kategoria: Ciekawostki   dodane: 08/02/2022
Za niedługo najliczniejsze państwo świata będzie obchodziło kolejny rok. Poznaj szczegóły Chińskiego Nowego Roku

Chiński Nowy Rok kojarzy się nam z pięknymi ozdobami w tym lampionami i pięknymi orientalnymi smokami. Co roku wiele milionów Chińczyków obchodzi najważniejszy dzień w roku, zwanym inaczej Świętem Wiosny. W Polsce niewiele osób zna szczegóły tego wydarzenia, ale większość o tym słyszała. Zatem czym jest Święto Wiosny? Jak jest obchodzony? Dlaczego jest tak istotny w tradycji chińskiej? Na te pytania odpowiem w tekście poniżej.

 

Chiński Nowy Rok charakteryzuje się tym, że nie ma jednej konkretnej daty, która wskaże wszystkim zainteresowanym dzień tego święta. W 2022 roku odbędzie się to 1 lutego i będzie trwał aż 15 dni. Pojawia się zatem kolejne pytanie: Dlaczego co roku odbywają się w innym terminie? Odpowiedź jest prosta, ale jej rozwinięcie wymagałoby trochę główkowania. Daty ustala się na podstawie kalendarza chińskiego, który ściśle bazuje na fazach księżyca oraz obserwacji położenia słońca na niebie. Dzieli się na 24 etapy, w którym wyróżnia się inne miejsce słońca wyrażone w stopniach geograficznych. Najwcześniejszym z nich jest Liczun, który wraz z pojawieniem się rozpoczyna nowy rok w chińskim kalendarzu. Słońce jest na tyle nieprzewidywalne, że rozpoczęcie każdej następnej fazy nie jest określanie za pomocą jednego dnia, a ma luźne ramy czasowe. Standardowo Liczun rozpoczyna się 4-5 lutego, natomiast czasami wypada na koniec stycznia bądź jak w przypadku 2015 roku nawet na środek lutego.

 

Pewna wieś miała problem z bestią Nian, która co roku w Święto Wiosny pożerała dzieci, a czasami innych mieszkańców osady. Wszyscy mieli dosyć tego stanu rzeczy i postanowili się schronić przed jego następną wizytą. Kiedy każdy był już gotowy do ukrycia się do ich wioski przybył mężczyzna, który oznajmił, że pozostanie na noc, aby pozbyć się nękającego stwora. Podczas nieobecności mieszkańców rozłożył dużo czerwonych kartek, a do tego wiele petard, które później odpalił. Następnego ranka wszyscy byli w szoku, ponieważ ich cały dobytek był nieruszony i nikomu nie stała się krzywda. Do ludzi dotarło, że człowiek, który pojawił się poprzedniej, był odpowiedzialny za ten stan rzeczy. Postanowiono każdego roku dekorować wioskę czerwonymi barwami oraz hałasować za pomocą różnych instrumentów i petard. Dzięki temu odstraszyli Niana na dobre. Tak właśnie wygląda geneza Święta Wiosny, który tak hucznie świętują Chińczycy.

 

Każdy z 15 dni, ma swoje własne obchody oraz intencje. Najważniejszymi z nich są dwa pierwsze oraz ostatni. Jednak tak samo jak w Polsce obchodzony jest sylwester. Zacznijmy może od niego, aby trzymać się chronologii. W przeddzień Święta Wiosny odbywa się uczta, którą wielkością można porównać do tego, co doświadczamy podczas świąt Bożego Narodzenia. W zależności od regionu, spożywa się inne dania. Związane jest to z tradycją odmienną dla każdego rejonu. Na północy przyrządza się jiaozi – pierogi. Naprzeciwko piecze się niangao – kleiste ciasto, nazwa przetłumaczona na polski oznacza „ciasto noworoczne”. W przeszłości rodziny szturmowały lokalne świątynie, aby oddać hołd i zapalić kadzidło. Obecnie większość Chińczyków ogranicza się do spędzenia wspólnie czasu przy stole.

 

Następnego dnia zaczyna się faktyczne święto. Rozpala się fajerwerki i petardy. Na całym świecie Chiński Nowy Rok kojarzony jest z oryginalnymi występami, w których ruchami i wyglądem naśladuje się smoka. Powstają piękne, kolorowe wzory, pełne detali, które zachwycają obserwatorów nie tylko z Państwa Środka. Drugiego dnia poświęca się czas rodzinie, odwiedza się bliskich, aby nie zaburzyć wewnętrznych relacji. W świątyniach składa się datki, a żebracy również otrzymują jakieś kwoty od ludności.

 

Przy ostatnim dniu warto się chwilę zatrzymać, ponieważ w jakimś stopniu będzie dotyczyć nadchodzących Walentynek. Jednak to nie tylko dzień mający związek z zakochanymi. Piętnastego dnia obchodzi się Święto Latarni, podczas którego rodziny spacerują z latarniami w celu pozbycia się niepożądanych demonów. W Chinach i Malezji jest to dzień dla osób, które poszukują swojej drugiej połówki. Obecnie panuje zwyczaj zapisywania swojego numeru na mandarynkach przez singielki, które później wrzucają je do wybranego akwenu wodnego. Mężczyzna, który go wyłowi może sprawdzić, jaki los czeka go w przyszłości, a wszystko to zależy od smaku mandarynki. Jeżeli będzie słodka to jego rok będzie szczęśliwy, jeśli będzie kwaśna lub gorzka to wręcz przeciwnie.

 

Tak oto w dużym skrócie prezentuje się Święto Wiosny, znane inaczej jako Chiński Nowy Rok. Jak widać nie trwa on jeden dzień, a ponad dwa tygodnie i w trakcie tego, odbywa się wiele wydarzeń. Charakterystyczne atrapy tradycyjnych smoków oraz lampiony od zawsze podobały się ludziom spoza Państwa Środka. Na koniec warto jeszcze dodać, że na skutek licznych skupisk chińskich emigrantów święto to odbywa się na terytoriach innych państw np. w Londynie, Nowym Jorku, a nawet w Berlinie.