kategoria: Ciekawostki   dodane: 19/08/2021
Zielona przestrzeń przynależąca do domu czy mieszkania jest niezwykle ważna dla dobrego samopoczucia mieszkańców. Odpowiednia aranżacja ogrodu, tarasu i balkonu to rzecz, do której wagę przykłada coraz większa grupa osób. Nowe mieszkania dostępne na rynku często charakteryzują się niewielkim metrażem dodatkowych powierzchni. Z tego powodu coraz popularniejsze staje się projektowanie ogrodów na dachu. Jest to praktyczne rozwiązanie pozwalające na zaoszczędzenie dużej ilości miejsca. Jakie pomysły warto wykorzystać podczas tworzenia zielonej przestrzeni tego rodzaju?

1. Ekstensywny ogród na dachu

 

Jednym z często stosowanych rozwiązań jest stworzenie na dachu ogrodu w typie ekstensywnym. Jego zadaniem jest jedynie pełnienie funkcji dekoracyjnej. Jest to stosunkowo niedrogie rozwiązanie. Całość konstrukcji jest lekka, nie nadwyręża szkieletu budynku. Utrzymanie roślin - jeżeli są one odpowiednio dobrane - jest stosunkowo proste i nie wymaga dużych nakładów czasowych. Generalnie w ogrodach tego typu stosuje się rośliny mało wymagające - odporne na mróz i niewymagające częstego nawadniania. 

 

2. Intensywny ogród na dachu

 

Intensywny ogród na dachu to rozwiązanie zdecydowanie lepsze dla osób, którym zależy na funkcjonalności przestrzeni zielonej. Taki rodzaj konstrukcji umożliwia wstawienie do ogrodu mebli i rozkoszowanie się wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Jest to jednak przedsięwzięcie wymagające zarówno czasowo, jak i finansowo. Główną trudnością podnoszącą cenę jest konieczność położenia zdecydowanie grubszej warstwy podłoża. Jest ona cięższa i stwarza więcej komplikacji. 

 

3. Przestrzeń wypoczynkowa

 

Większość osób decydujących się na zbudowanie ogrodu na dachu decyduje się również na zakup odpowiednio dobranych mebli ogrodowych. Przestrzeń zielona, która jest użytkowa i funkcjonalna znacząco podnosi komfort codziennego funkcjonowania. Bardzo ważne jest to, aby zakupione meble były dobre jakościowo, wykonane z wytrzymałych materiałów. Warto postawić na sprawdzone rozwiązania renomowanych firm z ugruntowaną pozycją na rynku. Dzięki temu zakupiony ekwipunek będzie odporny na warunki atmosferyczne, co szczególnie docenimy przy zakupie nowych mieszkań.

 

4. Rośliny, które dobrze sprawdzą się w ogrodzie na dachu

 

Jakie rośliny warto wybrać podczas projektowania ogrodu na dachu? Przede wszystkim - aby użytkowanie przestrzeni było przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem, warto zdecydować się na roślinność, która nie jest zbyt wymagająca. Lawenda, goździki, sosna górska, kosodrzewina i wszelkiego rodzaju mchy to rośliny, które doskonale poradzą sobie nawet w trudnych warunkach. 

 

5. Ogród warzywny na dachu

 

Na dachu można także zbudować ogród warzywny. Trend o nazwie "urban farming" staje się coraz bardziej popularny na całym świecie i powoli dociera również do Polski. Jest to koncepcja zakładająca uprawę warzyw i owoców na niezagospodarowanych stropach budynków miejskich. Dachowy ogród warzywny może być źródłem doskonałej jakości roślin, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane w kuchni do przygotowania ulubionych potraw. 

 

6. Ogród zimowy

 

Zastosowanie architektury ogrodowej w formie oranżerii to świetny pomysł na poszerzenie przestrzeni mieszkalnej. Można cieszyć się roślinnością nie tylko w sezonie letnim, ale także jesienią i zimą. Ogród zimowy znacząco też podnosi walory estetyczne samego budynku. Stała temperatura i wilgotność wpływa bardzo korzystnie na stan posiadanych roślin.