kategoria: Technologia   dodane: 07/10/2019
Październik został ogłoszony Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa. Jest to już 6 edycja tego wydarzenia, w którym promowane jest mądre i rozważne korzystanie z internetu. Do inicjatywy przyłączyło się nawet Google.

Celem akcji jest podnoszenie świadomości na temat szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa i nowych technologii. Oprócz tego organizatorzy pragną przestrzec użytkowników przed potencjalnymi zagrożeniami, a także starają się promować odpowiedzialne korzystanie z sieci. Główne wsparcie Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa zapewniają ENISA (Europejska Agencja Bezpieczeństwa Sieci i Informacji) oraz EC DG CONNECT (Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii). Wraz z innymi partnerami, zarówno z Polski jaki i zagranicy, organizowane są wykłady, prelekcje oraz warsztaty. ECSM (European Cyber Security Month) poparło m.in. Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

 

Tegoroczna edycja ECSM zapowiada dwa tematy przewodnie: cyberhigiena oraz nowoczesne technologie. Pierwsze z pojęć dotyczy przede wszystkim działań podejmowanych w celu poprawy bezpieczeństwa użytkownika w sieci. Jest to m.in. regularna aktualizacja oprogramowania oraz zmiana haseł dostępu do kont i profili. Natomiast prelekcje na temat nowoczesnych technologii skupią się na takich pojęciach jak Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja oraz systemy autonomiczne. Eksperci zastanawiać się będą na jakim etapie rozwoju technologicznego stoi obecna cywilizacja.

 

Warsztaty oraz prelekcje Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa będą odbywały się przez cały miesiąc, czyli aż przez 31 dni października. ECSM to spotkania z ciekawymi ludźmi, pokazy filmowe, a przede wszystkim możliwość przyswojenia dużej dawki wiedzy.

 

Oprócz podstawowego programu realizowanego przez organizatorów, Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa zaprasza do współpracy firmy, szkoły oraz osoby indywidualne. Wszyscy chcący dołożyć cegiełkę do budowania cyberświadomości zachęcani są do kontaktu z organizatorami. Za pośrednictwem strony internetowej mogą zgłosić swój pomysł na zorganizowanie lekcji dla uczniów czy szkoleń dla pracowników w swojej firmie. Jak mówią pomysłodawcy, każda pomoc jest cenna.

 

W 2018 roku wydarzenie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, dzięki czemu Polska znalazła się w czołówce najbardziej aktywnych państw Unii Europejskiej.

 

Akcję promującą bezpieczeństwo w sieci poparło m.in. Google, które na stronie startowej swojej przeglądarki proponuje użytkownikom zmianę oraz wzmocnienie hasła do konta.