kategoria: Technologia   dodane: 20/09/2019
Według najnowszych badań w 2025 roku ponad 70% światowych firm zrezygnuje z haseł, jako metody zabezpieczającej dostęp. Będzie to spowodowane rosnącą popularnością innej metody weryfikacji użytkownika. Jest ona bardziej bezpieczna, mniej podatna na fałszerstwa oraz wygodna. Mowa o technice zwanej biometrią.

Na czym polega?

 

Jest to technika wykorzystująca cechy biologiczne organizmów żywych do rozpoznawania ich. Do najczęściej stosowanych „kluczy dostępu” należą: twarz człowieka, jego mowa, podpis, odcisk palca, siatkówka oka oraz układ naczyń krwionośnych dłoni oraz palca. Technologia biometrii polega na odczytywaniu cech charakterystycznych danego narządu człowieka, najczęściej za pomocą skanowania. 

 

Skuteczność

 

Metoda ta jest bardzo bezpieczna, a przede wszystkim skuteczna. Ryzyko fałszerstwa różni się w zależności od danej metody, jednak jest to nadal sposób bardziej godny zaufania niż hasła oraz PINy do kont. 

Ponadto jest mało skomplikowana w użytkowaniu oraz wygodna. My sami jesteśmy bowiem hasłem logowania. Taki „klucz” będziemy mięli zawsze przy sobie, a w dodatku nigdy go nie zapomnimy, jak skomplikowanego ciągu liczb czy znaków. Jest to rozwiązanie, które znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie.

 

Zastosowanie biometrii

 

Technika biometrii jest stosowana już dziś, jednak nie na tak szeroką skalę, jak ma to mieć miejsce w przyszłości. 

Jako pierwsze z tego typu identyfikacji korzystało wojsko. W XX wieku rozpoczął się rozwój tej technologii, dzięki rozbudowanym systemom informatycznym. Wtedy korzystano głównie z identyfikacji głosowej oraz rozpoznawania twarzy człowieka.

Współcześnie biometria znalazła zastosowanie w logowaniu, np. do telefonu czy konkretnych aplikacji mobilnych. Z systemu identyfikacji poprzez odcisk palca, w celu odblokowania smartfona korzysta iPhone z systemem operacyjnym iOS oraz od jakiegoś czasu, modele takie jak Samsung, Lenovo czy Xiaomi.

Ponadto, duża część banków wprowadza dla swoich klientów udogodnienia polegające na możliwości zalogowania się do swojej bankowości internetowej również poprzez odcisk palca. Staje się to coraz bardziej powszechne w dobie wszechobecnego internetu.

 

Technikę biometrii wykorzystują również firmy. Używają jej głównie w celu mierzenia czasu pracy zatrudnionych oraz zabezpieczenia dostępu do poszczególnych pomieszczeń dla osób niepożądanych.  

 

Od 2009 roku powszechnie stosowane są także paszporty biometryczne. Zawierają one wizerunek twarzy właściciela oraz odcisk palca, zapisany w formie elektronicznej.