Szukaj w pomocyWpisz szukane zagadnienie, np.: serwer DNS
Nie wiesz czego szukać?

Przejrzyj pełną listę FAQ »

Jak zarządzać rekordami w phpMyAdmin?


W zakładce Przeglądaj możemy obejrzeć zawartość aktualnej tabeli. Na ekranie ukaże się lista wszystkich rekordów wraz z wartościami wszystkich pól. Jest ona porcjowana: naraz pokazywane jest tylko 30, a do następnych stron przełączamy się za pomocą strzałek. Ikonki przy każdym rekordzie umożliwiają edycję danych lub jego usunięcie. Analogiczna przeglądarka ukaże nam się, gdy za pomocą zakładki SQL wykonamy zapytanie SELECT lub inne generujące jakąś listę wyników.

Zarówno edycja, jak i dodawanie nowego rekordu odbywa się w specjalnym edytorze pokazanym na screenie. Formularz składa się z pięciu kolumn:

  • Pole - nazwa pola
  • Typ - informacja o typie możliwych do przechowania danych
  • Funkcja - z tej listy możemy wybrać funkcję, przez jaką zostanie przepuszczona wartość wpisana w polu "Wartość". Uwaga: niektóre funkcje nie wymagają podawania żadnego dodatkowego parametru w tamtym polu (np. UNIX_TIMESTAMP() będący odpowiednikiem time() w PHP).
  • Null - jeśli pole zezwala, możemy tutaj zaznaczyć, że wstawiamy wartość NULL.
  • Wartość - dokładna wartość, jaką chcemy wstawić w wybrane pole.

Formularz dodawania umożliwia tworzenie do dwóch rekordów naraz. Uważaj, gdyż w przypadku tabel o dużej liczbie pól, phpMyAdmin wstawia co kilkanaście pasek z przyciskiem Wykonaj, jednak nie korzystaj z niego, lecz z przycisku znajdującego się pod całym formularzem. Inaczej zaakceptujesz tylko część wprowadzonych wartości, co może doprowadzić do nieprzewidywalnych zachowań.

Jeśli chcemy dodawać rekordy seryjnie, możemy z listy pod formularzem przy napisie "a następnie" wybrać "dodaj nowy rekord" zamiast "wróć". Spowoduje to, że po dodaniu rekordów z powrotem zostaniemy przeniesieni do formularza dodawania.

zobacz też inne opisy zagadnienień w kategorii Komponenty »