kategoria: Technologia   dodane: 18/11/2022
Zakup odkurzacza samojezdnego jest inwestycją, która pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Urządzenie działa w 100% autonomicznie, samodzielnie poruszając się po domu i odkurzając podłogi. Jest to wygodne rozwiązanie, pozwalające zapomnieć o odkurzaniu. 

Budowa odkurzacza samosprzątajacego

Wygląd robotów sprzątających bardzo różni się od tradycyjnych odkurzaczy. Są one znacznie mniejsze. Z reguły są płaskie i okrągłe, ale spotyka się odkurzacze także w innych kształtach. Niewielki rozmiar odkurzacza jest zaletą, ponieważ dzięki temu urządzenie może dotrzeć do każdego zakamarka, np. pod meble. Jest także łatwy w przechowywaniu i zajmuje mało miejsca.

 

Odkurzacz samojezdny zbudowany jest w kilku podstawowych elementów:

  • akumulator - odkurzacz jest bezprzewodowy, a co za tym idzie bardziej mobilny,

  • silnik i turbina ssąca - zapewnia prawidłową pracę odkurzacza,

  • pojemnik na brud - w nim składuje się zebrane zanieczyszczenia,

  • szczotki z gumy, włosia lub mikrofibry - doprowadzają brud do pojemnika,

  • filtry - oczyszczają przepływające powietrze,

  • stacja dokująca i ładowarka - urządzenie, na którym robot ładuje akumulator w energię elektryczną,

  • czujniki - sensory ultradźwiękowe lub na podczerwień oraz kamery, dzięki nim robot się porusza,

  • aplikacja mobilna - umożliwia planowanie pracy robota i sterowanie nim.

W jaki sposób działa robot sprzątający?

Odkurzacze samojezdne są bardzo zaawansowanymi technologicznie urządzeniami. Ich działanie opiera się na pracy wbudowanych czujników i kamer, dzięki którym robot wie, jak się poruszać. Zaawansowana elektronika pozwala omijać przeszkody oraz planować trasę. W aplikacji mobilnej można zaprogramować urządzenie, aby uruchamiało się o określonym porach i będzie on wykonywał pracę za ludzi.

 

Do swojego działania robot wykorzystuje siłę odśrodkową wirujących szczotek, oraz właściwości materiału szczotek. Zamiata on brud i "wrzuca" je do zbiornika. Dodatkowo, w pracy urządzenia pomaga turbina ssąca, pozwalająca zassać większą ilość zanieczyszczeń. Jest ona standardowych wyposażeniem klasycznych odkurzaczy.

Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz samojezdny?

Wybierając odkurzacz samosprzątający warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, określających jego możliwości. Pierwszym, ważnym aspektem jest jakość i pojemność akumulatora. Wpływa ona na długość pracy urządzenia na jednym ładowaniu, dlatego warto, aby była jak największa. Kolejną kwestią jest czas ładowania - im krótszy tym lepiej. Warto także sprawdzić, na rynku dostępne są części wymienne do danego modelu robota.

 

Akumulator i szczotki zużywają się, dlatego konieczna jest ich wymiana co jakiś czas. Ważna jest także pojemność zbiornika na zanieczyszczenia. Roboty sprzątające są małych rozmiarów, dlatego ich zbiorniki także są niewielkie. Warto, żeby zbiornik był jak największy (dłuższy praca na jednym opróżnieniu zbiornika), ale nie może wystawać i uniemożliwiać dostanie się urządzenia w trudno dostępne miejsca.

 

Niezwykle ważne jest także prawidłowe działanie czujników w odkurzaczu. To właśnie te elementy decydują o jego sprawnym poruszaniu się po domu. Odpowiednie czujniki niwelują ryzyko kolizji z meblami lub upadku ze schodów, które mogło by się skończyć uszkodzeniem urządzenia. Warto wybrać odkurzacz z jak największą liczbą różnorodnych czujników. Ważna jest także moc silnika, decydująca o tempie i dokładności pracy urządzenia. Zaleca się wybieranie urządzeń dobrej jakości oraz sprawdzonych marek 

Zalety robotów sprzątających

Podstawową zaletą robota samojezdnego jest pomoc w utrzymaniu porządku. Urządzenie działa samodzielne oraz bez ingerencji i wysiłku fizycznego człowieka. Jedyną koniecznością jest jego zaprogramowanie. Codzienne odkurzanie jest bardzo ważne w miejscach, gdzie mieszkają dzieci i alergicy.

 

Są to urządzenia energooszczędne, dlatego zwłaszcza sprawdzają się w domach posiadających dużą ilość pomieszczeń. Małe rozmiary odkurzacza pozwalają dotrzeć mu w trudno dostępne miejsca, np. pod meblami. Jest to przydatne dla osób starszych, których schylanie się sprawia problem.