kategoria: Medycyna   dodane: 21/07/2022
Jeśli pojawią się problemy z próchnicą lub kanały zębów zostaną uszkodzone, dentysta jest w stanie zapobiec dalszemu rozwojowi nieprawidłowości. Zajmie się również leczeniem profilaktycznym i zapewni stałą opiekę pacjentowi.

Gabinet M.Dent z Olsztyna ma wyspecjalizowanych lekarzy, którzy zajmują się między innymi stomatologią. Dentysta Łukasz Michalak oraz dentystka Agnieszka Michalak zadbają o wszystkie zęby i zapewnią stałą opiekę podczas leczenia.

 

Czym zajmuje się dentysta? Stomatologia zachowawcza w Olsztynie

Stomatologia jest jednym z popularniejszych działów zajmujących się leczeniem zębów. Uważana jest za tę „ogólną” kategorię, która skupia się przede wszystkim na profilaktyce i zapobieganiu próchnicy oraz zmianom chorobowym w nerwach oraz tkankach zębowych. Wypełniane są również wszelkie ubytki. Do tego wykorzystuje się nowoczesne kompozyty światłoutwardzalne najlepszych producentów. Sprowadza się je ze Stanów Zjednoczonych oraz Japonii.

 

Dentysta stwierdza najczęściej próchnicę, która jest spowodowana bakteriami, a tworzą się one poprzez niewystarczającą higienę jamy ustnej przed i po posiłkach. Natomiast podczas leczenia kanałowego, chociażby dentyści z Olsztyna korzystają przede wszystkim z systemu maszynowego, z wykorzystaniem narzędzi niklowo-tytanowych. Dodatkowo gabinet wyposażony jest w aparat RTG z radiowizjografią, dzięki któremu można szybko ocenić, jak wygląda sytuacja w kanałach korzeniowych zęba. Niektórzy pacjenci mają mocno zniszczone zęby. W takim przypadku odbudowywane są one za pomocą wkładów z włókna szklanego. Dzięki temu zabiegowi efekt uzyskuje się natychmiastowo. Aby utrzymać dobry stan jamy ustnej, sama praca dentysty nie wystarczy. Istotna jest również rola pacjenta, który odpowiednio powinien dbać o higienę, która zapobiegnie namnażaniu się bakterii.

 

Kiedy należy zgłosić się do stomatologa?

Niektóre dolegliwości dają o sobie znać wcześniej. Wtedy, jak najszybciej trzeba się wybrać do dentysty w swoim mieście, np. w Olsztynie i skorzystać z jego porady. Istotne są również regularne wizyty kontrolne, niezależnie od wieku, podczas których łatwo można stwierdzić, w jakiej kondycji są zęby. Jeśli leczenie rozpocznie się w początkowym stadium, będzie ono mniej bolesne niż w przypadku rozwiniętego problemu. Na wizytę należy się umówić, gdy odczujemy ostry ból zęba lub, gdy zauważalny będzie nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, zaczerwienione dziąsła z obrzękiem, stan zapalny czy nasilająca się nadwrażliwość na gorące lub zimne napoje.

 

Leczenie próchnicy

Próchnicy można nabawić się bardzo łatwo. Dzieje się tak w szczególności u najmłodszych, gdy spożywają nieodpowiednie produkty, zawierające duże ilości cukru. Szkliwo, pokrywające zęby ulega osłabieniu, co jest otwarciem drogi dla bakterii, które mogą przedostawać się do głębszych warstw. Dentyści z Olsztyna zalecają stałą, indywidualną obserwację zębów. Po wykryciu jakiejkolwiek plamki na zębie trzeba koniecznie zgłosić się do specjalisty. Początkowo może mieć ona jasny odcień, jednak z czasem ciemnieje, a wtedy powoduje ostry ból. Próchnica to choroba zakaźna, więc trzeba dbać nie tylko o siebie, ale również o otoczenie. Zbyt późna reakcja na rozwój próchnicy może spowodować, że powstanie ubytek próchnicowy, który będzie trzeba oczyścić i wypełnić brakujący fragment.

 

Najprostszą metodą leczenia próchnicy jest remineralizacja zęba, którą trzeba powtórzyć kilkukrotnie, by wzmocnić osłabioną kość i zapobiec dalszemu rozwojowi próchnicy. Oczyszcza się wtedy fragment z plamką i nakłada się w to miejsce żel bądź lakier ze związkiem fluoru.

 

Leczenie kanałowe

W dużej mierze związane jest z próchnicą, a dokładniej, jest niezbędne, gdy ząb jest przez nią stale niszczony. Dochodzi wtedy do zapalenia miazgi zębowej. Sprawia ono okropny ból, który ciągle się nasila. Dentysta, który przeprowadza wywiad z pacjentem bardzo szybko może zdiagnozować infekcję. Ząb intensywnie reaguje na zmiany temperatury, co prowadzi do dużego dyskomfortu. Podobnie w przypadku jedzenia, zawierającego znaczne ilości cukru. Zdarza się również, że doskwierający ból pojawia się podczas zmian pozycji ciała, np. przy schylaniu się. W momencie, gdy występuje ryzyko długotrwałej infekcji, które będzie się stale rozwijać, wielu pacjentów decyduje się na usunięcie chorego zęba. Podawane jest wtedy znieczulenie, podczas którego dentysta oczyszcza pozostawioną przestrzeń z bakterii i innych zanieczyszczeń.

 

Cena leczenia kanałowego uzależniona jest od ilości chorych zębów oraz stopnia próchnicy. Każdy ząb wymaga innej opieki ze strony lekarza. Np. dentysta z Olsztyna jest w stanie szybko ocenić za pomocą aparatu RTG, w jakim stanie są kanały korzeniowe zęba. Ceny zależne są również od miasta oraz znajdujących się w nim liczby gabinetów.

 

Wizyta u dentysty, ze znieczuleniem czy bez?

Znieczulenie występuje w dwóch popularnych postaciach. Może być w formie pasty (sposób stosowany zazwyczaj u najmłodszych pacjentów) lub zastrzyku. W niektórych przypadkach wlicza się w koszta leczenia, jednak zdarza się, że trzeba za nie dodatkowo zapłacić. Ceny zaczynają się od 20 zł. Dzięki znieczuleniu zanika uczucie bólu w unerwionych okolicach.

 

W niektórych zabiegach, jak czyszczenie kamienia czy borowanie zębów, znieczulenie nie jest konieczne, więc warto przemyśleć tę kwestię. Jednak wiele osób woli się zabezpieczyć i skorzystać z tej opcji.

 

Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach może niestety nie zadziałać. Dzieje się tak np. gdy występuje ostry stan zapalny, miejsce ukłucia jest źle wybrane, pacjent boi się igły (pasta nie jest w stanie na tyle znieczulić, by nie występował ból) lub gdy lek znieczulający jest zbyt słaby.

 

W momencie odczuwania nawet drobnych dolegliwości zębowych, warto umówić się na konsultację do dentysty, np. w Olsztynie - http://www.m.dent.olsztyn.pl/. Lekarz zaleci odpowiednie leczenie i podpowie jak dbać o jamę ustną, by zapobiegać tworzeniu się próchnicy.