniej myszki nie jest znowu tak trudny jak może Ci się wydawać. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jaka myszka gamingowa będzie w Twoim przypadku najlepszym wyborem.

Myślisz, że myszka do gier to nieskomplikowane urządzenie? Mylisz się

 

Być może kiedyś do gry w turniejach wystarczyła prosta, szara myszka z kulką, ale dzisiaj to za mało. Jak każdy nowoczesny sprzęt sportowy, tak i myszki przeszły olbrzymią ewolucję od prostego „urządzenia wskazującego” do skomplikowanego sprzętu sportowego. Przy wyborze nie kieruj się jednak wrażeniami estetycznymi, a użytecznością. Przede wszystkim powinieneś zadać sobie pytanie: do czego właściwie potrzebna mi taka mysz?

Jeśli grasz w turowe gry strategiczne, 4X czy taktyczne symulatory pokroju Mechanicusa, nie musisz się specjalnie wysilać – wybierz najwygodniejszą dla siebie myszkę, bo tak naprawdę liczy się wyłącznie Twoja wygoda. Kiedy jednak aspirujesz do poziomu pro w FPS-ach lub RTS-ach, to od Twojego stylu gry będzie uzależniony wybór odpowiedniej myszy.

 

Jaka myszka gamingowa jest Ci potrzebna? Zależy od stylu gry

 

Dla graczy preferujących bardzo agresywną grę przygotowano myszkę przystosowaną do chwytu typu Claw bądź Fingertip, a więc lekki model o symetrycznej budowie. Z kolei dla snajperów, którzy przedkładają dokładność i precyzję nad efekt zaskoczenia, najlepsza jest cięższa. Dobry przykład takiego modelu to Genesis Krypton 700. To mysz komputerowa przeznaczona do gry w chwycie Palm, o kształcie odpowiadającym lewej lub prawej dłoni. Niektóre modele umożliwiają nawet dostosowanie kształtu i wagi urządzenia do preferencji użytkownika.

Czym są wspomniane wyżej chwyty? To sposoby trzymania myszki – technika gry Palm polega na oparciu całej dłoni na urządzeniu, z palcami swobodnie leżącymi na przyciskach. W podobnym ułożeniu ruchy wykonywane są przedramieniem. Z kolei w chwycie Claw palce gracza pozostają w powietrzu, opierając się na przyciskach. Grę w ten sposób umożliwia myszka gamingowa Razer Diamondback 2015. Takie myszy gamingowe, wraz z dokładnym opisem ich parametrów, znajdziesz na przykład na Neonet.pl. Podobne myszy wykorzystuje też chwyt Fingertip. W tym chwycie na myszce leżą tylko opuszki palców gracza, a ruchy myszą wykonuje się przede wszystkim nadgarstkiem.

 

Jakie parametry techniczne powinna mieć myszka gamingowa?

 

Tak naprawdę mowa tutaj o dwóch konkretnych parametrach – częstotliwości próbkowania i o rozdzielczości. Im ten pierwszy jest wyższy, tym dokładniej Twoja mysz będzie oddawać ruchy wykonane dłonią. Drugi, mierzony w jednostkach DPI, pozwala na ustalenie zakresu ruchu wykrywanego przez mysz. Wysoki poziom DPIogranicza liczbę ruchów, które musi wykonać gracz, by przesunąć kursor lub celownik.

„Zwykłemu” graczowi wystarczy mysz o rozdzielczości na poziomie od 800 do 1200 DPI. Wszystko powyżej tej liczby zakrawa na przesadę. Niemniej, jeśli Twój styl zakłada szybkie, krótkie ruchy nadgarstkiem, to takie myszy, jak Genesis Krypton 800 i 700 z opcją skalowania rozdzielczości do nawet 7200 DPI, umożliwią Ci lepszą kontrolę rozgrywki.