kategoria: Ciekawostki   dodane: 19/09/2019
Według statystyk, co roku na świecie produkowanych jest miliardy śmieci. Podobno są one widoczne nawet z kosmosu, wyraźniej niż mur chiński. Postępująca globalizacja prowadzi do rozprzestrzeniania się zjawiska konsumpcjonizmu, a w efekcie znacznego zanieczyszczania naszego środowiska. Eksperci twierdzą, że jesteśmy już prawie w połowie do całkowitego zniszczenia Ziemi. Problem zatem jest bardzo poważny.

Teraz, zadajesz sobie pewnie pytanie, ale co JA mogę z tym zrobić? Okazuje się, że jako jednostki, jesteśmy w stanie zdziałać naprawdę wiele. 

Zero Waste Life to inicjatywa, która promuje życie w taki sposób, aby ilość produkowanych przez człowieka odpadów zmalała do minimum. To także lista zasad, którymi należy się kierować, aby pomóc naszej planecie. Najznakomitsi amatorzy tego stylu życia, potrafią tak zredukować ilość wytworzonych przez siebie śmieci, aby rocznie mieściły się one w jednym słoiku! Jest to niewątpliwie ogromny wyczyn, jednak ty możesz zacząć od zmian nieco mniej inwazyjnych. Oto lista rzeczy, które możesz poprawić już dziś.

 

Używaj własnej torby na zakupy

 

Używanie foliowych reklamówek to plaga naszych czasów. Od paru lat, plastikowe torby na zakupy, dostępne w sklepach, są płatne. Niestety nadal wykorzystujemy ich zdecydowanie zbyt wiele. Tymczasem, wystarczy jedynie pamiętać o zabraniu ze sobą własnej reklamówki, a jeszcze lepiej – materiałowej torby z naturalnego tworzywa. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze i pomożemy planecie.

Świadomie postępujmy, również przy zakupie owoców i warzyw. Nie pakujmy pojedynczej pomarańczy do foliowej siatki. Wystarczy, jeżeli naklejkę z ceną przykleimy na skórkę owocu. Bywa jednak tak, że niektóre z wyżej wymienionych produktów, już przed zakupem w supermarkecie, pakowane są w plastikowe opakowania. W takim przypadku, dobrym rozwiązaniem jest wybranie się na targ. Tam zwykle nie napotkamy tego problemu.

 

Wybieraj rzeczy nieplastikowe, wielorazowego użytku

 

Zacząć można od, chociażby wymiany naszej plastikowej szczoteczki do zębów na bambusową. Wybierając produkty gospodarstwa domowego, zwracaj uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. 

Postaw na wielorazowe artykuły higieny osobistej. Płatki do demakijażu zastąp własnoręcznie wykonaną ściereczką, np. z kawałka ręcznika, a tampony czy podpaski – znacznie bardziej ekologicznym kubeczkiem menstruacyjnym. 

 

Środki czystości i kosmetyki produkuj samemu

 

Wiele z nich można wykonać własnoręcznie, aby ograniczyć ilość zużywanych opakowań po produktach. Dodatkowo, środki czystości skomponowane z naturalnych składników, nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko. Wiele porad oraz instrukcji, jak zrobić je samemu, znajdziecie w Internecie.

Podobnie sprawa wygląda z kosmetykami. Wszelkie peelingi do ciała, maseczki czy odżywki do włosów można stworzyć we własnym domu.

 

Nie kupuj jedzenia na wyrost

 

Badania potwierdzają, że 1/3 kupowanego przez nas jedzenia, ląduje w koszu. 

Sporządź listę zakupów, zaplanuj posiłki na cały tydzień, aby uniknąć niepotrzebnych nadwyżek. Staraj się, również zdobyć na odrobinę kreatywności i twórz posiłki z resztek produktów pozostałych w lodówce. Może okazać się, że wynajdziesz niezwykle smaczne i oryginalne danie!

 

Pij wodę z kranu

 

W większości miejsc w Polsce, woda z kranu jest zdatna do spożycia. Tym sposobem, całkowicie wyeliminujesz ilość zużywanych, plastikowych butelek.

 

Stale pogłębiaj swoją wiedzę

 

Świadomość w tym temacie jest bardzo ważna. Czytaj artykuły, szukaj informacji. Na rynek stale wchodzą nowości, mające na celu wspomóc ideologię życia eko. Odpowiedzialnie podejmowane przez ciebie decyzje, mają ogromny wpływ na powodzenie całego przedsięwzięcia. Bądź przytomny i mądrze korzystaj z zasobów naszej planety. Wystarczy odrobina chęci i zaangażowania, na co stać każdego z nas.