kategoria: Technologia   dodane: 06/07/2020
Rozwój technologii i nauki we wszystkich dziedzinach jest związany z informatyką. Dlatego właśnie wszelkiego rodzaju dziedziny, które mieszczą się w tym szerokim ujęciu, stają się niezwykle popularne. Poszukiwani się specjaliści w wąskich branżach, a szkoły już od pierwszych klas uczą obsługi komputerów i programów. Dzieci zresztą tę wiedzę, raczej przez praktykę zdobywają naturalnie, ponieważ są od początku otoczone smartfonami czy tabletami. Tym nieco starszym w nauce przydają się różnego rodzaju  książki informatyczne.
  1. Ciągła nauka

  2. Nauka o komputerach

  3. Fachowe publikacje

 

Ciągła nauka

 

Sama informatyka należy do najmłodszych nauk ścisłych i wielu specjalistów wiąże jej początki z rozszyfrowaniem Enigmy, czyli z latami 40. XX wieku. Początkowo była działem matematyki, ale dość szybko stała się samodzielną dziedziną, która rozwija się niezwykle dynamicznie. Dlatego właśnie wymaga ciągłego dokształcania się, a specjalistyczne książki informatyczne stają się niezbędną bazą wiedzy zarówno dla profesjonalistów, jak i tych, którzy w arkana specjalizacji dopiero wchodzą i zdają sobie sprawę, że ta nauka to coś więcej niż obsługa komputera, poczty czy mediów społecznościowych.

 

Nauka o komputerach

 

Spośród zagadnień, jakie obejmuje informatyka znaleźć można takie tematy jak programowanie, bezpieczeństwo komputerowe, administracja sieciowa, sztuczna inteligencja, czy tworzenie stron internetowych. Jak widać, to bardzo szeroki zakres, który wpisuje się we wszystkie sfery działalności człowieka – od domu, poprzez pracę, naukę, zarządzanie bezpieczeństwem aż do rozrywki. Poszukiwani zatem są na rynku specjaliści szczególnie w wąskich dziedzinach. Książki do nauki informatyki, studia czy kursy stają się więc podstawą, a ukoronowaniem praktyka oraz ciągłe dokształcanie się. W tej dziedzinie jak w żadnej innej cały czas trzeba być na bieżąco.

 

Fachowe publikacje

 

 

Choć sama informatyka bazuje na komputerach i technologii, to nie da się nie zauważyć, że to  dobre książki dla informatyków są poszukiwane przez specjalistów i stanowią bazę ich pracy. Przede wszystkim pozwalają poszerzyć wiedzę teoretyczną oraz dają narzędzia do tego, by zdobyć praktykę i nauczyć się języków programowania, projektowania w różnorodnych programach czy też tworzenia stron. W wielu aspektach bowiem nie sprawdzi się technika samouka czy metoda prób i błędów. Tak jak świat pędzi, tak też informatycy muszą być o krok do przodu, by proponować klientom nowe aplikacje, programy, bazy danych czy rozwiązania. W poszukiwaniu dobrej i rzetelnej wiedzy warto więc sięgać po fachowe wydawnictwa i najlepszych autorów.