kategoria: Prawo   dodane: 17/07/2020
Prawo jest tak rozległą dziedziną, że mało kto zna ją jak własną kieszeń. Często z tego powodu korzystamy z pomocy radców prawnych, którzy podobną wiedzę studiowali przez lata. Nieznajomość przepisów nie zwalnia nas jednak z nakazu przestrzegania ich. Co jeżeli jednak są one tak absurdalne, że właściwie nie wierzymy w ich istnienie? Oto parę z nich, o których nie miałeś pojęcia!

1. Szkocja

 

W wielu państwach europejskich, choć bliskie naszej mentalności, obowiązują przepisy, których nie sposób pojąć. Jednym z nich jest na przykład obowiązek wpuszczenia obcego człowieka do swojego domu, jeżeli tylko wyrazi taką chęć. A dokładniej? Musimy udostępnić mu naszą toaletę, jeśli w pobliżu nie znajduje się żadne publiczne WC. Człowiek zmagający się z potrzebą nie może bowiem czekać.

 

2. Włochy

 

We Włoszech, a dokładnie w Mediolanie wymagany jest od ludzi nieustający optymizm. Istnieje bowiem przepis nakazujący ciągłe uśmiechanie się w miejscach publicznych. Jeżeli kiedyś, podczas wakacyjnej wycieczki odniosłeś wrażenie, że Włosi są szczególnie pozytywnym narodem, teraz już wiesz z czego to wynika. Oni po prostu muszą być zadowoleni. Odstępstwo od reguły dopuszczalne jest jedynie podczas wizyty w szpitalu oraz na pogrzebie.

 

3. Polska

 

Ten polski przepis z powodzeniem utrudniałby życie wielu ludziom, gdyby tylko był przestrzegany. Okazuje się bowiem, że osoba posiadająca stronę internetową, która aktualizowana jest częściej niż raz do roku, powinna zarejestrować ją w sądzie. Nigdy o tym nie słyszałeś? Ciekawe zatem jak wiele osób złamało ten przepis, nie mając świadomości, że owy istnieje.

 

4. Grecja

 

Grecy słyną ze swojej gościnności oraz bogatego życia towarzyskiego. Ich energia oraz porywy serca zostały wzięte pod uwagę również w greckim prawie. Okazuje się bowiem, że osoba spóźniona do pracy może posłużyć się nietuzinkowym usprawiedliwieniem. Jakim? Otóż przybyły za późno Grek może powiedzieć, że kochał się w tym czasie ze swoją żoną. Takie wytłumaczenie traktowane jest całkowicie poważne, a szefowie je akceptują.

 

5. Rumunia

 

 

Podróżujący samochodem turyści, wjeżdżając na teren Rumunii, muszą trzymać się na baczności. Otóż w tym kraju obowiązuje przepis mówiący, że przekroczenie granicy brudnym pojazdem jest karalne. Na nic zdadzą się tłumaczenia turystów o długiej i męczącej podróży. Według prawa bowiem jeszcze przed wjazdem do Rumunii należałoby przerwać podróż oraz wyczyścić zabrudzony samochód. Dopiero potem można bez przeszkód kontynuować przejazd.

 

Artykuł utworzony przy współpracy z prawnik sokołów podlaski

Inne artykuły z kategorii: Prawo