kategoria: Ciekawostki   dodane: 29/04/2020
Nie tylko na wyjazd, długie jesienne i zimowe wieczory rodzinne czy przyjacielskie spotkania. Planszówki zarówno te, które towarzyszą nam od pokoleń, jak i zupełnie nowe propozycje, które producenci wypuszczają na rynek, sprawiają, że można spędzić czas z dala od komputerów i smartfonów, a zdrowa rywalizacja, świetna zabawa, a także nauka to najlepsza rekomendacja różnego rodzaju gier. Może też właśnie dlatego są modele, które towarzyszą kolejnym pokoleniom, a aukcjach często pojawiają się jako przedmioty używane. Z drugiej strony sklepy oferują również kolejne edycje kultowych gier.
  1. Idealny przepis na rodzinny czas

  2. Jak walczyć z nudą?

  3. Od kiedy grać?

  4. Wychowawcza moc

 

Idealny przepis na rodzinny czas

Po planszówki chętnie sięgamy szczególnie jesienią i zimą, gdy wieczory są długie, a pogoda nie zachęca do wyjścia na zewnątrz. W efekcie atrakcyjne fabuły mogą zainteresować także dzieci, a to idealny przepis na wspólne aktywności, które bardzo często ograniczają się do przestrzeni stołu, ale to wcale nie przeszkadza, by godzinami nie móc oderwać się od rozgrywki. Planszówki są najlepszym lekarstwem na nudę i doskonałą alternatywa dla telefonów i telewizorów. A przede wszystkim najlepszym sposobem na wielopokoleniową integrację. Okazuje się, że można zająć dziecko, a przy okazji świetnie się bawić. Wystarczy czasem przejrzeć ogłoszenia lokalne, by znaleźć niezwykle ciekawe propozycje, które uzupełnią domową biblioteczkę gier.

 

Jak walczyć z nudą?

Być może to właśnie planszówki są tym rodzajem aktywności, który najmocniej angażuje całe rodziny lub grupy znajomych. Kolejne rewanże, emocjonujące rozgrywki  i przemyślane strategie stają się oczywiście punktem wyjścia do rozmów o życiu. A jeśli nie wierzysz, to sprawdź na stronie, jakie atrakcyjne gry ma na przykład portal z ogłoszeniami lokalnymi. Poza tym to bardzo ciekawa lekcja, u której podstaw leży świetna zabawa, a to najbardziej ceniona metoda nie tylko przez pedagogów czy psychologów, ale również przez dzieci i rodziców. W ten sposób można poznać zwierzęta, historię, budowę ciała ludzkiego czy też podstawy ekonomii. Z drugiej strony to niezwykła lekcja strategii, zawierania sojuszy, wygrywania i przegrywania. A to nie zawsze jest proste i przyjemne. Poza tym planszówki uczą koncentracji oraz czytania ze zrozumieniem. Ćwiczą logiczne myślenie i refleks, a to się przyda nie tylko w szkole, ale również i w życiu.

 

Od kiedy grać?

Oczywiście gra planszowa powinna być dopasowana do wieku i możliwości graczy, by zachęcać, a nie zrażać do tego typu aktywności. Wiele propozycji będzie doskonałych już dla trzylatków, które bez problemu zrozumieją zasady gry i będą umiały się do nich dostosować. Warto dopasować oczywiście planszówkę do zainteresowań maluszków. Kuszą na przykład motywy dinozaurów, księżniczek czy też chociażby kultowa propozycja grzybobranie. Z pewnością ogłoszenia są świetnym miejsce, by kupić używaną  grę, z której inne dziecko wyrosło. Sam zobaczysz, jak szybko twój maluch będzie chciał sięgać po coraz bardziej skomplikowane fabuły.  Warto pamiętać o tym, że choć planszówka ma być zrozumiała dla najmłodszego gracza, to powinna być interesująca dla wszystkich. Tylko wtedy taka zabawa przyniesie wszystkim prawdziwą radość.

 

Wychowawcza moc

Niewątpliwie planszówki rozbudzają zainteresowanie światem i sprawiają, że nauka jest przyjemniejsza. To doskonała lekcja matematyki czy geografii. Zresztą bez problemu znajdziemy tematyczne rozgrywki na każdy temat. Taka gra może być świetny pomysłem na prezent, a także doskonałym pretekstem, by zaszczepić w dziecku pasję. Rewelacyjnie prezentują się na przykład propozycje historyczne, które mogą przenieść na przykład w czasy średniowiecza, wielkich zamków oraz odważnych rycerzy. Z drugiej strony pojawiają się niezwykle atrakcyjne produkty nawiązujące do tak modnych filmów czy książek fantasy. A to rewelacyjnie rozwija spojrzenie na świat. Poza tą warstwą nieco edukacyjną planszówki to również rewelacyjny bufor dla emocji. Uczą kontroli, a z drugiej strony zasad. Wszak przy planszy wszyscy są równi i każdy może wygrać, tak samo jak każdy może przegrać. W efekcie nie zawsze najlepsza strategia czy też wiedza są gwarancją sukcesu. Czasem w grze trzeba mieć szczęście lub też zawierać dobre sojusze. Niemniej jednak gry są idealną lekcją przegrywania i wygrywania, choć to pierwsze może być oczywiście trudne. Dlatego właśnie planszowi są hitem urlopów, rodzinnych spotkań, świąt oraz imprez towarzyskich. A zazwyczaj jest nawet tak, że zdecydowanie więcej jest chętnych do gry niż miejsc. Poza propozycjami, które są odpowiednie dla dzieci i młodzieży na rynku znaleźć można szereg gier dla dorosłych, dzięki którym można spędzić czas na świetnej zabawie, ćwiczyć refleks, a czasem także lepiej się poznać. Oczywiście brakuje również propozycji dla dwojga, które mogą urozmaicić wspólne wieczory.

 

Planszówki dedykowane są osobom w każdym wieku, a ich ponadczasowy charakter sprawia, że wraca się do konkretnych rozgrywek nawet po latach i one w dalszym ciągu bawią i uczą. Poza tym planszówki są ekologiczne, trwałe i mają niezwykle interesujące wzornictwo. I dlatego właśnie tak chętnie kupujemy nowe i używane propozycje.