kategoria: Zdrowie i medycyna   dodane: 24/04/2020
Utrata zęba zwykle wiąże się z obawami o to, że ucierpi na tym nasz wygląd. Jeżeli ubytek ulokowany jest w widocznym miejscu, staramy się go ukryć. Towarzyszy temu uczucie skrępowania oraz obniżona samoocena. Brak zęba nie wiąże się jednak jedynie z niekorzystnymi skutkami estetycznymi. Okazuje się, że ma również duży wpływ na zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu.

 

Utrata zęba to dla wielu z nas duży problem pod względem estetycznym. Będąc „szczerbatym” zaczynamy mniej i bardziej powściągliwie się uśmiechać, ze względu na strach przed oceną. Stajemy się bardziej zamknięci i wycofani. Utrata zęba ma jednak również swoje zdrowotne skutki. Co się może stać, gdy twoje zęby nie są w komplecie?

 

Problemy z wymową

 

Brak jednego lub kliku zębów może mieć istotny wpływ na jakość wymowy. Staje się ona mniej wyraźna, pojawia się seplenienie. Oprócz strun głosowych oraz języka, w procesie mowy uczestniczą również zęby, dlatego ich utrata zaburza „akustykę” jamy ustnej. Obok niekorzystnego wyglądu zewnętrznego, niewyraźna wymowa może być jednym z najbardziej uciążliwych skutków utraty zęba.

 

Zaburzone trawienie

 

Zęby pełnią istotną funkcję w procesie przyjmowania pokarmów. Rozcierają go oraz miażdżą, dzięki czemu trafia on do żołądka w odpowiedniej formie. Brak pełnego uzębienia niestety pogarsza jakość tego procesu. Pokarm nie jest dokładnie rozdrabniany i w takiej postaci trafia do żołądka, co z kolei powoduje jego niepoprawne funkcjonowanie. W niektórych przypadkach spożywanie wybranych produktów czy dań jest uniemożliwione, ponieważ dana osoba nie jest w stanie ich dokładnie pogryźć.

 

Przemieszczanie się pozostałych zębów

 

Braki w uzębieniu mogą powodować również przesuwanie się innych zębów. Brak oparcia sprawia, że migrują one w miejsce ubytku, tworząc przy tym między sobą coraz większe przerwy. Stają się jednocześnie coraz mniej stabilne. Podczas żucia natomiast nadmiernie na siebie naciskają, co z kolei wpływa na powstawanie bólów szczęki i głowy. Źle zlokalizowane zęby mogą ponadto zacząć się kruszyć i ścierać oraz powodować utratę stabilności kolejnych.

 

Zmiana rysów twarzy

 

Utrata zębów powoduje zmianę kształtu dziąseł oraz ich obniżenie. To z kolei deformuje pierwotny wygląd twarzy. W miejscu gdzie znajduje się ubytek, policzek staje się zapadnięty. Zmienia się również symetria twarzy. Ponadto może dojść do znacznych zniekształceń szczęki. Wówczas żuchwa wysuwa się do przodu, natomiast usta i policzki się zapadają.

 

Jak zatem uniknąć tak poważnych skutków ubocznych braków w uzębieniu?

 

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług dziedziny stomatologii, zwanej protetyką. Bardzo ważne jest jak najszybsze uzupełnienie ubytków. Taki zabieg wykonasz w gabinecie stomatologicznym. Jednym ze sposobów jest wstawienie tzw. mostka. Na czym polega ten zabieg? Dwa zęby, które sąsiadują z ubytkiem są szlifowane, po czym łączy się je specjalną protezą. Najbardziej polecane jest jednak założenie implantu, który będzie imitował prawdziwy ząb.

 

Artykuł utworzony przy współpracy z artDentica - Stomatolog zielona góra