kategoria: Biznes i finanse   dodane: 29/04/2020
Pojęcia „adwokat” oraz „radca prawny” często używane są zamiennie. Jeżeli nie mamy częstej styczności ze światem prawniczym, zapewne nie zauważamy różnicy. Nie wiemy również do którego z nich udać się z naszym problemem. Czym różnią się te dwa zawody? Z jaką sprawą możemy zwrócić się do adwokata?

 

Adwokat oraz radca prawny to zawody, które w Polsce kojarzone są jednoznacznie. Adwokat przywodzi na myśl sądowego obrońcę, natomiast radca prawny osobę, która pomaga okiełznać skomplikowaną, prawną papierologię. Jak jest w rzeczywistości? Okazuje się, że te obydwa zawody niewiele się różnią. W Polsce są one nadal rozdzielne, jednak w Stanach Zjednoczonych adwokat i radca prawny to jedna i ta sama osoba. Jakie są zatem różnice?

 

Edukacja

 

Proces edukacji przyszłego adwokata oraz radcy prawnego przebiega podobnie. Pierwszy z nich musi skończyć wyższe studia prawnicze oraz odbyć aplikację adwokacką, czyli praktyczną naukę zawodu. Następnie czeka go egzamin. Prawo do wykonywania zawodu ma ten, kto zostanie wpisany na izbę adwokatów przez okręgową izbę adwokacką.

Radca prawny przechodzi bardzo podobną drogę. Musi skończyć magisterskie studia prawnicze, a następnie odbyć aplikację radcowską. Potem zostaje wpisany na listę radców prawnych.

 

Zatrudnienie

 

Adwokat musi prowadzić własną działalność gospodarczą. Nie może być zatrudniony u pracodawcy, a jedynie zawrzeć z kimś spółkę. To z kolei definiuje, że klient zawiera z nim umowę cywilnoprawną, co jednak dla „przeciętnego Kowalskiego” nie ma większego znaczenia.

Radca prawny może być natomiast zatrudniony u konkretnego przedsiębiorcy. Wówczas jednak nie może świadczyć usług z zakresu reprezentowania klienta indywidualnego w sprawach karnych. Jeżeli jednak nie jest on związany z pracodawcą, można zawrzeć z nim zarówno umowę o pracę, jak i cywilnoprawną.

 

Obowiązki

 

Charakterystyka usług radcy prawnego przedstawiona jest bardzo ogólnikowo. Jego praca polega na „świadczeniu pomocy prawnej”. W praktyce ma on jednak podobne uprawnienia, jak adwokat. W czym w takim razie pomoże nam ten drugi?

 

Wszechstronny adwokat będzie świadczył usługi z różnych dziedzin prawa. Kancelaria Adwokacka Tomasz Szypulski to miejsce, w którym rozwiążesz swój problem, który dotyczy zarówno prawa karnego, cywilnego i rodzinnego, gospodarczego, jak i administracyjnego. W każdej z tych dziedzin adwokat pomoże ci na wszystkich etapach sprawy – od papierologii do reprezentowania przed sądem. Jego obowiązki to bowiem udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii prawnych, opracowywanie projektów aktów prawnych oraz występowanie przed sądami i urzędami.

Artykuł utworzony przy współpracy z Adwokat ełk