kategoria: Biznes i finanse   dodane: 28/03/2023
Stopa bezrobocia w Polsce w 2023 roku plasuje się na poziomie 5,5%, co stanowi relatywnie dobry wynik. Może on napawać optymizmem wszystkich tych, którzy przymierzają się do rozpoczęcia zawodowej kariery, lub zastanawiają się nad przebranżowieniem. Trzeba jednak przyznać, że w niektórych sektorach dużo łatwiej będzie zdobyć pracę niż w innych. Jakie są najbardziej poszukiwane zawody na rynku pracy w Polsce?

Jak wygląda rynek pracy w Polsce? W jakich zawodach najłatwiej będzie zdobyć zatrudnienie? Które profesje wręcz przeciwnie, nie rokują najlepiej względem ilości ofert pracy? Jak zwiększyć swoje szanse na stabilną posadę? Gdzie najlepiej jej szukać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Rynek pracy w Polsce – analiza

Choć wiele symptomów mogłoby temu przeczyć, to sytuacja na rynku pracy w Polsce z punktu widzenia pracownika polepsza się z roku na rok. Stosunkowo niska stopa bezrobocia pozwala na spokojne poszukiwanie pracy w dowolnym sektorze, jednocześnie umożliwiając kandydatom na stabilny rozwój w ramach współpracy z jednym przedsiębiorstwem.

Umowa o pracę stanowi standard w zdecydowanej większości przedsiębiorstw, wypierając popularne dotychczas umowy cywilnoprawne. Ponadto, pracodawcy dokładają wszelkich starań, by jak najpełniej zadbać o dobro pracowników. Przejrzysta ścieżka kariery i realna możliwość awansu w strukturach firmy to tylko wierzchołek góry lodowej. Atrakcyjne systemy premiowe i szereg benefitów pozapłacowych również stanowi dziś istotny element polskiego employer brandingu.

Na popularności wyraźnie zdobywa praca zdalna. Z jednej strony wynika to z faktu, że pracownicy właśnie ten tryb współpracy preferują ponad wszystkie inne, a pracodawcy starają się przychylać do ich wymogów, by zatrzymać przy sobie jak największą ilość specjalistów. Z drugiej strony, przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z faktu, jak istotny wpływ na efektywność pracownika ma jego wygoda i komfort.

Co więcej, Polska to nie tylko praca na cały etat – dużym zainteresowaniem cieszy się także praca dodatkowa, której największymi beneficjentami są studenci i emeryci. Można w tej materii liczyć nie tylko na proste prace fizyczne, takie jak ochroniarz, magazynier czy kasjer-sprzedawca, ale również zadania z sektora IT czy marketingu, często wykonywane w trybie „home office”.

Najbardziej poszukiwane zawody w Polsce

Zasadniczo natura zawodów deficytowych w Polsce może się różnić zależnie od regionu. Nad wyraz widoczne są jednak pewne ogólnopolskie tendencje, szczególnie gdy mówimy o branży transportowej (wraz z logistyką i spedycją). Kierowca międzynarodowy, kurier, dostawca, czy magazynier, to jedne z najbardziej rozchwytywanych zawodów w naszym kraju.

Na szczególną uwagę zasługuje także branża budowlana, gdzie stabilne zatrudnienie można znaleźć zasadniczo w każdej profesji. Murarz, tynkarz, dekarz, blacharz, operator maszyn i urządzeń, elektryk, spawacz, brukarz betoniarz – to tylko część z nich. Pracę w sektorze budowlanym, przy odpowiednich kompetencjach, bez problemu znajdzie każdy, zarówno szeregowy pracownik fizyczny, jak i inżynier budownictwa.

Niezwykle dynamicznie w naszym kraju rozwija się branża IT wraz z marketingiem. Jeżeli zastanawiasz się nad zmianą pracy na taką, która zapewni Ci dużo większe zyski, to właśnie w kierunku IT powinieneś zdążać. Programista, grafik komputerowy, front-end developer, analityk IT, czy specjalista ds. SEO, to tylko część zawodów, wśród których powinieneś bez problemu się odnaleźć.

Polska - zawody nadwyżkowe

Zawody nadwyżkowe w skali całego kraju zasadniczo nie są notowane, a jeśli już, to dotyczą niszowych profesji, których posiadacze bez większych trudności zdobędą zatrudnienie w zawodach pokrewnych. Za przykład mogą posłużyć takie profesje jak socjolog, filozof, kulturoznawca czy religioznawca.

Jak zwiększyć swoje szanse na zdobycie zatrudnienia?

Jest zupełnie oczywistym fakt, że rekruterzy w pierwszej kolejności będą zwracali uwagę na Twoje wykształcenie, doświadczenie na podobnym stanowisku oraz umiejętności związane z branżą, w której planujesz się zatrudnić. Warto w tym kontekście unaocznić wszelkie kursy zawodowe, szkolenia, praktyki i staże, które certyfikatami i dyplomami potwierdzają zdobyte przez nas umiejętności.

Rekruterzy z całą pewnością docenią także te kompetencje i uprawnienia, które pozornie nie są wymagane dla objęcia danego stanowiska. Przykład może stanowić prawo jazdy kat. B, umiejętność obsługi komputera i urządzeń pokrewnych, czy znajomość języka obcego – na przykład angielskiego.

Niezmiernie istotne na współczesnym rynku pracy są także kompetencje miękkie kandydata. Charakter pracownika może znacząco przekładać się zarówno na styl jego pracy, jak i atmosferę w zespole, co będzie równoznaczne z jego potencjalną efektywnością. Wśród najistotniejszych dziś kompetencji miękkich wylicza się pewność siebie, komunikatywność, odporność na stres, umiejętność pracy pod presją czasu, czy zdolność do logicznego myślenia i rozwiązywania problemów.

Tak czy inaczej, nawet najprzedniejszy życiorys na nic Ci się nie zda, jeżeli nie będziesz wiedział gdzie szukać pracy. Wśród kilku godnych wymienienia metod, wyłącznie jedna będzie w stanie pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością, choć niewykluczone, że pozostałe również okażą się dla Ciebie przydatne.

Gdzie najlepiej szukać pracy?

Nie da się ukryć, że wszelkiego rodzaju portale ogłoszeniowe, takie, jak na przykład GoWork, stanowią najlepsze miejsce dla łączenia przedsiębiorców z idealnymi kandydatami, czego obie strony są świadome. Pracodawcy mogą przeprowadzić rekrutację wygodnie, skracając jej czas nawet o kilka tygodni, a osoby poszukujące zatrudnienia mogą łatwo zmaksymalizować swoje szanse na jego zdobycie, zwyczajnie aplikując nawet na kilkadziesiąt ogłoszeń dziennie.

Przejrzyj najnowsze oferty pracy ze Szczecina na GoWork.pl lub skorzystaj z naszej wyszukiwarki dla uzyskania wyników z innych miast. Aplikuj szybko, a być może już jutro otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną!

Jeżeli z jakichś względów wolisz nieco bardziej tradycyjne formy kontaktu, możesz samodzielnie udać się do siedziby interesującego Cię przedsiębiorstwa i w nim złożyć swoje CV. Trudno jednak będzie w takiej sytuacji mówić o efektywności rzeczonego rozwiązania – wszak pracodawca może w danej chwili nie prowadzić naboru na interesujące Cię stanowisko. Dobrym wyborem może być również lokalny urząd pracy, czy agencja zatrudnienia tymczasowego.