kategoria: Biznes i finanse   dodane: 06/05/2020
Obowiązkowa edukacja trwa co najmniej 12 lat. W tym okresie jako dzieci uczymy się wielu zagadnień, jednak tylko część z nich wykorzystujemy w dorosłym życiu. Przedmioty takie jak matematyka kształtują w nas przydatne umiejętności, np. liczenie. Dzięki lekcjom języka polskiego natomiast umiemy czytać oraz pisać. Jednak wielu rzeczy, z którymi mierzy się każdy dorosły, nie nauczono nas w szkole. Jakich? Oto 5 z nich.

Jak rozliczać podatki?

 

W momencie, gdy zostajesz osobą całkowicie samodzielną oraz pracującą, musisz zmierzyć się ze skomplikowanym zagadnieniem, jakim są podatki. W szkole ten temat co prawda jest poruszany, jednak lekcje wos-u czy podstaw przedsiębiorczości jedynie się po nim „ślizgają”. Być może wiemy jakie są rodzaje podatków, jednak to, jak je rozliczać, jest już zagadką. Tymczasem to bardzo ważne zagadnienie, gdyż dotyczy większości z nas. Jak rozliczyć PIT-11? Czy wiesz, że możesz odliczyć ulgę na dziecko? Jak wypełnić wniosek? Zderzając się z „podatkową rzeczywistością” po raz pierwszy, można się w niej pogubić. Wszystkiego musimy uczyć się na własną rękę, co nie zawsze się udaje. Tymczasem w 12-letniej edukacji na wiedzę o tym, jak rozliczać podatki, nie starcza czasu.

 

Ubezpieczenia – czym są i jak je wybrać?

 

Podobnie jak o podatkach, o ubezpieczeniach mamy z reguły bardzo mają wiedzę. Tymczasem niektóre z nich są obowiązkowe i dotyczą nas wszystkich. Na rynku ubezpieczeń w Olsztynie dostępnych jest wiele różnych ofert. Jednak w szkole nikt nie nauczył nas, że dodatkowe zabezpieczenie się od nieszczęśliwych wypadków czy kradzieży majątku jest istotne. Jak wynika ze statystyk, Polacy posiadają znikomą wiedzę na temat ubezpieczeń. Tymczasem dają one ważne zaplecze finansowe oraz spokój psychiczny. Czy wiesz jakie są rodzaje ubezpieczeń i przed czym chronią? Czym w ogóle jest polisa i ile kosztuje? Nie posiadając odpowiedniej wiedzy, musimy korzystać z usług agentów ubezpieczeniowych, których zadaniem jest doradzenie najbardziej odpowiedniej dla nas oferty.

 

Zarządzanie własnym budżetem

 

Świadome zarządzanie własnym budżetem to jedna z fundamentalnych umiejętności w „dorosłym życiu”. Jeżeli takiej wiedzy nie przekażą ci rodzice lub sami niezbyt dobrze radzą sobie z własnymi finansami, jesteś zdany jedynie na siebie. Tymczasem w szkole można by było poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej uwagi. Jak planować swoje wydatki? Co zrobić, aby zaoszczędzić? Na co warto przeznaczyć pieniądze, a w co lepiej nie inwestować? Dzięki takiej wiedzy, wiele osób nie popadłoby w długi, a ich pieniądze nie znikałyby „w tajemniczych okolicznościach”. Nauka tego, jak świadomie gospodarować własnym budżetem, w przypadku braku edukacji, niesie za sobą wiele nieprzemyślanych i błędnych decyzji finansowych. Z tego natomiast nie każdy wychodzi bez szwanku.

 

Jak szukać pracy?

 

Po okresie edukacji przychodzi czas na pracę. Przecież właśnie w tym celu przez lata się kształciliśmy. Jednak czy ktokolwiek powiedział nam, jak znaleźć pracę? W jaki sposób stworzyć interesujące CV? Gdzie zdobyć tak pożądane przez pracodawców doświadczenie? Zwykle nie wiemy, jak się do tego zabrać. Na rozmowę o pracę przychodzimy niestosownie ubrani lub w ogóle nie zostajemy na nią zaproszeni. Co jest nie tak? Odpowiedź na to pytanie często pozostaje zagadką. Oprócz tego, że szkoła nie mówi nam, jak znaleźć pracę, to nie przygotowuje również do samego „systemu pracy”. Dla wielu młodych pracowników, rozpoczęcie etatu to ogromne zderzenie z rzeczywistością. Nie wiedzą jak dochodzić własnych praw oraz jak negocjować swoje wynagrodzenie. Czy szkoła przygotowująca nas do późniejszej pracy, nie powinna faktycznie do niej przygotowywać?

 

Sprawdzone informacje

 

W dobie internetu w sieci roi się od nieprawdziwych informacji. Tymczasem to właśnie stamtąd czerpiemy wiedzę na temat otaczającego nas świata. Szkoła zachęca uczniów do posiłkowania się internetem w nauce, jednak nie pokazuje sposobu, w jaki należy z niego korzystać. Wielu z użytkowników sieci nie potrafi odróżnić prawdziwej informacji od fałszywej. Co więcej nie ma potrzeby sprawdzenia jej prawdziwości. Szkoła nie uczy o tym, aby korzystać jedynie ze sprawdzonych źródeł oraz które z nich są godne zaufania. Czy w obecnych czasach nie jest to wiedza elementarna? Tymczasem wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że powiela kłamstwa lub bezgranicznie ufa temu, co serwuje im internet.

 

Artykuł utworzony przy współpracy z – ubezpieczenia komunikacyjne olsztyn