kategoria: Biznes i finanse   dodane: 18/04/2024
W dzisiejszych mocno zdigitalizowanych czasach praktycznie każde przedsiębiorstwo bazuje w swoich procesach na szeroko rozumianej infrastrukturze informatycznej. Systemy, sprzęt, oprogramowanie, chmura obliczeniowa - wszystko to ułatwia nam pracę, ale także rodzi ryzyko związane z podwyższonymi kosztami, nieefektywnością i przede wszystkim zagrożeniami. W jaki sposób usługi informatyczne i audyt IT zwiększą bezpieczeństwo naszych zasobów cyfrowych?

Czym jest audyt infrastruktury IT?

By mieć pewność, że nasza firma realizuje swoje działania w oparciu o wydajną i stabilną infrastrukturę IT, niezbędne jest wykonanie kompleksowej diagnozy. Audyt IT, bo o takim procesie właśnie mówimy, to relatywnie nowy obszar, który ma za zadanie zweryfikować wszystkie aspekty naszej infrastruktury i ujawnić wszystkie mocne, ale przede wszystkim słabe strony, które odpowiadają za nieefektywność i zagrożenia płynące z rosnącego wykorzystania IT w firmie

Audyt infrastruktury informatycznej obejmuje przede wszystkim te aspekty, które stanowią najistotniejszy obszar działania firmy, ale dobrą praktyką jest wykonywanie kompleksowego audytu, który weryfikuje infrastrukturę sieci, danych, serwerów, portali, sprzętu i oprogramowania wykorzystywanego w firmie. Taka kontrola pozwoli na jasne stwierdzenie, czy firma działa w zgodzie z normami prawnymi i ogólnymi zasadami bezpieczeństwa. 

Komu zlecić audyt infrastruktury IT?

Nie ulega wątpliwości, że audyt infrastruktury IT powinien być wykonywany w każdej firmie, która chociażby w małym stopniu korzysta z nowoczesnych zdobyczy technologii. To podstawa, jeżeli chcemy, by procesy w firmie były realizowane efektywnie, tanio i bezpiecznie. Pozostaje więc pytanie - komu takie zadanie?

Odpowiedź jest jedna - ekspertom, którzy od lat wspierają firmy w zabezpieczaniu infrastruktury IT i w utrzymywaniu procesów zdigitalizowanych w optymalnej kondycji. Doskonałym rozwiązaniem jest zlecenie usług IT jednej firmie na zasadzie outsourcing it poznań. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że w ramach jednej współpracy klient nie tylko otrzyma pełne wsparcie IT od doświadczonych specjalistów, ale także będzie świadoma słabości własnych systemów informatycznych, co będzie efektem wstępnego audytu IT wykonanego przez firmę outsourcingową. 

Outsourcing IT uwzględniający audyt - najważniejsze korzyści 

W jaki sposób usługi informatyczne poznań i mieszczący się w ich zakresie audyt IT wpłynie na funkcjonowanie naszej firmy? Przede wszystkim otrzymamy pełne wsparcie w zakresie raportowania o nieścisłościach, zagrożeniach, lukach w bezpieczeństwie systemów i innych obszarach, które negatywnie wpływają na koszty i efektywność realizowania procesów biznesowych.

To punkt wyjścia współpracy, w ramach której firma odpowiedzialna za świadczenie usług IT będzie mogła zaproponować konkretne rozwiązania i wdrożyć je, zapewniając naszej firmie bezpieczeństwo i wydajność tych procesów, które bazują na szeroko pojętej infrastrukturze IT. To nie tylko komfort psychiczny dla właścicieli firmy - to bezpieczeństwo związane z tym, że żaden atak nie zrujnuje reputacji naszej firmy.