kategoria: Ciekawostki   dodane: 24/10/2022
Origami wytwarzane jest z papieru. Najczęściej wykonują je najmłodsi, jeszcze nie znając nawet tej fachowej nazwy. Momentami bywa to skomplikowane, więc warto wiedzieć, jak się do tego zabrać od samego początku.

Jakie są rodzaje origami?

 

Można wyróżnić przede wszystkim dwa rodzaje origami – klasyczne oraz modułowe. Klasyczne może powstać już nawet z jednej kartki, niezależnie od jej wielkości. Trzeba jednak pamiętać, że musi być ona kwadratowa i nie wolną jej ani ciąć ani w żaden sposób ozdabiać. Może przybrać wtedy różne kształty – przeważnie wykonują to dzieci, więc kreują je na wzór zwierząt. Dorośli natomiast poszukują ciekawszych form.

 

Drugim rodzajem jest origami modułowe. To natomiast wymaga trochę więcej doświadczenia oraz materiału. Potrzeba do tego co najmniej dwóch karteczek, które mocowane są za pomocą kleju. Można również połączyć je bez niego. Trzeba wtedy pozaginać ich fragmenty i odpowiednio je na siebie nałożyć.

 

W jaki sposób się przygotować?

 

Przede wszystkim, aby się do tego zabrać, trzeba się opanować, wyciszyć i przygotować dużo cierpliwości, która z pewnością pomoże w składaniu kartek papieru. Należy również zaopatrzyć się w odpowiednie materiały, jakimi są: klej, arkusze papieru oraz nożyczki. Przed rozpoczęciem origami warto obejrzeć kilka poradników w tym temacie, a dzięki temu bardziej będzie można zrozumieć proces powstawania origami.

 

Co wykonać jako pierwsze?

 

Na samym początku najlepiej wybierać łatwe wzory, dzięki czemu zapał do tego hobby będzie dłuższy, a osoba to wykonująca nie zniechęci się tak szybko. Mogą to być kwiaty, zwierzęta czy różne przedmioty w wielu kolorach. Wszystko zależy od wyobraźni twórcy oraz od tego, dla kogo będzie to ewentualnie podarowane. Bardziej skomplikowane figury można zaczynać dopiero wtedy, gdy opanuje się origami klasyczne. Efekt będzie powalający, a całemu procesowi będzie towarzyszyła niepowtarzalna radość.

 

Ile czasu to zajmuje?

 

Jeśli chodzi o czas wykonywania podstawowego origami jest on uzależniony od poziomu, który wybierzemy. Najprostsze formy mogą zająć kilka minut, ale niektóre są tak skomplikowane, że ich utworzenie może potrwać nawet kilka dni. Wszystko zależy także od liczby elementów, składających się na figurę, jaką chcemy osiągnąć. Z pewnością, origami klasyczne jest mniej czasochłonne i wymaga mniej zdolności manualnych niż modułowe, dla którego trzeba poświęcić zdecydowanie energii.

 

Origami jako prezent

 

Origami może być stworzone z wielu powodów. Może się nadawać m. in. na prezent dla kogoś bliskiego lub znajomego. Aby je dobrze dopasować, przed jego wykonaniem warto się dowiedzieć, co dana osoba lubi i czym ewentualnie się zajmuje, dzięki czemu można ją bardzo pozytywnie zaskoczyć. Tego typu rękodzieło zawsze sprawia dużo radości osobie wykonującej oraz tej, która otrzymuje prezent.

 

Robienie origami jest głównie indywidualnym hobby, ale może się również okazać sposobem na zarobek. Wiele instytucji jest zainteresowanych tego typu dekoracjami i uważa się, że to właśnie one w piękny sposób ozdabiają wnętrza.