kategoria: Technologia   dodane: 12/05/2022
Choć niektórym wciąż wydaje się to dość abstrakcyjne, z bycia graczem komputerowym można się dorobić milionów. Bez cienia przesady gaming jest dziś zawodem – ekscytującym, potencjalnie dochodowym i związanym z całą masą okoliczności, które decydują o sukcesie. W tym artykule staramy się przybliżyć najważniejsze źródła dochodów profesjonalnego gracza. Czy skłoni Cię to do jeszcze intensywniejszego treningu?

Turnieje

Michał „Nisha” Jankowski ma zaledwie 21 lat, a na turniejach dla najlepszych graczy w Dota 2 zarobił już ok. 1,6 mln dolarów. I choć wydaje się to zawrotną sumą, tylko w tej grze co najmniej 50 innych zawodników zgromadziło na turniejowych wygranych większe fortuny. To pokazuje skalę i fenomen współczesnego gamingu. Pula nagród pieniężnych w najbardziej prestiżowych, ale i pomniejszych turniejach sukcesywnie rośnie. Najwięcej można zarobić z rywalizacji w takich tytułach jak:

  • Dota 2,
  • Fortnite,
  • League of Legends,
  • CS: GO.
  • Call of Duty.

Największych krezusów e-sportu znajdziemy wśród graczy w Dota 2. N0tail, czyli Johan Sundstein, w trakcie swojej zawodowej kariery na turniejach gamingowych zainkasował ok. 7 mln dolarów. Najlepsi polscy zawodnicy zarobili na turniejach setki tys. dolarów, co również działa na wyobraźnię. Pamiętaj jednak, że profesjonalna gracze stoją przed szansą materialnego sukcesu, ale wcześniej muszą inwestować w najlepszy sprzęt. A dobre PC gamingowe, np. na stronie https://www.sferis.pl/pc-gamingowe-3172, okazują się wydatkiem średnio na poziomie kilku-kilkunastu tys. zł.

Kontrakt

Rynek e-sportowy stał się bardzo profesjonalny, dlatego zawodnicy zrzeszają się w rozmaitych organizacjach. Podpisanie kontraktu z klubem czy inną formą zrzeszenia gamerów oznacza z jednej strony kontrakt i regularną pensję, a z drugiej – reżim treningowy, specjalną przestrzeń do rozwoju, wsparcie trenerów, fizjoterapeutów czy psychologów. Tym samym zawodowy gracz ma pełną opiekę, reprezentują go menedżerowie, wspierają doradcy. W tym wszystkim trzeba radzić sobie z ogromną presją i zainteresowaniem całego gamingowego świata. Stałe zarobki i wizja rozmaitych bonusów skłaniają jednak do dużych poświęceń. Będąc zawodnikiem na kontrakcie, przestajesz się zastanawiać np. ile kosztują procesory AMD w sklepie sferis.pl, bo za kwestie sprzętowe oraz inwestycyjne odpowiadają „Twoi ludzie”. Ty masz się skupić na profesjonalnej grze…

Kontrakty reklamowe

Kolejnym źródłem dochodów profesjonalnych gamerów są kontrakty reklamowe i sponsorskie. Wiele marek – przede wszystkim związanych ze sprzętem komputerowym, ale też np. napojami energetycznymi czy branżą spożywczą – chętnie wspiera najbardziej utalentowanych i medialnych zawodników. Nic dziwnego – choć dla szerokiej opinii publicznej to zazwyczaj całkowicie anonimowe osoby, wśród młodych ludzi pasjonujących się grami są idolami i swoistymi celebrytami.

Własna działalność

Obok nagród turniejowych, regularnej pensji czy indywidualnych kontraktów reklamowych zawodowi gracze mają jeszcze inne źródła dochodów. Są to m.in. donacje widzów w trakcie transmisji gier na żywo czy wpływy z reklam na YouTube. Każdy profesjonalny gracz indywidualnie projektuje swoją karierę, np. skupiając uwagę w wybranych mediach społecznościowych. Ważne jednak, aby pogoń za coraz większymi sukcesami nie przysłoniła najważniejszego – pasji do grania i przyjemności czerpanej z e-sportowej rywalizacji. Aby stać się profesjonalistą z dochodami, trzeba przede wszystkim świetnie grać i ciężko trenować.