kategoria: Technologia   dodane: 16/06/2020
Oczy i wzrok to najważniejszy zmysł, jaki pozwala nam na co dzień funkcjonować i odkrywać świat. Jak zadbać o niego w sytuacji, gdy dużo czasu spędzamy przed monitorami urządzeń elektronicznych?

 

1. Praca z ekranami ma wpływ na nasz wzrok

2. Robienie częstych przerw to podstawa

3. Ochrona oczu dzięki okularom i kroplom

4. O czym pamiętać by zminimalizować ryzyko uszkodzenia wzroku?

 

Praca z ekranami ma wpływ na nasz wzrok

Współcześnie praktycznie niemożliwym jest przeżyć dzień bez korzystania z urządzeń wyposażonych w ekran. Czy to laptop, komputer, telewizor czy telefon, każde z tych urządzeń wyświetlając informacje emituje również niebieskie światło, które z jednej strony działa na nas pobudzająco, a z drugiej sprawia, że mózg "zapomina" o odpowiednio częstym mruganiu. To działanie z kolei jest bezpośrednią przyczyną nadmiernego wytężenia wzroku przy jednoczesnym wysychaniu powierzchni oka, co może prowadzić do problemów ze wzrokiem. Dlatego, aby ustrzec się przed negatywnym wpływem elektroniki na nasze zdrowie, powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach które nas przed tym uchronią.

 

Robienie częstych przerw to podstawa

Najważniejszą rzeczą, jaką powinniśmy robić przy okazji długotrwałej pracy na komputerze czy telefonie, jest robienie częstych przerw. Nie muszą być one długie - na każdą godzinę pracy powinniśmy poświęcić minutę lub dwie na odpoczynek dla oczu. Taka praktyka sprawi, że nie będziemy czuli zmęczenia wzroku, a jednocześnie nasze oczy na chwilę skupią się na czymś innym, wprawiając tym samym okalające je mięśnie w ruch. Taki "trening" umożliwia również powrót do naturalnej częstotliwości mrugania, dzięki czemu nie będziemy mieć wrażenia, jakby ktoś nasypał nam pod powieki piasku. Pamiętajmy przy tym, że ekran smartfona czy telewizora działa na nas w ten sam sposób co komputer, więc ta zasada dotyczy również tego typu urządzeń.

 

Ochrona oczu dzięki okularom i kroplom

Gdy problem pieczenia oczu jest dla nas bardzo uciążliwy lub gdy pracujemy przed ekranem większą część dnia, warto jest zaopatrzyć się w krople. Dzięki temu będziemy w stanie poprawić jakość widzenia i zmniejszyć ryzyko zaczerwienienia i podrażnienia oczu. W przypadku, gdy już mamy wadę wzroku warto jest zadbać o okulary z niebieskim filtrem - jego zadaniem jest ochrona oczu przed oddziaływaniem fali światła niebieskiego, co poprawia nam jakość widzenia i zmniejsza zmęczenie oczu wynikające z długotrwałego patrzenia w ekran. Co więcej okulary z antyrefleksem możemy stosować także gdy nie mamy wady wzroku, decydując się na soczewki "zerówki" i używając ich tylko do pracy czy rozrywki z wykorzystaniem ekranów. Jest to bardzo dobry pomysł w sytuacji, gdy nasze oczy są nadmiernie wrażliwe i łatwo ulegają podrażnieniom.

 

O czym pamiętać by zminimalizować ryzyko uszkodzenia wzroku?

 

Jeżeli zależy nam na możliwie jak największej ochronie oczu, okulary i inne środki zewnętrzne nie będą wystarczające. W rzeczywistości najskuteczniejszą ochroną przed światłem emitowanym z ekranów urządzeń jest po prostu ograniczenie czasu, jaki spędzamy na ich używaniu. Warto pamiętać, że istnieje wiele momentów, gdy możemy zrobić to praktycznie bezboleśnie: nie przeglądanie smartfona w drodze do pracy, ograniczenie czasu spędzonego przed telewizorem, rozbijanie dużych zadań w pracy na mniejsze, wymagające mniej czasu i tak dalej. Światło niebieskie nie tylko ma wpływ na jakość naszego widzenia, ale także ma działanie rozbudzające. To właśnie dlatego nie powinniśmy używać smartfona bezpośrednio przed położeniem się spać - blask ekranu jest dla naszego mózgu sygnałem do pozostania w stanie gotowości, a my zaczynamy wykształcać problemy ze snem.