kategoria: Technologia   dodane: 23/03/2023
Zauważyłeś, że to, co nowe, na początku rodzi pytania i spekulacje, a później staje się nieodłączną częścią życia? Co tu dużo mówić, historia lubi się powtarzać! Tak też jest z siecią 5G, która – wbrew rozsiewanym fake newsom – stanowi dużą szansę na rozwój komunikacji bezprzewodowej. Oto garść najpowszechniejszych faktów i mitów o działaniu 5G.

Sieć 5G – co to? Czym różni się od zasięgu 4G?

Dla jednych to kolejny etap w rozwoju technologii, dla innych zagrożenie – sieć 5G budzi tyle samo zachwytu, co przerażenia. Nie ma co się temu dziwić – to nowinka, z którą jeszcze nie wszyscy zdążyli się zaznajomić. A wiadomo, jak to jest w internecie… Oddzielenie wartościowych informacji od fake newsów niekiedy bywa trudne. Czym więc jest 5G?

Najkrócej rzecz ujmując, sieć 5G – czyli piąta generacja sieci komórkowej – nazywana jest najnowszym standardem komunikacji bezprzewodowej. Powstała na podstawie dobrze znanego 4G i działa dokładnie na takiej samej zasadzie, czyli w oparciu o fale radiowe. Sygnał 5G, o znacznie szerszym zakresie częstotliwości (z przedziału 700-3600 MHz przeskakuje na zasięg od 300 MHz do nawet 26 GHz), emitowany jest przez stacje bazowe, a następnie odbierany przez różnorakie urządzenia. Brzmi prosto? Bo taka właśnie jest sieć 5G – prosta!

Sieć 5G i jej możliwości w usługach telekom

Co oznacza wprowadzenie sieci 5G dla użytkowników smartfonów? Wiele dobrego – piąta generacja sieci komórkowej zapewnia między innymi:

  • mniejszy ping – chodzi o zmniejszenie opóźnień w transmisji danych, które przeszkadza np. w trakcie prowadzenia rozgrywek online;

  • stabilność sieci – niezależnie od tego, ile osób w jednym miejscu korzysta jednocześnie z usług telekomunikacyjnych na urządzeniu mobilnym, zawsze będziesz mieć dostęp do najważniejszych funkcji telefonu.

Z 5G streamowanie, oglądanie seriali czy pobieranie paczki zdjęć z ostatniej imprezy nie będzie już dłużej problemem. Chcesz skorzystać z najnowszej generacji sieci komórkowej? W takim razie wbijaj do Orange Flex, gdzie z każdym planem zyskasz dostęp do 5G. Więcej informacji o 5G we Flexie znajdziesz na: https://flex.orange.pl/5g

5G – fakty i mity, które narosły wokół następcy 4G

  • MIT: To przez zasięg sieci 5G rozpoczęła się pandemia, a ludzie podupadają na zdrowiu

Który z internautów nie trafił na informację, że 5G szkodzi zdrowiu? Oczywiście to tylko pogłoski, które niepotrzebnie sieją strach i panikę. 5G nie jest zagrożeniem dla życia – dowodzą tego liczne badania i statystyki.W kwestii promieniowania elektromagnetycznego i sieci 5G warto pamięta

, że na budowaną infrastrukturę nałożone są restrykcyjne normy prawne oraz częste kontrole, które mają zapewnić Ci bezpieczeństwo.

  • MIT: Sieć 5G to furtka dla hakerów i cyberprzestępców

Boisz się, że po podłączeniu się do sieci 5G cyberprzestępcy będą mieli Twoje dane jak na talerzu? Bez względu na to, czy zaczniesz korzystać z 5G, czy nadal będziesz wiernym użytkownikiem 4G, zawsze jesteś narażony na atak hakerski. Prawdopodobnie po przejściu na większą częstotliwość pobierania i przesyłania danych nie zauważysz różnicy w obrębie bezpiecznego korzystania z sieci… chyba że zaczniesz odwiedzać jakieś podejrzane strony i podawać swoje dane gdzie popadnie!

  • FAKT: Działanie sieci 5G otwiera sporo nowych możliwości, nie tylko na rynku telekom

Brzmi to jak slogan z reklamy, ale taka jest prawda – sieć 5G, dzięki szybkiemu przesyłowi informacji, pozwoli na wykorzystanie nowoczesnych technologii na o wiele szerszą skalę niż do tej pory. Inteligentne miasta, gdzie urządzenia komunikują się ze sobą w czasie rzeczywistym, oraz rozwój IoT (ang. Internet of Things – Internet Rzeczy) z pomocą sieci 5G przestanie być jedynie marzeniem czy pomysłem na powieść sci-fi. To czysta rzeczywistość!

5G to nowy standard w komunikacji, który z biegiem czasu stanie się tak samo powszechny jak sieć 4G. Chcesz zacząć korzystać z niej już dziś? Nie ma problemu – wystarczy, że w Twojej ręce znajdzie się telefon obsługujący 5G, dołączysz do Orange Flex i wybierzesz jeden z dostępnych planów komórkowych oraz będziesz znajdować się w zasięgu piątej generacji sieci komórkowej.