kategoria: Ciekawostki   dodane: 15/01/2021
Przygotowanie śniadania, zwłaszcza dla większej ilości domowników, niejednokrotnie potrafi przyprawić o prawdziwy ból głowy. Starając się wymyślić wyjątkowe dania, często kierujemy się w stronę skomplikowanych przepisów, podczas gdy wręcz idealne rozwiązanie czeka na nas w zasięgu dłoni. Jest nim opiekacz do kanapek, który daleko wyprzedza możliwości spokrewnionego mu tostera...

 

  1. Opiekacze i ich możliwości.

  2. Kluczowe kwestie.

  3. Opiekacze dla kanapek różnych rozmiarów.

  4. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

 

W kuchniach praktycznie całego świata opiekacze odgrywają ważną rolę. Są idealnym urozmaiceniem każdego przyjęcia, śniadania czy kolacji; dzięki nim możemy przygotować kanapki w wersji na ciepło zaledwie w kilka minut, co docenią szczególnie osoby zabiegane, które na gotowanie nie poświęcają wiele czasu. Jednakże, zanim przystąpimy do wyboru konkretnego modelu, warto poznać ich dokładne specyfikacje, co pozwoli nam zakupić opiekacz perfekcyjnie skrojony pod nasze indywidualne potrzeby.

 

 

Opiekacze i ich możliwości

 

Jeszcze do niedawna to toster pełnił rolę urządzenia najczęściej używanego jako urozmaicenie domowych posiłków. Jednakże jego minusem jest podgrzewanie jedynie samego chleba, podczas gdy resztę przygotowujemy oddzielnie. Inaczej to wygląda w przypadku opiekaczy, do których wkładamy całą kanapkę. Otrzymany w skutek podgrzania sandwicz należy do jednych z najsmaczniejszych dań zaserwowanych w tak krótkim czasie – i to od nas zależy, jak wielu dodatków użyjemy. Co jednak ważne, urządzenia te pozwalają na znacznie więcej. Wybierając modele od jakościowych producentów, udostępniona zostanie nam możliwość wymiany płyt grzejnych dzięki czemu opiekacz stanie się gofrownicą czy nawet elektrycznym grillem. Co więcej, szukając modeli z wymiennymi płytami, warto zwrócić uwagę, żeby były one pokryte powłoką zapobiegającą przywieraniu. Dzięki temu nie będziemy mieli żadnych problemów z czyszczeniem sprzętu po zakończonej pracy, a i samo wyciąganie gotowych kanapek będzie szybkie i przyjemne.

 

 

Kluczowe kwestie

 

Oprócz możliwości wymiennych płyt grzejnych istnieje jeszcze kilka ważnych elementów opiekaczy, na które musimy zwrócić szczególną uwagę. Pierwszą z nich jest zapewne moc – to od niej zależy, jak szybko sandwicz będzie gotowy, ale i jak wiele prądu zostanie przy tym pobrane. Zdecydowanie najpopularniejszymi modelami są te o mocy 700-800 W. Dodatkowo pomocna może się okazać ręczna regulacja mocy, dopasowując ją indywidualnie do danej kanapki.

W związku z tym, że opiekacz szybko podgrzewa, musimy zdawać sobie sprawę, że on sam także jest bardzo gorący. Dlatego też zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i zminimalizujmy ryzyko poparzenia. W tym pomorze uchwyt, który bezwzględnie musi być termoizolacyjny. Co więcej, nóżki, na których stoi urządzenie, powinny być wykonane z materiału antypoślizgowego. Zwieńczeniem bezpiecznego użytkowania jest na pewno zabezpieczenie przed przegrzaniem, które wpłynie również na samą żywotność opiekaczy.

 

Opiekacze dla kanapek różnych rozmiarów

 

Wiele osób lubuje się w przygotowaniu wielowarstwowych kanapek. Opiekając takowe, możemy otrzymać naprawdę wyjątkowy posiłek. Miejmy jednak świadomość, że opiekacze słabej jakości mogą sobie nie poradzić z ich wielkością i po prostu pęknąć przy zawiasach lub w różnych miejscach obudowy (zwłaszcza, jeśli jest plastikowa: bardzo szybko się odkształci). Chcąc uniknąć takiej sytuacji i móc w pełni cieszyć się z każdej kanapki, wybierzmy model ze specjalnymi, dużymi zawiasami. Co więcej, warto zwrócić uwagę, czy są elastyczne – im więcej swobody ruchowej pozostawią, tym większa pewność, że całość będzie mogła nam służyć przez naprawdę długi czas przy jednoczesnym minimalnym prawdopodobieństwie zniszczenia. Jest to więc jeden z głównych powodów, dla których powinniśmy wybierać sprzęt jedynie od profesjonalnych producentów, jak np. opiekacze tefal, gdyż otrzymamy prawdziwą gwarancję, że zostały one stworzone z myślą o pełnym zadowoleniu klienta.

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

 

Sumując wszystkie wytyczne opisane powyżej, możemy zająć się dodatkowymi udogodnieniami, które również opiekacze mogą nam zapewnić. Pamiętając, że dla dziecka każdy posiłek może być prawdziwą przygodą i zabawą, na pewno dobrym pomysłem będzie wybranie modelu z niecodziennym, oryginalnym kształtem płytek grzejnych. Tradycyjne płytki są w kształcie prostokąta dzielącego kanapkę na dwa trójkąty – dodając do tego wytłoczony wzór z ulubionej bajki naszego dziecka, uśmiechy na twarzach przy każdym takim śniadaniu są rzeczą pewną.

 

Nie zapominajmy także o przechowywaniu opiekacza. Z reguły ustawione poziomo zajmują niemało miejsca, dlatego też wybierzmy taki, który po zakończonej pracy, może być ułożony pionowo, z powodzeniem mieszcząc się na półce wśród innych urządzeń. Nieodzowne okaże się również wyznaczone miejsce do zwinięcia kabla (w innym wypadku stale będzie się pałętał po szafkach, jednocześnie narażając się na uszkodzenie i niebezpieczną awarię).