kategoria: Technologia   dodane: 05/10/2021
Czy to ciekawy zawód i przede wszystkim: jak zostać testerem oprogramowania? Sprawdź, co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem kariery na tym stanowisku. Czy do pracy przyda się ukończenie kursu testera oprogramowania i czy warto jest poświęcać na niego czas? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Jak zostać testerem?

 

Dynamiczny rozwój sektora IT powoduje wzrost zapotrzebowania na pracowników z branży. Atrakcyjne zarobki i możliwość rozwoju zawodowego zachęcają kolejne osoby do poszukiwania zatrudnienia w informatyce. Zainteresowanie wzbudzają jednak nie tylko oferty dla programistów, ale i przedstawicieli innych profesji w IT - jednym z potrzebnych pracowników jest także tester oprogramowania. Firmy masowo poszukują kandydatów do pracy testera. GoWork i serwisy branżowe to miejsca, w których nie brakuje atrakcyjnych ofert. 

Jak zostać testerem oprogramowania? Chcąc w ten sposób wdrożyć się do branży IT, nie trzeba znać żadnego z języków programowania (choć znajomość podstaw będzie przydatna). Tester manualny to idealne stanowisko dla osób początkujących w sektorze informatycznym, np. tych, które zmieniają branżę. Na początku wystarczą pewne predyspozycje i podstawowa wiedza, jednak by móc rozwijać się zawodowo, niezbędna będzie dalsza nauka - np. poprzez uczestnictwo w kursach czy szkoleniach. 

Oferty pracy dla testera bez doświadczenia pojawiają się już coraz rzadziej, jednak wciąż można się z nimi spotkać. Od kandydatów wymaga się m.in. analitycznego myślenia, więc największe szanse mają absolwenci studiów matematycznych, informatycznych czy technicznych. 

 

Ile zarabia tester oprogramowania?

 

Wynagrodzenia w sektorze IT należą do stosunkowo wysokich. Pensja testera oprogramowania nie jest jednak tak wysoka jak w przypadku osoby np. na stanowisku programisty. Ile zarabia tester oprogramowania

Wyniki badania przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak wykazują, że mediana wynagrodzeń początkujących testerów wynosi 4660 zł brutto, pracowników posiadających pewne doświadczenie - 6500 zł brutto, zaś starszych specjalistów - 9640 zł brutto. Pracodawcy często oferują zatrudnionym także dodatkowe benefity: 58 proc. badanych ma możliwość pracy zdalnej, 55 proc. otrzymuje karnety na siłownie i do klubów fitness, a 54 proc. może liczyć na prywatną opiekę medyczną. 

Z raportu Bulldogjob.pl dotyczącego pracy testerów, który przeprowadzono w 2020 r., wynika z kolei, że junior zarabia przeciętnie ponad 3600 zł netto, mid nieco ponad 6200 zł netto, a senior - około 9800 zł netto. 

Trudno jest oszacować dokładne wynagrodzenie testera oprogramowania. Jest ono bowiem  zależne jest od wielu czynników, m.in. doświadczenia zawodowego, obranej ścieżki zawodowej, posiadanych kwalifikacji, lokalizacji i wielkości firmy. 

 

Kurs testera oprogramowania - czy warto go robić?

 

Zdobycie dodatkowych kompetencji w danym zawodzie jest zawsze mile widziane wśród pracodawców. Czasami jednak dużo ważniejszy jest fakt, że kandydat dba o swój rozwój zawodowy, niż forma tego rozwoju. Jak jest w przypadku kursu testera oprogramowania - czy warto się go podejmować, czy lepiej uczyć się samodzielnie? 

Pracę testera oprogramowania może dostać kandydat, który dopiero rozpoczyna swoją karierę w IT. Potrzebne będą predyspozycje do wykonywania zawodu oraz co najmniej elementarna wiedza (a coraz częściej także posiadanie doświadczenia). Możliwość zdobycia teoretycznych i praktycznych podstaw w ramach szkoleń i kursów to dobre rozwiązanie, a certyfikaty są cenione przez pracodawców. Czy warto wybrać tę formę rozwoju zawodowego? Tak, lecz należy zwrócić uwagę na to, czy jest to kurs certyfikowany.

Certyfikat stanowi wartość dodaną kandydata, nie oznacza to jednak, że tylko jego posiadacz może zostać testerem oprogramowania. Jak zacząć karierę w zawodzie? Przede wszystkim - wybierz rodzaj testów, które zamierzasz wykonywać. 

Następnie zacznij szukanie pracy bez doświadczenia lub stażu. W międzyczasie zdobywaj potrzebną wiedzę - pomocne będzie uczestnictwo w spotkaniach branżowych, rozmowy z doświadczonymi testerami oraz stopniowe budowanie sieci kontaktów. Odpowiedzi na pytania związane z testowaniem możesz szukać w mediach społecznościowych - dołącz do grup testerów np. na Facebooku.

Pamiętaj - nie każdy nadaje się na testera oprogramowania, potrzebne są bowiem pewne kompetencje, m.in. umiejętność rozwiązywania problemów i szybkiego uczenia się czy sumienność. Jeśli jednak czujesz, że to praca dla Ciebie - próbuj swoich sił w IT. Powodzenia!