kategoria: Ciekawostki   dodane: 11/10/2021
Praca biurowa ma swoje blaski i cienie. Możliwości, jakie daje praca przy komputerze, są wprawdzie nieocenione. Niemniej należy pamiętać także o tym, że spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej ma destrukcyjny wpływ na cały organizm. Przekłada się również na spadek koncentracji i poziomu kreatywności. Nasuwa się zatem pytanie: jak zapobiec takiej sytuacji i co zrobić, by praca biurowa była nie tylko satysfakcjonująca, ale i zdrowa? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Meble do biura – jakie powinny być?

 

Niezależnie od tego, czy miejscem pracy jest siedziba firmy, czy domowe biuro – najistotniejszym elementem wyposażenia miejsca pracy są meble biurowe. Przede wszystkim zaś – biurka i krzesła obrotowe. Jednakże czy tradycyjne dobrze nam znane meble bez możliwości regulacji mogą zapewnić pełen komfort pracy? Niestety nie.

 

Dobrej jakości meble biurowe (ajprodukty.pl) powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Oznacza to, że biurko powinno być wyposażone w system regulacji wysokości. Najlepiej, by dawało możliwość pracy zarówno na siedząco, jak i na stojąco. Jeśli zaś chodzi o krzesła biurowe, to opcji jest naprawdę wiele. Począwszy od ergonomicznych krzeseł z oparciem aż po innowacyjne stołki balansujące, krzesła siodłowe, piłki balansujące. Krótko mówiąc – dobre meble do biura muszą mieć możliwość regulacji, dopasowania się do konkretnego użytkownika, a co za tym idzie dawać możliwość częstej zmiany pozycji. Przy tym powinny cechować się ponadczasowym designem, który będzie bazą całej aranżacji. Nie można zapomnieć o funkcjonalności, gdyż meble służą także dobrej organizacji przestrzeni – ważne są pojemne regały na dokumenty, szafki, szafy, komody.

 

Ergonomiczne i funkcjonalne meble – dlaczego są tak ważne?

 

Warto wyjaśnić, dlaczego ergonomiczne i funkcjonalne meble są tak ważne dla komfortu pracy, a w dalszej perspektywie także dla zdrowia. Specjaliści przestrzegają przed wielogodzinnym trybem pracy w pozycji siedzącej. Biorąc pod uwagę jedynie aspekt fizyczny – cierpi na tym układ szkieletowy (przede wszystkim kręgosłup, ale także szyja, nadgarstki, lędźwie), układ krążenia (można to zaobserwować po tym, że puchną nam kostki). Cierpi także wzrok, gdyż siedząc właściwie bez ruchu nieustannie patrzymy w jeden obszar, nie odrywając wzroku od monitora. Dodatkowo praca siedząca bez możliwości zmiany pozycji negatywnie wpływa na samopoczucie, trudniej skupić się na zadaniach (szczególnie tych, które wymagają kreatywności), spada produktywność pracownika, w dalszej perspektywie może nawet dojść do wypalenia zawodowego.

 

Wybierz meble biurowe i ciesz się komfortem pracy

 

Ergonomiczne i funkcjonalne meble mogą odmienić komfort i jakość pracy. Potwierdzają to klienci, którzy niegdyś sceptycznie nastawieni do tego typu innowacji, dziś cieszą się zdrowym i pełnym energii zespołem pracowników, a także sami odczuwają dużą zmianę. Dlaczego? Regulowane krzesło, a tym bardziej piłka lub stołek balansujący, wymuszają obranie prawidłowej pozycji. Pozwalają także nieustannie zmieniać pozycję i być w ruchu. Podobnie rzecz ma się z regulowanym biurkiem – podniesione wyżej może służyć jako biurko do pracy na stojąco, obniżone można używać podczas siedzącej pracy.

 

Ponadto trzeba pamiętać, że biurko zawsze należy dopasować wysokością do wzrostu i postury użytkownika. Tak dobrane meble zapewnią wygodę, komfort, odpowiednią pozycję kręgosłupa, a ponadto umożliwią zmiany pozycji, a wszystko to przekłada się na efektywność i produktywność pracownika.

 

Tak naprawdę pracownik powinien mieć możliwość zmiany pozycji zawsze, kiedy odczuje taką potrzebę. Tryb pracy powinien być zmienny – raz stojący, raz siedzący. Świetnym rozwiązaniem są piłki balansujące czy stołki balansujące, które zapewniają aktywne siedzenie. Ciało jest w zasadzie w ciągłym ruchu. Działają mięśnie głębokie, które odpowiadają za prawidłową postawę i podparcie kręgosłupa. Można powiedzieć, że praca na tego typu siedziskach to także ćwiczenie dla mięśni i układu szkieletowego. Stymulacja, jaką zapewnia ruch, ma wpływ na krążenie. Dobre krążenie z kolei wpływa na jasność myślenia.

 

Meble biurowe – pomysły na aranżacje wnętrz

 

Ergonomia, funkcjonalność i wygoda użytkowania to niezwykle ważne cechy. Nie mniej istotny jest jednak design. Wszyscy mamy różne preferencje i upodobania. Jedni wolą minimalistyczne wnętrza z jak najmniejszą liczbą akcesoriów, inni stawiają na klimatyczne dekoracje, które podkreślą charakter wnętrza czy poinformują odwiedzających biuro klientów o rodzaju działalności. Jeszcze inni stawiają na eleganckie wyposażenie z nutą luksusu. Jak zatem urządzić biuro lub gabinet?

Popularnym dziś rozwiązaniem w przestrzeniach biurowych jest tzw. open office, czyli otwarta przestrzeń. Dla pełnego komfortu pracy ważne jednak, aby poszczególne stanowiska nieco od siebie oddzielić – sprawdzą się tu ścianki wygłuszające. Oprócz ergonomicznych mebli, regulowanych biurek oraz krzeseł, stołków i piłek balansujących, z pewnością niezbędne będą szafy i regały na dokumenty. Ważne, by ustawić je w taki sposób, żeby pracownicy mieli do nich swobodny dostęp.

 

Jak w pełni zadbać o zdrowie, pracując przy biurku?

 

Ergonomiczne meble to już więcej niż połowa sukcesu. Każdy, kto „przesiądzie” się ze standardowego stanowiska pracy na dobrej jakości krzesło lub stołek i zacznie pracować przy regulowanym biurku, nie planuje wracać do dawnych przyzwyczajeń. Jednakże czy można zrobić coś więcej, by zadbać o swoje zdrowie i kondycję? Przede wszystkim warto robić sobie przerwy w regularnych odstępach czasu (aby kontrolować czas, można ściągnąć na telefon aplikacje, przypominające o rozpoczęciu pracy i konieczności zrobienia przerwy). Ważna jest tak prozaiczna sprawa, jak nawadnianie organizmu. W czasie przerwy dobrze jest wykonać kilka ćwiczeń oraz napić się wody.

 

Ponadto warto ćwiczyć także oczy, co kilkanaście minut skierowując wzrok w inny punkt. Pozycję należy zaś zmieniać tak często, jak zajdzie potrzeba. Wszystkie te działania z pewnością poprawią komfort pracy, a co za tym idzie zwiększą produktywność, efektywność, podniosą poziom kreatywności i zapewnią energię do pracy. A o to przecież chodzi – nie tylko pracodawcom, ale i samym pracownikom.