kategoria: Biznes i finanse   dodane: 04/05/2020
Ubezpieczenie auta jest jednym z kluczowych elementów, gdy decydujesz się na jego zakup. To także gwarancja bezpieczeństwa oraz pewne zaplecze finansowe. Na rynku istnieje wiele różnych wariantów ubezpieczeń komunikacyjnych. Każde z nich chroni przed innymi, niespodziewanymi wydarzeniami. Czym jest OC, AC, Assistance i NNW? W co najlepiej zainwestować? Oto przewodnik po świecie ubezpieczeń.

Poszczególnych pakietów ubezpieczeniowych, które oferują agenci, jest wiele. Istnieją jednak cztery podstawowe rodzaje ubezpieczeń, które powinien znać każdy kierowca. Czym się różnią?

 

OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

 

OC to ubezpieczenie, które bezwzględnie powinien wykupić każdy kierowca. Jest ono obowiązkowe, a za nieposiadanie go grożą kary. OC to ubezpieczenie, z którego, w razie wypadku, pobierane są środki na naprawę auta poszkodowanego. Oznacza to, że jeżeli dana osoba jest sprawcą kolizji, to z jej ubezpieczenia pokrywane są koszta naprawy samochodu ofiary. Odpowiedzialny za wypadek kierowca nie musi z własnej kieszeni płacić za szkody. Jednak ewentualne zniszczenia, które wskutek kolizji powstały w jego pojeździe, nie są finansowane przez OC. Sprawca opłaca ich naprawę samodzielnie.

 

W większości towarzystw ubezpieczeniowych, tak i w ofercie olsztyńskich ubezpieczeń komunikacyjnych, za bezszkodową jazdę można uzyskać zniżkę na OC. Jego cena waha się jednak w zależności od indywidualnych preferencji oraz oceny ryzyka przez ubezpieczyciela.

 

AC – auto casco

 

Auto casco jest ubezpieczeniem opcjonalnym. Chroni ono finansowo pojazd właściciela przed różnego rodzaju zdarzeniami. Mogą być to wypadki losowe, np. pożar lub kradzież, a także pokrycie finansowania szkód, wywołanych wskutek kolizji czy wypadku. W przeciwieństwie do OC, AC chroni również sprawcę wypadku. Pokrywa bowiem koszty naprawy pojazdu, nawet jeżeli wina za dany wypadek leży po stronie jego właściciela. W zależności od pakietu, auto casco może zawierać różne warianty pomocy finansowej dla kierowcy. Również jego cena waha się w zależności oraz danego pakietu.

 

Assistance

 

Jest to ubezpieczenie, dzięki któremu kierowca otrzymuje konkretną pomoc od ubezpieczyciela. W razie awarii samochodu lub jego kradzieży, osoba posiadająca Assistance otrzyma pojazd zastępczy. Istnieje wiele różnych wariantów tego ubezpieczenia. W niektórych opcjach pakiet może również uwzględniać organizację zastępczego noclegu, a także holowanie oraz naprawę auta.

 

NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

 

Ubezpieczenie to chroni nie tyle pojazd, co jego kierowcę oraz pasażerów. W razie wypadku wypłacane jest bowiem poszkodowanym odszkodowanie, które ma na celu, np. opłacenie rehabilitacji czy leczenia. Możliwe jest również wykupienie NNW, które będzie chroniło nie tylko zdrowie, ale również życie osób, poruszających się pojazdem. Wówczas, gdy główny żywiciel rodziny umrze w wyniku kolizji, bliskim wypłacane jest świadczenie pieniężne, które zapewni im dalszy byt. To, w jakich przypadkach chroni nas NNW oraz na jakiej wysokości fundusze możemy liczyć, ustalane jest indywidualnie z klientem.

 

Artykuł utworzony przy współpracy z - ubezpieczenia komunikacyjne olsztyn