kategoria: Ciekawostki   dodane: 21/11/2022
Jeszcze kilka lat temu czarny piątek był tylko ciekawostką, o której słyszało się zza oceanu. Dzisiaj jednak jest to dzień świętowany w całej Polsce. Black Friday większości kojarzy się z długimi na wiele metrów kolejkami, tłumami między sklepowymi półkami oraz ogromnymi przecenami w sklepach. Niewiele osób jednak jest świadomych, skąd wywodzi się coroczna tradycja wyprzedażowa oraz jaka jest jej prawdziwa historia.

Czym właściwie jest Black Friday?

Black Friday, w Polsce nazywany również czarnym piątkiem, jest świętem nieoficjalnie rozpoczynającym okres bożonarodzeniowy. Zwyczaj ten oryginalnie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i obchodzony jest w piątek zaraz po Święcie Dziękczynienia. Jednakże nie jest to stałe święto. Nie ma konkretnej daty, która określałaby dzień odbywania się Black Friday. Zawsze jest to jednak ostatni piątek listopada. 

Black Friday jest świętem, które zdecydowanej większości kojarzy się z dużymi promocjami. Ze względu na to, iż tradycja czarnego piątku w Polsce się dopiero rozwija, przeceny produktów nie osiągają takich dużych wartości, jak te z kraju jego pochodzenia. W Stanach Zjednoczonych zniżki są w stanie osiągnąć nawet -90% ceny oryginalnej. 

Innym aspektem, który zasadniczo uatrakcyjnia ideę Black Friday, jest to, że wydarzenie to dzieli tylko 4 tygodnie od Świąt Bożego Narodzenia. Stwarza to idealną okazję do zaopatrzenia się w prezenty świąteczne w bardzo okazyjnych cenach. 

Zarys historyczny Black Friday

Aby wiedzieć, na co przygotować się w Black Friday 2022, warto znać pochodzenie tego popularnego święta. 

Kluczowym momentem w historii czarnego piątku jest początek XX wieku. To właśnie w tym okresie masowo otwierające się sklepy, centra handlowe i dynamiczny rozwój handlu mocno wpłynęły na zwyczaje zakupowe wszystkich ludzi. Zmiana ta dotknęła szczególnie osoby zamieszkujące większe miasta. 

Stany Zjednoczone przez wiele lat wykształciły tradycję robienia dodatkowego dnia wolnego po Święcie Dziękczynienia. Branie dodatkowego, czterodniowego, urlopu wiązało się głównie z rozpoczynaniem zakupów świątecznych.  

Termin „czarny piątek” po raz pierwszy pojawił się w magazynie Plant Management and Maintenance w listopadzie 1951 roku. Jednakże, sam termin czekał aż do lat 80., aby zaczęto używać go w celu komercyjnym. W tamtym okresie zaczął się on pojawiać coraz częściej w gazetach i czasopismach, oznaczając dzień, w którym sklepy były w stanie odnotować bardzo duże zyski. Od tamtej pory święto to zaczęło stawać się coraz bardziej popularne na całym świecie.

Popularność Black Friday

Black Friday w 2022 przypada 25 listopada. Święto to stało się tak popularne, że wyewoluowało aż do Black Week lub Black Weeks, czyli całego tygodnia lub nawet tygodni kuszących zniżek. Konsumenci przez ten czas zachęcani są różnorodnymi rabatami, zarówno w sklepach online, jak i tych stacjonarnych. Nadchodzący dzień świetnych ofert i okazji tworzy świetną sposobność na zakupienie nowego sprzętu, gier planszowych, książek, ubrań czy wyposażenia domowego dla siebie lub najbliższych.

Najbardziej atrakcyjnymi ofertami podczas czarnego piątku są zdecydowanie te na sprzęt elektroniczny taki jak telewizory, soundbary, smartfony, smartwatche, komputery stacjonarne i przenośne, sprzęt AGD czy urządzenia do gamingu. Jest to bowiem idealna okazja na upolowanie wymarzonego, uprzednio drogiego urządzenia w zaskakująco niskiej cenie. Dzięki rabatom obowiązującym w Black Friday można realnie zaoszczędzić i znaleźć naprawdę dobre okazje.

Jednakże, należy pamiętać, aby każdy zakup przemyśleć bardzo dokładnie. Powinno zachować się ostrożność i czujność ze względu na to, że niektórzy sprzedawcy mogą uciekać się do nieuczciwych praktyk w celu zwiększenia swoich zysków. 

Dlatego też przed każdym zakupem trzeba sprawdzać, czy przy cenie produktu nie ma żadnych dodatkowych, mikroskopijnych gwiazdek lub czy cena nie została sztucznie obniżona. Z zachowaniem odpowiedniego podejścia z pewnością każdemu konsumentowi uda się upolować ciekawe zdobycze takie jak odkurzacze, pralki lub suszarki.