kategoria: Ciekawostki   dodane: 23/11/2021
Granie w na telefonie komórkowym, oglądanie seriali, surfowanie bez końca po portalach społecznościowych i tak dalej. To wszystko sprowadza się do spędzania czasu przed ekranem! Ale co by się stało, gdybyśmy zamiast tego zaczęli układać puzzle składające się z tysiąca elementów? W ostatnich latach układanki przeżywają swój powrót i nie jest to przypadek.

ponowne połączenie się z czasowością, na którą nowe technologie nie mają wpływu.

Pod swoim staroświeckim wyglądem, ta gra cierpliwości ucieleśnia formę oporu! To coś więcej niż tylko miły sposób na oderwanie się od rzeczywistości, ta aktywność oferuje nam możliwość rozwijania wielu naszych funkcji poznawczych. Dlatego pilnie trzeba zagrać w tę grę.

 

Przyjemność z prób i błędów.

 

Uzależnieni od łamigłówek powiedzą Ci, że podczas ćwiczeń wszystko wokół znika. Gdy mózg pracuje nad znalezieniem kawałka, który będzie pasował do poprzedniego, zmartwienia znikają, rozmyślania znikają, nawet bóle znikają. Jest to doskonały sposób na rozładowanie napięcia wywołanego długotrwałym korzystaniem z ekranów.

Wielu psychologów włącza gry planszowe do swojej terapii. Wyjaśnia, w jaki sposób układanka redukuje stres: Po pierwsze skupienie, koncentracja i powtarzalność gestów prowadzą do stanu flow: gracz jest całkowicie oddany wykonywaniu swojej czynności. Zarówno ciało jak i umysł są skanalizowane. Wzburzenie powraca, pasożytnicze myśli również, bicie serca zwalnia, pojawia się uczucie dobrego samopoczucia. Następnie następuje reakcja neurologiczna związana z układem nagrody: w miarę postępów gracza, gdy przechodzi on przez kolejne stopnie trudności, gdy obraz docelowy stopniowo nabiera kształtu, jego mózg uwalnia dopaminę, tzw. hormon szczęścia.

 

Gimnastyka neuronów.

 

Wpływ grania w puzzle na mózg został zbadany kilka lat temu przez naukowców niemieckich. W badaniach wzięło udział około 100 zdrowych dorosłych w wieku powyżej 50 lat. Uczestników podzielono na dwie grupy: jedna miała ćwiczyć co najmniej godzinę dziennie przez pięć tygodni, druga nie. Wszyscy zostali poddani testom poznawczym przed i po przeprowadzeniu badania. Naukowcy doszli do wniosku, że codzienne granie w tę grę stymuluje nie mniej niż osiem wizualnych i przestrzennych funkcji mózgu, w tym percepcję, elastyczność, pamięć roboczą, szybkość i rotację umysłową, która jest używana, gdy próbujesz zdecydować, w którą stronę umieścić kawałek.

Układanie puzzli angażuje wiele umiejętności poznawczych i może, w dłuższej perspektywie, być korzystne dla mózgu. Do tego stopnia, że może to być sposób na spowolnienie spadku zdolności poznawczych związanych z wiekiem. Ta aktywność poprawia plastyczność neuronów u osób starszych.

 

Wybór przygody nieruchomej.

 

Trudno w to uwierzyć, ale regularne ćwiczenia poprawiają naszą zdolność do odnajdywania drogi w przestrzeni, te same umiejętności, których używamy do czytania mapy lub zrozumienia, jak działa obiekt mechaniczny. Dotyczy to zarówno dzieci, które po raz pierwszy bawią się kształtami, jak i dorosłych, którzy mierzą się z wielkogabarytowymi układankami. Rozwijanie ich może być bardzo przydatne do zarządzania i manipulowania tymi wszystkimi cyfrowymi obiektami (komputer, skrzynka internetowa, smartfon), które czasami doprowadzają nas do szaleństwa.

Podobnie, gra utrzymuje zręczność (znaną również jako drobne umiejętności motoryczne). Trening ten pozwala na większą precyzję ruchów w życiu codziennym, lepsze chwytanie przedmiotów, a co za tym idzie, mniejsze ich upuszczanie. Tak wiele korzyści związanych z aktywnością, która wymaga zmniejszonego wysiłku fizycznego.

 

Im dłużej, tym lepiej!

 

Oczywiście, ukończenie dużej układanki jest wyzwaniem długoterminowym. To trwa godziny, dni, tygodnie, a czasem miesiące. To nie jest Sudoku czy pasjans, które można ukończyć w kilka minut i powtarzać bez końca, często kompulsywnie. Ta gra w cierpliwość jest zbyt skomplikowana i pracochłonna, aby wywołać takie zachowanie. To wymaga czasu: myślimy o nim, kiedy go opuszczamy i chętnie do niego wracamy. I jaka satysfakcja, gdy ostatni element zostaje odłożony!

W przypadku puzzli nie chodzi nam o natychmiastową przyjemność.

Wymaga to dłuższej uwagi. Im dłużej trwa rozwiązywanie gry, tym więcej gracz czerpie z niej przyjemności i tym większa jest nagroda psychologiczna. To właśnie w tej walce, nie wygranej z góry, buduje się poczucie własnej wartości. Dlatego warto wybrać taki poziom trudności, który jest dostosowany do Twoich możliwości (abyś nie poniósł porażki), ale jednocześnie na tyle trudny, aby nie stracił na atrakcyjności. Chcesz zacząć? Zacznij od pudełka z 500 sztukami i stopniowo zwiększaj do 1000, 1500 i 2000 sztuk.