kategoria: Zdrowie i medycyna   dodane: 18/08/2020
Medycyna tradycyjna bazuje na metodach naukowych, które są powszechnie znane, a co do ich działania nie ma najmniejszych wątpliwości. Okazuje się jednak, że istnieje jeszcze wiele innych sposobów leczenia, których leżąc w szpitalnym łóżku nie doświadczymy. Niekonwencjonalne terapie często bazują naturalnej zdolności człowieka do samoregeneracji oraz czerpią z kultur Wschodnich. Jak wyglądają poszczególne z nich i czy naprawdę działają?

Akupunktura

 

Terapia ta znana jest głównie z filmów, lecz na świecie używano jej już w epoce kamienia. Polega na wbijaniu cieniutkich, metalowych igieł w odpowiednie miejsca w ciele pacjenta. Leczony obszar, jego wielkość oraz mnogość nakłuć zależy przede wszystkim od rodzaju schorzenia. Jak działa akupunktura? Wbijane w odpowiednie miejsca igiełki pobudzają przepływ krwi oraz energii w organizmie. Skóra, w której znajdują się metalowe przyrządy, ma bowiem bezpośrednie, nerwowe połączenie z tkankami. Dzięki temu między innymi napięcia mięśni, problemy jelitowe oraz słaba odporność organizmu mogą być leczone, bez konieczność bezpośredniej ingerencji. Czy akupunktura działa? Terapia ta jest coraz częściej uznawana przez lekarzy. Niemniej jednak nie pomaga w każdej możliwej chorobie. Najlepiej sprawdza się w przypadku infekcji, urazów mechanicznych, stresu i jego konsekwencji.

 

Joga śmiechu

 

Joga śmiechu to terapia bazująca na „leczeniu śmiechem”. Na czym dokładnie polega? Sesje jogi śmiechu trwają zwykle od 30 do 60 minut. Podczas zajęć uczestnicy wzbudzają w sobie śmiech, który następnie przeradza się w naturalne zadowolenie. Na początku nie jest on spowodowany żadnym zewnętrznym czynnikiem, a uczestnicy starają się do niego „zmusić”. W terapii śmiechem chodzi o uruchomienie procesów w organizmie, które zachodzą podczas naturalnego śmiechu. Wydzielają się wówczas hormony, które wpływają na dobry nastrój oraz łagodzą napięcia. Z tego względu joga śmiechu polecana jest w przypadku problemów ze stresem oraz krążeniem i dotlenieniem organizmu. Przede wszystkim jednak „leczy duszę”. Czy działa? Joga śmiechu nie jest uznawana przez wszystkich joginów oraz medycynę. Niektórzy jednak zauważają jej pozytywny wpływ na samopoczucie i organizm.

 

Bioenergoterapia

 

Jest to terapia dość kontrowersyjna, szczególnie w środowiskach religijnych. Polega na uzdrawianiu energią terapeuty, zaburzonego przepływu energii u chorego. Bioenergoterapeuta odblokowuje tak zwane czakramy, które znajdują się w ciele człowieka w 7 miejscach. Ich zatory powodują bowiem dolegliwości bólowe. Po usunięciu problemu, energia w ciele człowieka krąży swobodnie i nie powoduje cierpienia. Bioenergoterapeuta pracuje zwykle jedynie przy pomocy dłoni, posiłkując się wahadłami lub różdżkami do zlokalizowania niesprawnych czakramów. Czy ta terapia działa? Bioenergoterapia nie jest uznawana przez medycynę tradycyjną. Wielu pacjentów twierdzi jednak, że tylko dzięki tej metodzie znalazły ukojenie w chorobie.

 

Homeoterapia

 

Homeopatia to terapia, która nieco przypomina ziołolecznictwo, lecz błędnie jest z nim mylona. Polega ona bowiem na podawaniu choremu rozcieńczonej substancji, która wywoła w jego organizmie podobne objawy, jak dana choroba. Dzięki temu organizm zacznie skuteczniej ją zwalczać. W homeopatii wykorzystywane są jedynie składniki pochodzenia naturalnego, czyli produkty roślinne, zwierzęce oraz mineralne. Warto zaznaczyć, że terapia ta polega jedynie na zapobieganiu objawom choroby, a nie na leczeniu jej źródła. Dlatego przy pomocy homeopatii nie mogą być leczone schorzenia przewlekłe, jak zawały serca czy złamania. Pomaga natomiast w stanach zapalnych, chorobach skóry oraz migrenach. Skuteczność tej terapii jest potwierdzona, jednak ze względu na próby leczenia się chorych na własną, posiada bardzo skrajne opinie. Leki homeopatyczne należy bowiem konsultować indywidualnie z homeopatą.

 

Muzykoterapia

 

Terapeutyczna moc muzyki była znana już od wielu tysięcy lat. Postanowiono zatem ją wykorzystać. Na czym polega muzykoterapia? Są to sesje, podczas których pacjent aktywnie (grając na instrumentach, tańcząc) bądź receptywnie (słuchając) obcuje z muzyką. Jej tempo, rytm oraz nastrój wpływają na odbiorcę, kształtując jego stany psychiczne. Organizm człowieka synchronizuje się z muzyką, przez co tak silnie wpływa ona na jego funkcjonowanie. Dzięki muzykoterapii wytwarzane są również nowe połączenia w mózgu oraz wydziela się hormon szczęścia (dopamina). Czy ta metoda działa? Muzykoterapia nie jest uznawana przez medycynę jako samodzielne źródło leczenia chorób. Może mieć jedynie działanie wspomagające. Niemniej jednak jest bardzo pomocna przede wszystkim w leczeniu zaburzeń psychicznych.