kategoria: Biznes i finanse   dodane: 24/02/2023
Kłopoty w sprzedaży nieruchomości mogą dać się we znaki każdemu. Jedynie ci, którzy wyznaczą niższą kwotę, mogą liczyć na popularność opublikowanego ogłoszenia i urywające się telefony. Z zaniżonymi kwotami wcale nie jest tak łatwo, ponieważ generuje to dalsze problemy z Urzędem Skarbowym. Pomijając ten temat, zastanówmy się, czy warto skorzystać z oferty firmy skupującej mieszkania, kiedy nie mamy innej opcji na horyzoncie.

Zalety wynikające ze współpracy ze skupem nieruchomości

Za i przeciw – wszystko tak ma, nawet firmy skupujące udziały w nieruchomościach czy całe nieruchomości. Z pewnością częściej zapatrujemy się w pozytywne kwestie, by podjąć decyzję o nawiązaniu współpracy, a tym samym o sprzedaży nieruchomości. Na pewno pierwszą zaletą, jaką wyróżnia się firma kupująca nieruchomości, jest szybkość przeprowadzenia transakcji. Cała ‘współpraca’ przebiega błyskawicznie. Wiele firm oferuje, że w ciągu 3-4 dni będzie można zakończyć transakcję, łącznie z podpisaniem aktu notarialnego i wypłatą środków. Owa szybkość, którą wyróżniają się firmy kupujące mieszkania, może być też zastanawiająca dla sprzedających. W końcu skąd ten pośpiech. Jeśli komuś nie zależy na szybkiej sprzedaży i szybkich pieniądzach, oczywiście może dochodzić, czemu to tak się odbywa. Wszystko dzieje się szybko, ponieważ firmy mają obycie w kwestii nieruchomości i prawa. Wiedzą, jak ma przebiegać transakcja, co trzeba przygotować, a także ile zaoferować klientowi. Wycena, która odbywa się w sposób zdalny, bo wstępnie przygotowuje się propozycję cenową na podstawie wysłanych w formularzu informacji o mieszkaniu, dostarczana jest do klienta zazwyczaj następnego dnia.

Kolejnym pozytywem w związku ze współpracą z firmą skupującą nieruchomości, jest gotowość finansowa. Możemy to rozumieć w takim kontekście, że firma skupująca nieruchomości posiada odpowiednie zaplecze finansowe, gdzie środki na zakup nieruchomości są zabezpieczone. Jeśli otrzymujemy propozycję cenową, po wysłaniu do takiej firmy zgłoszenia (formularz online), możemy uznać, że firma ta jest gotowa pod względem finansowym na zakup naszego mieszkania.

Zastanówmy się także nad tym, że nie jesteśmy obarczeni kosztami. Nie dotyczą nas żadne prowizje i koszty na przykład związane z przybyciem przedstawiciela firmy na miejsce, by obejrzeć i wycenić mieszkanie. Niektóre firmy wymagają, by przeprowadzić, chociażby jedną wizytę zapoznawczą w danym mieszkaniu. Klienci obawiają się tego, że poniosą koszty w związku z wyceną i dojazdem. Okazuje się, że takie koszty nie są na nich nakładane, a wszystko zawiera się w cenie oferowanej klientowi w ramach kupna jego mieszkania.

Firmy kupujące mieszkania często nie rozdrabniają się na nieruchomości godne i niegodne uwagi, pod względem stanu czy zadłużenia. W zasadzie częściej takie firmy kupujące nieruchomości decydują się na inwestowanie w nieruchomości nieatrakcyjne (dla innych kupujących), niż odbywa się to w innych warunkach, na przykład z pomocą biura nieruchomości pośredniczącego w transakcji. Często przedmiotem transakcji są mieszkania zaniedbane, zadłużone, czy takie, które posiadają lokatora. Nie trzeba specjalnie rozpisywać się nad tym, że takie lokale nie są zbyt atrakcyjne. Raczej czas sprzedaży takich nieruchomości wydłuża się nawet do okresu kilku lat, nim zostaną sprzedane. Pomyślmy też chwilę o tym. Kilka lat sprzedawania jednego mieszkania, które generuje comiesięczne koszty utrzymania, by w ogóle móc nim dysponować, to spora inwestycja. Szybsza sprzedaż to zdecydowanie mniejsze koszty dla właściciela takiego mieszkania.

Co nie odpowiada klientom firm skupujących?

Bardzo często przeczytać możemy, że skupy nieruchomości to opcja szybkiej, ale niekorzystnej dla właściciela nieruchomości, sprzedaży. Firmy kupujące mieszkania oferują mniejsze kwoty. W niektórych sytuacjach być może tak właśnie jest. Firmy te analizują dokładnie rynek i nieruchomość, wystawiając cenę, która będzie najbardziej adekwatna do stanu, lokalizacji oraz parametrów. Często mija się to z wyobrażeniem właściciela, a to, co dla niego jest zaletą i powodem do zwiększenia kosztów sprzedaży, dla firmy skupującej nieruchomości może być powodem do obcinania kosztów. Wszystko jest punktem widzenia określonych stron. Zdarza się, że sam metraż może być kwestią sporną. Właściciel może uważać, że duży metraż to wielka możliwość, zaś w cenie mogą być mniejsze, bardziej kompaktowe mieszkania. Firma skupująca nieruchomości może wobec tego wziąć to pod uwagę podczas wyceniania nieruchomości.

Jeśli sprzedajemy mieszkanie i nie mamy żadnej konkretnej propozycji ze strony potencjalnych kupujących, warto zastanowić się nad firmą, która oferuje skup nieruchomości. Dokładne zapoznanie się z ofertą oraz warunkami pozwoli ocenić nam, czy taka oferta jest dla nas korzystna na dany czas. Dla jednych szybkie pieniądze nawet pomniejszone będą lepsze, niż lata oczekiwania na klienta, który być może się nie zjawi, bo nieruchomość nie jest w najlepszym stanie.