kategoria: Ciekawostki   dodane: 31/05/2022
Sen jest czasem na regenerację organizmu, bez którego będziemy czuć się coraz bardziej zmęczeni i niezdolni do prawidłowego funkcjonowania. Aby czas ten był w pełni wartościowy, bardzo ważny jest dobór odpowiedniego łóżka, na którym znajdzie się dostosowany materac. Dlaczego warto postawić na łóżka drewniane i które drewno sprawdzi się tu najlepiej?

Łóżko drewniane – dlaczego warto?

Drewno jest materiałem, które jest najdłużej i wciąż najczęściej stosowaną opcją do budowy łóżek. Wszystko to dzięki jego właściwościom, które pozwalają na zbudowanie solidnych stelaży, wezgłowia i nóżek. Co wyróżnia go spośród innych materiałów?

  • Trwałość na lata – wytrzymałość drewna jest jego podstawowym atutem. Poradzi sobie z wieloma potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi, zapewniając możliwość użytkowania przez wiele lat.
  • Możliwość personalizacji – kształtowanie drewna jest stosunkowo proste, przez co każde łóżko może zostać dostosowane do potrzeb właściciela, co jest niewątpliwą zaletą.
  • Łatwość czyszczenia – konserwacja nie wymaga od użytkownika wiele, gdyż drewno nie jest podatne na zabrudzenia.

Jak widać, łóżko drewniane jest prostym sposobem na zapewnienie sobie wygody i komfortu na długie lata. Jak jednak wpływa na to wybór danego drewna? Warto się temu przyjrzeć.

Jak można podzielić drewno?

Na początku warto sobie zdać sprawę, że rodzajów drewna jest bardzo wiele. Dlatego warto skupić się głównie na tych, które są ogólnodostępne i często wykorzystywane w tworzeniu ram łóżek. Tutaj można spotkać się z prostym, ale bardzo przydatnym podziałem na miękkie i twarde opcje.

Materiały, które zaliczane są do opcji miękkiej to przede wszystkim drewna sosnowe i olchowe. Charakteryzują się one świetnymi możliwościami personalizacji, przez co można tworzyć z nich przeróżne kształty – nic więc dziwnego, że znalazły sobie zastosowanie w bajkowych sypialniach dzieci. Niestety, są jednocześnie dość niewytrzymałe, a przez to podatne na zarysowania oraz wgniecenia. Łatwo w tym przypadku również o wypaczanie, pęcznienie i kurczenie się drewna. 

Mówiąc o opcjach twardych, można spotkać się z drewnem dębowym i bukowym. Materiały te są droższe niż ich miękcy poprzednicy, jednak w zamian otrzymujemy niezwykle trwałe ramy łóżka. Materiały te będą odporne na wszystkie z podanych wcześniej możliwości, pozwalając na korzystanie z nich przez lata. 

Które drewno wybrać?

Wiele zależy od koncepcji samego pokoju – mowa nie o samym feng shui, a raczej przeznaczeniu danego pomieszczenia. Jak już zostało wspomniane, niektóre drewna są łatwiejsze do obróbki, przez co można z nich stworzyć bardziej abstrakcyjne twory, które świetnie nadadzą się do pokojów dziecięcych. Ich niższa cena też jest tu ważna, gdyż dziecko szybko rośnie i bardzo szybko będzie potrzebować szerszej ramy.

Dąb jest opcją bardzo trudną w obróbce, która w końcowym efekcie jest wciąż stosunkowo toporna. Nie jest to wada, a raczej cecha, która pozwala na użytkowania ich w stylach surowych i rustykalnych. Drewno bukowe jest za to dość jasne, przez co często wpisuje się idealnie w wystroje skandynawskie. 

Warto pamiętać, że samo łóżko, choć ważne z punktu wytrzymałości, nie wystarczy do odpowiedniego snu. Odpowiednie materace w Kielcach będą tutaj podstawą zdrowego snu. Warto postawić na produkty zaufanych marek, które zdobyły już niejeden certyfikat. Opcją idealną będą produkty marki Hilding.