Szukaj w pomocyWpisz szukane zagadnienie, np.: serwer DNS
Nie wiesz czego szukać?

Przejrzyj pełną listę FAQ »

Opóźnienia serwerów DNS


1) Z czego wynikają opóźnienia w serwerach DNS?


Opóźnienia serwerów DNS wynikają z faktu, że od momentu dokonania zmiany w konfiguracji domeny w macierzystym do momentu widoczności tych zmian "na całym świecie" może minąć pewna ilość czasu, na którą składa się kilka czynników, w tym m.in:

a) opóźnienia serwera DNS domeny - te serwery zarządzają daną domeną i opóźnienia tych serwerów są z reguły najmniejsze, zwykle zmiana wpisu jest widoczna bardzo szybko (np. w ciągu kilku/kilkunastu minut)

b) opóźnienia root serwerów - są to globalne serwery DNS, które gromadzą informację o domenach, które co jakiś czas odświeżają, "odpytując" serwery DNS domen, tutaj dodanie nowej reguły może być widoczna dość szybko, ale modyfikacja istniejących wartości może mieć opóźnienie nawet od kilku godzin do kilku dni.

c) opóźnienia serwerów DNS cache - są to najczęściej serwery dostawców internetowych, które gromadzą informację od domenach lokalnie, aby nie "zasypywać" ciągłymi zapytaniami root serwerów - oczywiście co jakiś czas "odpytują" root serwery ustawienia domen, ale proces odświeżania również może zajmować od kilku godzin do kilku dni i polityka w tym względzie zależy od danego dostawcy internetu.

2) Ile zatem może potrwać aktywowanie/odświeżenie usługi związanej z domeną?

Najczęściej zależy to od tego odstatniego elementu, czyli serwerów DNS cache Twojego dostawcy internetu. Najczęściej zmiany są widoczne już po kilkunastu minutach i nie przekraczają godziny, ale czasem efekty pewnych zmian są widoczne dopiero po kilku godzinach, a nawet następnego dnia. W skrajnych przypadkach może to potrwać nawet kilka dni.

3) Co zatem mam zrobić, gdy moja usługa pomimo kilku godzin nadal nie jest aktywna?

Po prostu czekać. Być może w tym wypadku usługa wymaga więcej czasu, zanim będzie widoczna "u Ciebie". Z naszej strony wszelkie zmiany domenowe są widoczne na naszych serwerach DNS już po kilku minutach, ale niestety nie zawsze duży wpływ na globalne root serwery, a praktycznie znikomy wpływ mamy na politykę i serwery DNS cache Twojego dostawcy internetowego.

Jeżeli jednak pomimo upłynięcia 48 godzin efekt zmian wciąż nie jest widoczny "u Ciebie" to skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta.

 

zobacz też inne opisy zagadnienień w kategorii Domeny »